Ekoměsta projekt budoucnosti
Ekoměsta projekt budoucnostiZdroj: Profimedia

Supercity, ekoměsta která budou vládnout světu!

4.3/5
Hodnocení:

Představte si místo plné zeleně, čistého vzduchu, útulných domů a dokonale fungující infrastruktury. Vypadá to jako sen? Ale kdepak, jedná se o právě vznikající město v Jižní Koreji, jemuž se přezdívá Supercity.

V Soulu, hlavním Jihokorejském městě, se tísní na 605 kilometrech čtverečních 10 miliónů obyvatel. Je to stejné, jako kdyby v Praze žili všichni obyvatelé České republiky! Obyvatelé Soulu budou za deset let jen závidět přespolním sousedům, až se severně od nich zrodí dokonalé město pro život. Místo v něm bude pro přibližně 320 000 lidí. Zajímavé bude, zda si to budou potenciální zájemci moci dovolit, kvůli zatím blíže neurčené sumě za výměnu bytu a nemovitosti v Supercity levné určitě nebudou.

Mluvčí společnosti, která ekologické město vyprojektovala, prorokuje, že se stane epicentrem moderních technologií. Má se stát nejen moderním dopravním uzlem, ale také centrem ekologického průmyslu. Na tepelnou elektrárnu tu nenarazíte. Energii mají dodávat všudypřítomné, do architektury citlivě zakomponované solární panely v kombinaci s větrnými turbínami na střechách. Výška budov nemá přerůst 50 metrů.

Bude naše planeta opět zelená?

Bude naše planeta opět zelená?

Místní zemědělci také nemají přijít zkrátka. Až 60% pěstitelské půdy má zůstat zachováno, k čemuž poslouží rovné střechy domů a promění se tak v zelené oázy, stejně jako parky na zemi. V plánu je rovněž speciální systém terasovitých zahrádek přimknutých k fasádě, jejichž solární detekce dokáže balkóny otáčet směrem za světlem. Stejná technologie obohatí i nosníky solárních panelů.

Město spoléhá zejména na hromadnou dopravu, které poslouží elektrické rychlodráhy. Jejich trať propojí Supercity se Soulem. Ze zdejšího Central Parku, inspirovaného slavnějším New Yorským vzorem, se na hlavním letišti v Soulu ocitnete během 20 minut. A odtud Vám stačí jen tři hodiny letu a jste v Japonsku, Číně nebo Rusku.

Supercity si dělá ambice pobřežního diplomatického městečka, ve kterém žije kultura, šetrný průmysl i rodiny. Jezdit tu budete moci i vlastním vozem. Benzín ale budete shánět marně. Budete si muset koupit například americký vůz Tesla Roadster vybavený bateriemi. Po jednom 3,5 hodinovém nabíjení ujedete až 500 km a z 0 zrychlíte na 100 během 4,2 sekundy. Maximální rychlost tohoto automobilu je 210 km/h. V Supercity bude možné nabíjení tohoto vozidla na každém rohu a za skvělou cenu.

O zvláštním řešení se uvažuje také u silnic. Ve Spojených státech právě testovaný vynález Scotta Brusawa nalezne uplatnění právě zde. Jedná se o silnici složenou z panelů, které nejsou ničím jiným než solárními články a sklem ve zvláštních izolačních vrstvách. Cesta se tak stane samostatným generátorem energie a navíc v sobě obsahuje LED diody řízené počítačem, které pohotově reagují na dopravní situaci a upozorňují řidiče na možná nebezpečí i okliky. Cena za panel o velikosti 4×4 m se sice pohybuje okolo 7000 dolarů (212 000 Kč). Avšak už teď se ví, že kdyby se jimi pokryly veškeré silnice v USA, vyprodukované energie by bylo 3x víc, než kolik by spotřebovala celá Amerika. V Supercity by se tak díky nim mohly prohánět elektromobily zadarmo.

Budování ekoměst nabírá na celé planetě na obrátkách. To nejbližší k nám si budeme za pár let moci prohlédnout coby hypermoderní přístavní čtvrť v druhém největším německém městě Hamburku. Pozadu však nejsou ani další evropské státy. Anglie má malebný, na rodinné bydlení zaměřený Hanhall Hall. Jde o koncept energeticky nezávislé rodinné vesničky s nulovou uhlíkovou zátěží. Vesnička je sice ve výstavbě, ale pozemek se tam dá koupit už dnes. Ovšem největším konkurentem korejského města je Masdar v Emirátech. Zrodit se má 30 km od Abú Dhabí a nenajdete v něm ani kapku fosilních paliv. Energii má čerpat jednak z 60 megawattové solární elektrárny a jednak z elektrárny vodní.

Nám nezbývá než doufat, že se podobný projekt ekoměstečka začne realizovat i u nás a pomalu střádat korunky, abychom si mohli zajistit jedno místo k bydlení. S průměrným českým platem na byt v ekoměstě našetříte už za 3 životy. Tak vzhůru do toho.

 

autor: Vilém Břicháč
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.