t35_02
Zdroj: internet

Těžké tanky II. světové války

3.8/5
Hodnocení:

Těžké tanky, nejlépe pancéřovaná a vyzbrojená vozidla na bojišti, zažily svůj vrchol za II. světové války. Po jejím skončení jejich sláva klesala, a místo nich se v armádách začaly objevovat nové typy, spojující v sobě kvality tanků těžkých (výzbroj a pancíř) s přednostmi středních (rychlost). Následující řádky připomínají několik typů, pro které se bitevní pole největší války dosavadní historie stala místem, kde získaly nesmrtelnou slávu, prvotní bojové zkušenosti, nebo naopak rychlou cestu do věčného zapomenutí.

T-35 (SSSR)

t_35

 

TTD: Délka: 972 cm; Šířka: 320 cm; Hmotnost: 52 tun; Rychlost: 30 km/h

Kolos, který představoval vrchol vývoje tanků s více věžemi, a zároveň jasně demonstroval jejich nedostatky. Ačkoliv měl impozantní palebnou sílu a mohl útočit na více cílů současně, trpěl mechanickou nespolehlivostí i svou vysokou hmotností. Pokud některý z těchto tanků zapadl např. do bahna, bylo pro vyproštění nutno povolat druhé vozidlo stejného typu. Bojovým nasazením si prošel během německé invaze do Sovětského svazu v roce 1941, kde nedosáhl žádných výrazných a vlastně ani méně výrazných úspěchů. Do dnešních dnů se dochoval pouze jediný z těchto sice působivých, ale pro boj zcela nevhodných obrů.

M26 Pershing (USA)

M26_Pershing

 

TTD: Délka: 865 cm; Šířka: 351 cm; Hmotnost: 41,9 tun; Rychlost: 48 km/h

Moderně řešený těžký tank, který se do boje dostal pouze v omezené míře koncem války, kdy bylo dvacet kusů nasazeno na západní frontě a nutno dodat, že s úspěchem. M26 měl silné pancéřování a především výkonné dělo se stabilizátorem, umožňující efektivní palbu i za jízdy. V Evropě byl v důsledku nepřátelské palby ztracen pouze jediný kus. Více prostoru pak tank dostal během války v Koreji, kde si výborně vedl proti tankům sovětské providence a znovu ukázal všechny své přednosti. Jednalo se pravděpodobně o nejlepší těžký tank II. světové války, který se stal základem pro následující generace amerických tanků, jako např. M47 nebo M60.

Pzkpfw VI Ausf. B „Tiger II“ (Německo)

tiger_II

 

TTD: Délka: 762 cm; Šířka: 375 cm; Hmotnost: 69,7 tun; Rychlost: 38 km/h

Zamýšlený nástupce slavnějšího „Tiger I.“ Se zkušenou osádkou neměl, myšleno v přímém a rovnocenném boji, prakticky žádnou konkurenci. Například nejrozšířenější americký tank, M4 Sherman, se údajně mohl stát jeho kořistí na vzdálenost přesahující tři kilometry. Proti silnému pancíři a výzbroji tohoto tanku však stála nízká spolehlivost, zaviněná především složitou konstrukcí. V rozbahněném terénu se mohl se svou vahou snadno zabořit a jeho vyproštění bylo velmi obtížně. Navíc se jednalo o výrobně náročné vozidlo, které si upadající německý průmysl koncem války prostě nemohl dovolit.

IS-2 (SSSR)

is_2

 

TTD: Délka: 990 cm; Šířka: 344 cm; Hmotnost: 46 tun; Rychlost: 37 km/h

Úspěšný těžký tank, nasazovaný na frontě od roku 1944. Ačkoliv zpočátku trpěl četnými nedostatky, mimo jiné nízkou kvalitou převodovky, podařilo se většinu těchto závad postupně odstranit a vytvořit účinný bojový stroj, který se v bojích osvědčil a zůstal ve výzbroji i po skončení války a dočkal se vývozu do dalších komunistických zemí, jako Čína nebo Kuba. Známý Růžový tank, vystavený dnes v muzeu v Lešanech, je právě typ IS-2.

Pzkpfw VII Maus (Německo)

maus

 

TTD: Délka: 1090 cm; Šířka: 376; Hmotnost: 188 tun; Rychlost: 13 km/h

Nejtěžší postavený tank II. světové války, vyrobený pouze ve dvou prototypech, z nichž pouze jeden měl skutečnou věž pro instalaci hlavní výzbroje. Jednalo se o skutečně impozantní bojové vozidlo, které ovšem nedostalo nikdy možnost prokázat svou účinnost ve skutečném boji. Navíc se dá celkem logicky předpokládat, že na sklonku války, kdy došlo k výrobě prototypů, a kdy mělo spojenecké letectvo nad Němci drtivou převahu, by nemotorný kolos skončil velmi brzy rozstřílen během vzdušného útoku. Zachovalý exemplář, obsahující součásti obou vyrobených kusů, můžeme vidět v ruském tankovém muzeu v Kubince, kde dodnes budí pozornost svými mamutími rozměry.

Jan Hauver

autor: Mzone
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. POLOPO14

    Z Worlds of tanks daktory poznaju :D milujem taketo clanky :D