trabant_tuning
TrabantZdroj: Internet

Trabant – bakelitová legenda

5.0/5
Hodnocení:

Trabant je jedna ze značek vyráběných v minulosti automobilkou Sachsenring v saském městě Zwickau.V předválečném období patřila továrna automobilce Horch, která se zabývala výrobou luxusních vozidel.

Po 2. světové  válce byla továrna Horch zabrána Sověty a po krátkou dobu se v továrně vyráběly rovněž vozy IFA F8.  Jejich výroba byla ovšem převedena do automobilky AWE v Eisenachu, kde se z nich v roce 1956 zrodil automobil s pojmenováním Wartburg.

Trabant 601 Combi

1964_trabant_601

Od roku 1955 se  ve  Zwickau vyráběly luxusní automobily s označením P240 Sachsenring. Tyto vozy byly určeny zejména pro prominentní představitele východoněmeckého režimu a byly vytvořeny i otevřené modely pro vojenské přehlídky. Výraznějšího rozšíření tyto vozy ovšem nezaznamenaly a v duchu uplatňované politiky byla dána přednost vývoji skutečně lidového vozidla.

Trabant Tuning

trabant_tunning

Předchůdce Trabantu s označením P70 byl rovněž postaven na základech automobilu DKW F8. Poprvé u něj byla použita karoserie z Duroplastu, která se v budoucnosti stala typickou známkou Trabantů. 7. listopadu 1957, v den 40. výročí Velké říjnové socialistické revoluce, sjel z pásu první Trabant 500 (P50); ke konci roku 1959 byla ukončena výroba modelu P70.

V roce 1962 byla představena verze P60, která se od svého předchůdce odlišovala jen minimálně. Teprve v roce 1964 byla karoserie Trabantu významně přepracována a výsledkem se stal Trabant 601 (P601). Ve stejné podobě, jen s malými změnami byl Trabant 601 vyráběn až do července roku 1990.

Tuning Combi

Tunning_combi

Ve své době byl Trabant 601 velmi progresivním automobilem, který byl jako první v masové míře vyráběn z plastů. Poháněl ho dvoutaktní, vzduchem chlazený dvouválec o výkonu 26 koní. Vybaven byl čtyřstupňovou převodovkou s volnoběžkou. Na přání byla montována poloautomatická převodovka Hycomat. Trabant 601 byl k dostání s dvěma stupni výbavy (S nebo de Luxe) a ve dvou karosářských variantách – Limousine a Universal (Combi). Mimo to byla vyráběna i verze Tramp s plátěnou střechou a plátěnými dveřmi, která byla využívána východoněmeckou policií a později byla k dispozici i v civilním provedení.

Během celého období výroby docházelo jen k minimálním inovacím, přestože byla připravena celá řada velmi zdařilých prototypů. Jedinou výraznější inovací bylo zahájení montáže již vodou chlazených čtyřtaktních motorů Volkswagen v roce 1990 při  které i karoserie prodělala drobné omlazení. Stejný typ motoru se začal montovat i do vozů Volkswagen Polo. Další výrazné změny byly řadicí páka na podlaze, vpředu kotoučové brzdy a přemístění palivové nádrže do zadní části vozidla. Trabant 601 se tak dočkal označení Trabant 1.1.

Špatná ekonomická situace automobilky a nezájem zákazníků o tyto vozy způsobily, že dne 30. dubna 1991 sjel z výrobních pásů  ve  Zwickau poslední Trabant 1.1. V  současnosti  se  uvažuje o obnovení výroby.

Trabant W8

trabant_W8

autor: Mzone
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. M.Hronek

    Dobrý den, zajímavý článek a hezké fotky.Ale vozidlo označené jako Trabant V8 není Trabant, ale jde o sovětský malý automobil Záporožec. S pozdravem Miloš.