dětské tetování
Zdroj: Internet

Tetování už není výsadou jen mladých a nevybouřených

4.0/5
Hodnocení:

Dnes už vás ani nepřekvapí, když si jdete zaplavat a každý druhý v bazénu má nějaké to tetování. Ani vás už nenapadne, že ten chlapík vedle vás s tetováním přes celé rameno sbíral mýdlo ve vězení nebo, že venku parkuje cirkusovým karavanem. Z tetování se stala běžná věc – výraz individuality nebo šperk. Jak je to ale se starší generací? Vidí tetování stále jen jako výraz nedospělosti a rebelie?

Podle tetovacích salonů ne. Momentálně stárne generace, která nevykonávala těžkou fyzickou práci a je v mnohem lepší kondici. Délka lidského života se posunula a i starší lidé chtějí vypadat dobře a moderně a k tomu jim může pomoci právě tetování. Navíc i to prošlo razantní změnou. Dnes už se vám nestane, že si necháte vytetovat hada a vzniklý obrázek připomíná spíš rozpitou žížalu zprasenou s krtkem.

Tetováním se honosí celebrity, sportovci, lékaři, manageři a vůbec všichni napříč povoláními. Pokud nejste zrovna potetovaní v obličeji, nebo nemáte vytetované rukávy až k prstům, nebudete mít problém ani v zaměstnání. Nikoho nepřekvapí chlapík v cestovní kanceláři s tribalem na krku. Když dělá svoji práci dobře, tak proč ne. Co má na sobě vytetovaného je jeho věc.

Dnešní životní období mezi padesátkou a šedesátkou je stejné jako dříve mezi třicítkou a čtyřicítkou a tak i klienti tetovacích salonů postupně stárnou. Ženy čtyřicátnice tvoří velkou část klientely a je na denním pořádku, že do salonu přijde matka s dvacetiletou dcerou a s obrázkem odchází matka. Není se čemu divit, kdyby se nechala tetovat ve dvaceti, dívalo by se na ní okolí jako vyvrhela, popřípadě jako na lehkou děvu.

To muži po čtyřicítce jdou spíše s módou a tím si zjednodušují výběr motivu i jeho umístění. Bohužel si poté nechávají vytetovat nejrůznější kýče, které má na sobě každý druhý fotbalista. Cítí se mladí (40 dnes není žádný věk) a chtějí se tak prezentovat i svému okolí. Své slovo v rozhodování může mít i nesplněný sen, památka na blízkou osobu, nejrůznější náboženské motivy, recese, nebo předělání starého motivu.

Nejrůznější kotvy, lebky a nebo vytetované vzpomínky na vojnu dřív působily drsně a rebelsky, jsou dnes spíše k smíchu. Do salonu proto chodí čím dál více lidí, kteří se chtějí zbavit rozpité modré šmouhy a místo ní si nechají vytetovat třeba velmi podobný motiv, jen v moderním hávu. Šikovní tatéři dnes dokáží zázraky a vytetují vám každý obrázek na který si ukážete.

Pravdou je, že nejstarší generace poznamenaná komunistickým blokem se do tetovacích salonů zrovna nehrne, ale najdou se i výjimky, jak dokazuje Leoš z tetovacího studia Panter: „Návštěvnosti seniorů u nás ve studiu je minimální. Nicméně častěji to jsou ženy, které si nechávají dělat ornament v oblasti kotníku nebo na lopatku. Občas se vyskytne i zvířecí motiv, ale častěji tribal. Když přijdou muži senioři, tak volí místo většinou na rameni  a zde je již škála motivů poněkud pestřejší. Jsou to různé lebky, tribaly, pavouci, hadi, psi…“

Také v oblasti piercingu hraje svoji roli věk. Zatímco mladí lidé si nejčastěji zdobí obličeje, ti starší hledí spíš na funkčnost a nechávají si propichovat genitálie.

Takže až příště přijde vaše drahá ratolest s vytetovaným drakem na rameni, nechte si obvyklé lamentování typu: Ty ses snad zbláznil, víš jak to bude vypadat až budeš stará, no hezký… vypadáš jako coura, a raději si o tom s potomkem rozumně promluvte a příště tam třeba půjdete s ním. Koneckonců… věk na to máte.

Autor: Zdenek Kolbuch

autor: Zdeněk Kolbuch
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.