brandon-lee
Zdroj: internet

Tři smrti přímo na zlatém plátně

0.0/5
Hodnocení:

„Kamera, klapka, akce!“ slova, která jsou pro herce denní chleba nesou s sebou slávu, uznání a peníze. Občas ale i nebezpečné situace, ze kterých si herci mohou odnést nějaké to zranění. V těch nejhorších případech už se nevrátí vůbec. Mzone vám přiblíží tři smrti, které se odehrály přímo před kamerou.

Vrána

brandon-lee

Dnes už kultovní film s charismatickým Brandonem Lee v hlavní roli. Byla to jeho první velká role, napsaná přímo pro něj. Měla mu zajistit slávu a srdce tisíců fanynek, nikdy k tomu ale nedošlo. Brandon Lee, syn slavného Bruce Lee zaplatil za Vránu životem.

Bylo 31. března 1993 a do konce natáčení zbývalo už jen osm dní. Zrovna se točil klíčový záběr, kdy se měl Brandon v roli Erica Dravena střetnout s hlavním padouchem Funboyem (Michael Masery). Ten na něj měl namířit pistoli a střelit ho do hrudi.

Ozval se výstřel a Brandon padl k zemi. Vše šlo podle scénáře až na to, že Brendon se už nezvedl. „Běžel jsem k němu a najednou jsem si všiml, že má v košili asi dvoucentimetrovou díru,“ řekl později Jeff Imada, koordinátor maskérů. Okamžitě ho odvezli do nemocnice, kde upadl do komatu. O dvanáct hodin později zemřel. Jak k tomu ale došlo?

Režisér se kvůli organizačním problémům rozhodl používat pravé náboje místo slepých, jen se z nich vysypal střelný prach. Bruce Merlin, technik zvláštních efektů těsně před natáčením zbraně zkoušel a cvičně vystřelil. Při zkušební ráně se ale v hlavni pistole zaklínila kulka. Když Funboy ve filmu vystřelil, narazila kulka do té zaklíněné a ta vylétla do hercovy hrudi. Nebyla tak rychlá jako klasická kulka, ale na zabití stačila. Vyšetřovací komise nevznesla žádné obvinění a páska s nahrávkou Brucovi smrti byla zničena. Jen o několik dní později se měl Brandon oženit se svoji snoubenkou.

Brandon je pohřben vedle svého otce na hřbitově Lake View. Jeho náhrobek zdobí věta z připravovaného svatebního slibu: „Protože nikdy nevíme, kdy zemřeme, musíme o životě smýšlet nepřekonatelně dobře.“

„Zemřel při tom, co miloval“

steve-irwin

Australan Steve Irwin byl dobrodruhem tělem i duší. Nebál se chytat smrtelně jedovaté hady holýma rukama, nebo se procházet mezi hladovými krokodýly. Svým sympatickým vystupováním a poutavým vyprávěním dokázal přikovat k obrazovkám i lidi, které příroda vůbec nezajímala. Zvířata miloval i mimo kameru, tisíce jich zachránil, velkou měrou se podílel na obnově australské zoo. O to paradoxnější je jeho smrt.

4. září 2006 byl pro Steva běžný natáčecí den. Zrovna se potápěl poblíž Port Douglas a natáčel dokument o životě na velkém bariérovém útesu. Pod vodou s ním byl kameraman Benn Cropp, který celou scénu točil.

Steve zrovna plaval nad obrovským rejnokem. Neměl důvod mít z něj strach, jsou to klidná zvířata, která útočí jen v ohrožení a dokumentarista jinak běžně plave se žraloky. Najednou ale bez zjevné příčiny rejnok vymrštil ocas a zarazil mu ho do hrudníku. Manažer John Stainton později vypověděl. „Ještě si stačil vytáhnout osten, pak upadl do bezvědomí a už se neprobudil. Dívat se na ty záběry je velmi těžké, zvlášť když víte, že sledujete něčí smrt.“

Ocas rejnoka je dlouhý dvacet centimetrů a dokáže probodnout člověka jako meč, navíc je jedovatý. Paradox je, že rejnok normálně neútočí. Zabil zatím jen tři lidi, Steve je jedním z nich. Podle expertů mohl být pořád ještě naživu, kdyby si osten nevytáhl: „Jsou známy případy, že rejnok člověka bodl, a ten se zachránil. Kdyby osten nevytáhl, mohl žít.“

Páska se smrtí Steva Irwina skončila v majetku jeho ženy Terry. „Zemřel při tom, co miloval,“ shodují se fanoušci na celém světě.

Scénu nepřežili tři lidé

victor_morrow

Nejtragičtější nehoda v dějinách kinematografie se odehrála 23. července 1982. Režisér John Landis zrovna připravoval scénu s vrtulníkem do připravovaného povídkového filmu Zóna soumraku. Točil ji už několik dní a všechno chtěl mít zkrátka perfektní. „Níž s tím vrtulníkem! Níž!“ křičel na pilota těsně před nehodou.

Scéna se začala točit ve čtvrt na tři ráno v kalifornském národním parku Indiana Dunes. Promočený béčkový herec Victor Morrow běží mělkou částí řeky a tiskne k sobě dvě vyděšené a zmrzlé vietnamské děti. Všude kolem zaznívají exploze a vítr má takovou sílu, že div nekácí stromy. Všichni tři dobíhají k vrtulníku, Morrow se má chytit vysunuté tyče a odletět i s dětmi do bezpečí.

Jenže ve chvíli, kdy vrtulník klesá u něj exploduje jedna z náloží a stroj se stává neovladatelným. Padá k zemi pár metrů od herců. Morrow leknutím upustí jedno z dětí a když se pro něj shýbá, vrtule mu usekne hlavu – stejně tak prvnímu dítěti. Druhé přijde o ruku a na místě vykrvácí. Posádka vrtulníku vyvázla bez zranění.

Scénu sledovali rodiče obou dětí, které si měly za svůj herecký výkon odnést směšných 500 dolarů. Vyšetřování nehody trvá dlouhá léta. Režisér Landis je obviněn z neúmyslného zabití, ale později osvobozen. Ani samotný film nesklízí úspěch a stává se z něj ztrátový propadák. Kritika vůči natáčecím postupům byla natolik velká, že vedla k přijetí nových regulí o používání dětí při nočních kaskadérských záběrech.

Autor: Zdeněk Kolbuch

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.