Seat IBL Concept Car
Seat IBL Concept CarZdroj: SEAT

Světová Premiéra SEATu IBL Concept Car – typického dynamického sportovně laděného sedanu.

5.0/5
Hodnocení:

Ve frankfurtském autosalónu představil SEAT nový project modernizace svých vozů. Španělská značka se zaměřila především na design a představila výrobek v podobě sportovně střiženého sedanu s mimořádně dynamickým a unikátním vzhledem. Jedná se o sebevědomou kombinaci čistého minimalistického exteriéru s inovativním, prémiovým interiérem, který je jasnou ukázkou preciznosti a vysoké kvality.

Nová úprava automobilu SEAT ukazuje, že budoucnost této značky bude patřit sedanu. Model vyjadřuje novou designovou filozofii, aplikovanou na sedan tak, aby bylo jednoznačné, že jde o vůz s nezaměnitelnou identitou značky SEAT,” řekl James Muir, president společnosti SEAT, S.A.

V následujících několika letech má SEAT v plánu přijít s modelovou ofenzivou, jejímž společným znakem bude duch nového konceptu promítnutý do několika sériových modelů.

„V technickém vývoji SEATu jsme zkombinovali nejnovější technologie dostupné v rámci skupiny Volkswagen s naším designovým jazykem, aby vznikl tak vzrušující produkt jako je IBL,” uvedl Dr. Rabe, viceprezident technického vývoje značky SEAT.

„Koncept IBL vznikl z designového základu, který má být společný všem vozům nové generace,“ říká Alejandro Mesonero-Romanos. „IBL je rozhodně víc než jen sedan; je to představa SEATu o velmi sportovním čtyřdveřovém automobilu. Ukazujeme jím, že dokážeme aplikovat naši elegantní dynamiku a mladistvý charakter i na koncept velkého automobilu tak, aby byl unikátní a nezaměnitelný.”

SEAT IBL má úctyhodnou délku 4,67 m a šířku 1,85 m. Spadá tak do třídy plnohodnotných manažerských sedanů. Skvélý designový základ představuje také 2,71 m dlouhý rozvor náprav a krátké převisy karoserie. Vpředu na kapotě nese IBL motiv šípu, což je lasický klíčový prvek vzhledu SEATu. Maska zachovává pětiprvkový tvar, v této verzi transformovaný do široké a ploché formy.

„Jsme spokojeni s tímto výsledkem. Pod kabátem sportovně působícího vozu nabízí IBL překvapivě dobrou ergonomii, pohodlí a praktičnost, díky použití nejnovějších technologií, materiálů a procesů,” říká Dr. Rabe.

Světlomety jsou sestavené výhradně z LED-diod, jsou navrženy jako ostré linky a velmi precizní co do vzhledu a špičkové funkčně. Jednotlivé části světel plní různé funkce, od potkávacích světel s variabilním osvětlením vozovky, přes směrovky, až k světlům pro denní svícení. „Naši inženýři úspěšně integrovali pozoruhodný design předních světlometů a zadních svítilen do karoserie a využili při tom maximálně jejich inovativní světelné funkce,” říká Dr. Rabe.

Boční linii SEATu IBL dominují velká kola – s průměrem 20 palců, které jsou mimořádně elegantní. Jejich majestátnost je zdůrazněna výraznými lemy blatníků. Boční část vozu opticky prodlužuje dynamicky rostoucí linie v celé délce.

Interér je pojat velmi čistě. Obsahuje jen to podstatné a je mimořádně precizně navrhnut. Zpracování jde ruku v ruce s uvolněnou a luxusní sportovností. Světlá matná kůže dominuje plochám a vnáší do čtyřmístného interiéru lehkost. Přístrojová deska, která se zdá být takřka zavěšena v prostoru, je dalším prvkem, který dodává interiéru lehkost. Kokpit je orientován na řidiče. Přístrojový panel je překryt jednodílným zakřiveným sklem, které sahá až k centrálnímu displeji uprostřed.

Špičkový programovatelný infosystém je rozdělen do tří programů – „Travel” pro odpočinkové cestování, „Sport” pro koncentrovanou radost z jízdy, nebo „Efficiency” v případě, že se chcete soustředit na spotřebu a jízdu na elektřinu. Navigační systém například obsahuje data Google Earth a používá dopravní informace v reálném čase k optimalizaci výběru trasy. Informační systémy jsou ovládány pomocí touch-padů integrovaných do ramen volantu.

Celkový dojem atomobilu doplňuje bezprůvanová klimatizace s dokonalými detaily. Téměř celá horní část přístrojové desky je konstruována jako velkoplošná difuzní ventilační plocha, která uvnitř vozu zajistí bezprůvanovou ventilaci a chlazení interiéru. Pokud cestující chtějí, mohou nasměrovat proudící vzduch pomocí nenápadných výdechů, integrovaných do displejů.

Seat IBL Concept Car je sice pouze zatím jen studie, ale již nyní je nutno podoknout, že velice zajímavá. Budeme se těšit.

autor: Kamil Blážík
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.