Bude někdy cestování časem možné?
Teorie o cestování časem.Zdroj: Pixmac.cz

Teorie o cestování časem podle geniálního vědce Stephena Hawkinga.

4.0/5
Hodnocení:

Stephen Hawking dnes slaví své 70. narozeniny, tak na jeho počest zveřejníme článek o jeho teorii tří způsobů cestování časem.

Geniální vědec Stephen Hawking tvrdí, že cestování časem nemusí být jen prvkem ve sci-fi filmech. Podle něj bude možné navštívit minulost i budoucnost a přišel s celkem třemi teoriemi, jak toto cestování v čase uskutečnit. Stačí zvětšit a použít červí díru nebo se dostat ke středu galaxie nebo cestovat v ultrarychlém vesmírném plavidlu.

První ze způsobů cestování v čase poskytuje cestu do budoucnosti a spočívá v přiblížení se k velmi těžkému objektu. Vědci si totiž myslí, že čím je vesmírné těleso těžší, tím pomalejší je kolem něj čas. Nejtěžší těleso v naší galaxii je přitom její střed. Ten obsahuje jediný bod zhroucený ve své vlastní gravitaci, která v jednom jediném malém bodě obsahuje hmotu vážící jako čtyři miliony Sluncí. Gravitace kolem středu naší galaxie je tak silná, že jí neunikne ani kolem procházející světlo. Kvůli tomu se objekt ve středu naší galaxie nazývá černá díra. Podle Hawkinga má černá díra pozoruhodný účinek na čas – zpomalí ho mnohem víc než cokoliv jiného v naší galaxii. Pokud bychom se dostali blíže k černé díře uprostřed naší galaxie a zůstali tam pět let a pak se vrátili zpět, lidé na Zemi by byli starší ne o pět let, ale třeba o deset.

Čená díra ve vesmíru.

Čená díra ve vesmíru.

Tento způsob cestování časem má však jeden velký zádrhel. Ten spočívá v tom, že střed galaxie je od Země vzdálený 26 tisíc světelných let. Pokud by tedy lidé uměli létat rychlostí světla, dostali by se tam až za 26 tisíc let. Je jasné, že tento způsob cestování zatím není v našich technologických možnostech.

Druhý způsob cestování v čase do budoucnosti je pomocí vesmírného plavidla, které by bylo schopné přiblížit se rychlosti světla. O tomto Hawking říká: „Věřte tomu, nebo ne, cestování blízko rychlosti světla vás přesune do budoucnosti.“ Za všechno může jednoduchý zákon. Nic ve vesmíru totiž nemůže překonat rychlost světla. A aby se tento zákon uvnitř rychlého plavidla neporušil, zpomalí se čas na jeho palubě. Posádka ale nic nepozná a bude se jí zdát, že čas běží jako dřív. Na Zemi však budou místo hodin ubíhat rovnou celé roky. „Představte si, že plavidlo opustí pozemskou stanici prvního ledna v roce 2050. Pak bude sto let kroužit rychlostí světla kolem Země, až konečně zastaví na Nový rok v roce 2150. Uvnitř plavidla se ale čas tak moc zpomalí, že pasažéři budou starší pouze o týden,“ vypočítává známý vědec. Rychlost světla je však zhruba 1080 milionů kilometrů za hodinu a i jen se k této rychlosti přiblížit, bude ještě velice dlouho trvat.

I s cestováním do minulosti bychom si podle Hawkinga mohli v budoucnu poradit a to pomocí červích děr. Červí díra je tunel, který tvoří zkratku mezi dvěma místy v prostoru a čase. A i když podle vědců existují, nikdy nikdo žádnou ještě neviděl. Stephen Hawking tento způsob cestování vysvětluje následovně: „Nic není rovné a hladké. Na všem se dají najít díry, trhliny a další nerovnosti. Drobné trhliny, záhyby a póry jsou i v čase,“ a pokračuje: „Daleko za těmi nejmenšími velikostmi, dokonce menšími, než jsou molekuly a atomy, se dostaneme k místu s názvem kvantová pěna. A právě tam existují drobné tunely mezi různými místy a časy takzvané červí díry.“

Problém je, že zmíněné drobné červí díry jsou tak malé, že přes ně neprojde žádný objekt. Hawking si ale myslí, že by jednoho dne bylo možné díry zvětšit, aby jimi prošel třeba i člověk. A poté by nastaly dvě možnosti: Buď by červí díra přesunula člověka v prostoru daleko od Země, nebo by se člověk nepřesunul v prostoru, ale v čase. Zádrhel je ale v tom, že zvětšená díra by vydržela jen zlomek sekundy a pak by navždy zanikla.

Ať je to s cestováním v čase jak chce, jeho realizace stále ještě hudbou daleké budoucnosti!

autor: Jana Pokorná
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.