Tornádo – vítr přinášející smrt lidem a pohromu krajině.
Tornádo – vítr přinášející smrt lidem a pohromu krajině.Zdroj: youtube.com

Tornádo – vítr přinášející smrt lidem a pohromu krajině.

4.5/5
Hodnocení:

Větší či menší tornáda se vyskytují během bouří prakticky po celém světě. Ovšem místem, kde se vyskytují v opravdu velké míře, je oblast řeky Mississippi a jihu či jihozápadu Spojených států. Tato trasa vytváří jakýsi pobřežní optický tornádový pás, který zasahuje na území Texasu, Kansasu, Oklahomy a Nebrasky. Období, kdy se tornáda objevují nejčastěji, je statisticky duben a červen. Název tohoto rotujícího větru pochází ze španělského nebo portugalského slova tronada, což v překladu znamená bouřka, respektive tornád – točit se.

O co přesně jde? Jak už bylo naznačeno, jedná se o silný rotující vír, který se vyskytuje pod oblastí bouřkového mraku a během své existence se alespoň jednou dotkne povrchu země. Rychlost větru v tornádu se pohybuje od 180 do 360 km/h i více. A to už je slušná mela! Jeho velikost se pohybuje mezi 100 – 600 metry v průměru. Tornáda vzniknou, když se studený a prudký výškový vítr překříží s teplým přízemním větrem. Jejich střetnutí vyvolá horizontální rotaci vzduchu. Když k tomuto střetu větrů dojde v bouřkovém oblaku, proudění vystupující z teplého bouřkového mraku zdvihne rotující vzduchový válec. Spojení vertikálního a otáčivého pohybu vytváří velmi široký sloup zvířeného vzduchu. Z dosud nedostatečně známých příčin se někdy uvnitř objeví vír, který se stává viditelným, jestliže je vzduch dostatečně vlhký, aby mohlo dojít ke kondenzaci. Poté se spustí dolů, až dosáhne země – čímž se vytvoří tornádo.

Existují dva typy tornád: První typ, nejničivější, je odborníky nazýván „supracela“. Vychází z jedné bouřky a vzniká hlavně v tropických vedrech spojením velmi teplého větru se studeným, většinou vlhkým oceánským vzduchem. Supercela je často doprovázena elektrickými výboji, kroupami a velmi zataženou oblohou. Oproti tomu druhý častější typ „nesupracela“, je tvořen několika spíše slabšími tornády. Vzniká z několika bouřkových buněk, které nedokážou vytvořit jedno mohutné tornádo, ale více slabších. Trvání takové bouře, nebývá delší než hodinu.

Tornáda hodnotíme podle síly tornáda ve Fujitsově stupnici a podle síly tornáda jsou známkovány od nejnižší hodnoty F0 až do F5, spolu se silou tornáda uvádíme rychlost tornáda v km/h. Ty opravdu nebezpečné začínají hodnotou F3 a mají rychlost od 250 km/h a svou silou dokážou odtrhnout střechu, vyvrátit stromy a odfouknout auta. Opravdovou apokalypsou jsou však tornáda o nejvyšší hodnotě F5, ty mají rychlost neuvěřitelných 500 km/h a odhodí i nejtěžší předměty, bez problémů vyrvou strom s kořeny a odhodí ho do vzdálenosti až 100 m.

A jaké tornáda byly ty nejhorší v historii:

  • Nejhorší tornádo v historii se prohnalo 18. března 1925 oblast tří amerických států: severovýchodní Ellington, Missouri a severozápad Princetonu, proto má také označení „tornádo Tří států“. Jedná se o nejdále putující tornádo na světě a do novin se zapsalo s počtem 695 mrtvých.
  • Dne 7.5. 1840 se zapsalo do dějin 2. největší tornádo USA, přezdívané Velké tornádo Natchez (The Great Natchez Tornado). Toto tornádo se mimo 317 obětí, které po sobě zanechalo vyznačovalo větším poměrem zabitých než zraněných. To vše způsobila přítomnost lidí na plantážích, kde téměř neměli šanci se ukrýt.
  • Dne 29. října 1927 udeřilo v St. Louis, Missouri tornádo o síle F3. I když šlo podle charakteristiky o středně ničivé tornádo, neuvěřitelně ničivá síla a moment překvapení zanechal celkem 28 obětí. Jednalo se o neočekávané tornádo, které postihlo obytnou čtvrť v St. Louis.
  • Velmi bohatý na tornáda byl i loňský rok. Nejhůře postižený byl stát Alabama. Vážná byla situace i ve státech Mississippi, Georgia a Tennessee. Alabamské město Tuscaloosa, kde žije přes 90 000 lidí, bylo postiženo nejvíce. Tornádo, které se městem prohnalo, zničilo vše, co mu stálo v cestě. Část města byla úplně srovnána se zemí. Bouře si celkem vyžádala 247 obětí.

I když Česká republika leží v oblasti s nízkým výskytem tornád, nelze jejich přítomnost zcela vyloučit. Vzpomeňme si například na předloňský případ z Pardubic, kde tornádo utrhlo střechu rodinného domku. Není zkrátka od věci přiblížit si pravidla, jak se v případě podobného nebezpečí zachovat: V případě, že Vám hrozí bezprostřední nebezpečí, se snažte schovat do uzavřené místnosti bytelných základů. Není vhodné vyhledávat místa s okny, nestabilní obytná prostředí nebo lesy. V těchto místech je totiž vysoká pravděpodobnost zranění létajícími předměty. Poletující předměty mají na svědomí největší počet úmrtí při zásahu tornáda. V případě, že se nacházíte v autě, doporučujeme ujet z místa ohrožovaným tornádem. V případě, že to není možné, rozhodně nezůstávejte v autě a radši vyhledejte bezpečná místa, jako je příkop či kryt.

Na závěr Vás však můžeme uklidnit. Pokud dodržíte pravidla cestování do USA, nemusíte se obávat nějakého většího nebezpečí. V USA jsou pro tyto situace provedené velká preventivní opatření a připravené „proti-tornádové kryty“.

 

autor: Ondřej Dunda
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.