tablet
Zdroj: internet

Tablety jsou už pro každého!

0.0/5
Hodnocení:

Víte, jaký byl největší hit loňska v IT vychytávkách? Jednoznačně tablety! Za tuto vlnu může opět společnost Apple, které se povedl s tabletem iPad podobný kousek, jako když přišla s iPhonem. Dnes o nich mluví tak i ti, kteří před rokem nevěděli, k čemu jsou.

tablet

Tablety dříve jen pro odborníky

Ještě před rokem 2010 znalo tablety jen pár vyvolených a hlavně grafici. Ti totiž toto zařízení s dotykovou obrazovkou s uměním rozpoznat písmo již používali. Na obrazovku se kreslilo speciálním perem – stylusem – a tablet dokázal váš výtvor uložit a dále zpracovat. Převratným vynálezem bylo také rozpoznávání textu psaného na obrazovku – tedy to, co dnes umí každý druhý mobilní telefon. Tablety se dlouho považovaly za nástroje pro odborníky a tedy ne jako předmět zábavy pro každého, jak je tomu nyní. S tímto revolučním názorem přišel až Apple, který si všiml toho, že uživatelé chtějí být stále více mobilní a že nejvíce rostoucím segmentem byl v poslední době prodej mini notebooků. A po mnoholetém výzkumu drženém pod pokličkou vhrnul na svět iPad.

Milujete Apple, nebo ho nenávidíte?

Možná jste si všimli, že se svět rozděluje na dvě skupiny: jedni milují vše, s čím přijde Apple na trh, a stojí fronty, aby si to mohli pořídit jako první; druzí je naopak poměrně striktně odmítají, zejména jako předražené a stavějící příliš na image. A právě ti nejčastěji namítají, že podobné zařízení je vlastně k ničemu. Cena iPadu je totiž stejná jako cena notebooků, které toho umějí podstatně více. V čem tedy spočívá ta pravá krása iPadu?

Není to počítač

Tak předně: iPad není počítač a neměli byste ho jako počítač brát. Na rozdíl od počítače iPad nenabíhá dlouze, ale stačí ho zapnout a můžete ho prakticky okamžitě začít používat. Spíše než počítač připomíná terminál, stále připravený k použití. Nesvazují vás žádné kabely, s iPadem si můžete hrát kdekoliv, třeba na louce. A právě slovo „hrát“ má u iPadů ten správný význam. Protože iPad zde není k tomu, abyste na něm nějak tvrdě pracovali. Těžko počítat s tím, že na něm budete vypracovávat prezentace či mastit tabulky. Toto zařízení je zde hlavně pro zábavu – abyste si prohlédli internetové stránky, obrázky, přehráli film a muzikanti si třeba pohráli se zvuky. Tablet toho neumožňuje mnoho, ale to, co dokáže, je prostě bravurní. Jeho přínos je v tom, že na něm můžete dělat některé činnosti, které jste byli zvyklí dělat pouze na počítači. Na tabletu to však jde mnohem snáze, ovládáním počínaje.

Neumí a nemá toho dost

A co tablet neumí? Výčet toho by byl asi hodně dlouhý, proto se soustřeďme na hlavní výtku směřující k iPadu. V první řadě nemá plnohodnotnou klávesnici (ale ta se koneckonců dá pomocí bluetooth připojit), dále nemá kameru a hlavně nedisponuje ani jedním USB portem, takže do něj zkrátka a dobře nepřipojíte nic, co má klasickou zástrčku. Jediná možnost je pořídit si speciální rozšíření od Apple, které zastrčíte do tabletu a teprve do tohoto rozšíření můžete zasunout USB. Ačkoliv právě design, velikost a tvar iPadu je jeho předností, mnoho uživatelů právě tomu nemůže přijít na chuť. Jde o to, že iPad nezasunete do kapsy, a vzhledem k tomu, že displej je poměrně veliký, musíte ho přepravovat poměrně opatrně, aby se nepoškodil.

iPad dvojka přijde v dubnu

Nicméně lidí, co se jim iPad zalíbil, je mnoho, a tak i ostatní firmy vycítily dobrou příležitost, díky čemuž iPad již není zdaleka jediným tabletem „pro zábavu“. Pro tyto konkurenční přístroje je typické využití operačního systému Android od Google. Dnes tedy můžete vybírat z tabletu od mnoha různých výrobců jako je Toshiba, Dell, Asus nebo Acer. Ceny začínají již na pěti tisících v závislosti na velikosti obrazovky a dalších parametrech. Všechny tyto konkurenční firmy by se však měly už nyní obávat, s čím přijde Apple zase příště. Už zanedlouho by měl totiž uvést na trh iPad dvojku se čtyřnásobným výkonem a čtyřnásobným rozlišením displeje!

Autor: Michaela Kadlecová

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.