3D TV
Zdroj: internet

Třetí rozměr už i bez brýlí

0.0/5
Hodnocení:

Schválně jestli víte, co v současné době nejvíce frčí v oblasti spotřební elektroniky. Jedná se rozhodně o třetí rozměr a hlavně 3D televize! A posledním hitem je možnost sledovat tuto televizi bez poměrně otravného doplňku – 3D brýlí.

3D TV

3D největším hitem

Zatímco před několika lety jsme prožívali okouzlení 3D kinem, letos se třetí rozměr definitivně rozhodl vtrhnout do našich obýváků. Všichni přední světoví výrobci spotřební elektroniky totiž představili 3D televizory pro domácí užití, jejichž cena již značně spadla z astronomických výšin, takže si tuto televizi mohli pořídit i běžní smrtelníci. A televize se třetím rozměrem se začaly prodávat dokonce i u nás. Na televizi zatím můžete pomocí přehrávače sledovat hlavně filmy v tomto formátu, protože televizní vysílání ve 3D je zatím ještě v plenkách, ačkoliv má zřejmě jistou budoucnost. Pro patřičný efekt je však doposud nutné nosit speciální brýle a právě ty představují poněkud kámen úrazu. Když pomineme to, že se ke každému televizoru dodávají standardně jen dva kusy, velmi častým problémem je vůbec tyto brýle nosit. Nemusejí totiž sedět úplně každému a velký problém představují pro ty, kteří již nosí brýle dioptrické. Asi si dovedete představit, jak je těžké napasovat je pod 3D brýle! Pokud také tyto brýle nosíte příliš dlouho, hrozí, že vás z nich bude pěkně bolet hlava.

Bez brýlí, ale pod konkrétním úhlem

Výrobci si přitom dobře uvědomovali, že nutnost nosit brýle jim „kradla“ celkem hodně potenciálních zákazníků. Vytvoření věrného 3D obrazu bez brýlí, jenž by byl viditelný pouhým okem, je však větší oříšek, než by se zdálo a většina firem si na něm zatím vylámala zuby. Zdá se, že jako prvnímu se to podařilo vyřešit firmě Toshiba, i když výsledek rozhodně není perfektní. Tato společnost totiž nedávno představila dva 3D televizory, u kterých lze filmy sledovat i bez nutnosti brýlí. Ale ani zde nejste zcela bez omezení. Při sledování totiž musíte sedět od televize v určité vzdálenosti a pod patřičným úhlem. Pakliže byste se pohnuli, efekt bude ztracen. Televizory mají také poměrně malou úhlopříčku – jedná se o televize dvaceti a dvanáctipalcové. Příjemná je však jejich cena. Menší televizor se má prodávat v přepočtu zhruba za 25 000 korun.

Slepá ulička nebo budoucnost?

Jak se zdá, skutečné přenesení 3D efektu do běžného života je těžší, než bychom si mysleli. Je také otázkou, zda to celé není poněkud slepou uličkou vývoje elektroniky a zda se to nehodí pouze pro určitý segment televizní zábavy. Protože ačkoliv jsou dnes 3D televize poměrně běžně dostupné, schází to základní, co by právě poptávku po nich táhlo – a to je dostatek obsahu. Televizní 3D vysílání v Evropě zatím rozjel pouze britský kanál Sky 3D, který je však kódovaný a u nás si ho nenaladíte. V dohledné době se k němu přidá také stanice Eurosport. Nabídka filmových titulů uzpůsobených pro třetí rozměr je zatím také poměrně chudá. Většinou jsou nabízené tituly svázané s konkrétní značkou televize, takže si je nepořídíte samostatně.

Michaela Kadlecová

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.