Grilovaná zvěřina
Zdroj: internet

Trocha divočiny na grilu aneb pravidla pro grilování zvěřiny.

4.3/5
Hodnocení:

Když se řekne zvěřina, představíme si většinou srnčí guláš, zajíce na smetaně nebo kance se zelím či šípkovou omáčkou. Nic proti tomu – zvěřina jakkoli upravená patří mezi české kulinářské speciality. Co ji ale takhle hodit na gril? Je sice pravda, že spousta myslivců by se raději nechala zastřelit, než dopustit jinou než klasickou úpravu tohoto masa. Když je ale přesvědčíte, nestačí se pak divit, o jaký zážitek se doposud připravovali.

Zvěřina je nejen chutná, ale také velmi výživná. Obsahuje totiž oproti běžnému masu vyšší množství bílkovin a minerálních látek. Zároveň je lehce stravitelná, protože obsahuje minimum tuku a je tedy vhodnou součástí dietních jídel. V kulinářství je ceněna především pro svoji specifickou vůni a chuť, kterou dodávají masu různé aromatické silice obsažené v rostlinné potravě divoké zvěře.

Nejběžnější a nejdostupnější je v našich končinách je maso z jelena, daňka, srny a samozřejmě kančí. Čím dál více se však objevuje také mufloní a klokaní maso. Na gril se hodí i pernatá zvěř našich luhů a hájů například křepelka, divoká kachna, bažant či pštros. Upravit na grilu můžeme i křepelčí vejce a to rovnou ve skořápce. Odvážlivci, kteří se nebojí zánětu slepého střeva, ho se skořápkou mohou i konzumovat – v Asii je to prý běžné.

Grilování zvěřiny.

Grilování zvěřiny.

Ještě než začnete připravovat produkty z divoké zvěře na gril, je nutné pamatovat na důkladnou veterinární kontrolu. Do lidského potravního řetězce může totiž zvěřina transportovat pár opravdu nepříjemných breberek, přičemž nejnebezpečnější je bezesporu smrtelná nákaza svalovecem z kančího masa. Z tohoto důvodu také zapomeňte na sbírání přejetých kusů u silnice nebo zajídání smutku z vlastního kancem rozstřeleného auta zvěřinovým gulášem.

Ale zpět ke grilování! K tomuto druhu zpracování je nejvhodnější maso z kýty, hřbetu a svíčková. Zvěřinu používáme jen dobře odleženou – to znamená, že ji necháváme alespoň tři dny v chladničce a teprve potom ji použijeme. Dále se vyplatí maso před dalším zpracováním alespoň přes noc naložit. Její proměna v měkké sousto je totiž přece jen o něco obtížnější než u hovězího nebo vepřového. Například pro kančí maso je ideální směs octa, vody, zeleniny a divokého koření a mělo by se i trošičku naklepat.  Maso je nutné pořádně odblanit, odřezat tuk, šlachy, dobře ho omýt a osušit.

Dobrým tipem je zabalení kusu zvěřiny do křenových listů nebo do směsi z drceného jalovce, tymiánu a pepře. Pak nakrájíme plátky o hmotnosti 100 – 200 g, na špízy a jehly kostky asi 2 cm velké. Pokud jej balíme do alobalu, tak dbáme na přiměřenou velikost, aby nedocházelo k vytékání šťávy. Kvalitní maso z mladých kusů zvěře je možné osolit předem, jinak si solení schováme na konec tepelné úpravy. Maso okořeníme nebo raději necháme marinovat.

Grilování zvěřiny.

Grilování zvěřiny.

Právě marináda je velmi důležitým elementem, protože dodá masu při grilování chuť a to podle složení koření. Existuje nespočet variací, ale můžete si i zaexperimentovat. V tomto případě však platí méně je více, čili čím více koření dohromady smícháte, tím více bude chuť nevýrazná. Maso nakládáme minimálně na 2 až 3 hodiny, ideálně však asi na jeden den. Marinádou můžete maso při grilování také potírat, čímž zabráníte vysychání masa. Kupříkladu bažantí maso je velmi suché a marinádu potřebuje téměř vždy. Naopak tučnější plátky z divočáka nebo žebírka jí tolik nevyžadují.

Před grilováním vydáme maso z lednice alespoň 2 hodiny předem a opékáme je asi 5 až 7 minut (podle jejich tloušťky) z každé strany při vyšší teplotě, tedy při sníženém roštu na grilu. Je třeba dbát na vyšší výkonu grilu, pokud používáme gril na dřevěné uhlí, pak samozřejmě  i na kvalitní uhlí. Povrch masa se tak zatáhne a uchová maximum šťávy uvnitř. Potom dáme rošt výše a při menší teplotě grilujeme dalších asi 5 minut. Je-li maso příliš libové, vyplatí se ho prošpikovat slaninou. Základní pravidlo grilování masa včetně zvěřiny zní: malé kousky – vysoká teplota a krátká grilovací doba, velké kusy – nízká teplota a delší grilovací doba. A také v žádném případě maso na grilu neobracejte vidličkou, protože po propíchnutí z něj více uniká šťáva.

Maso z divoké zvěře patří jednoznačně k nejdelikátnějším na trhu. Pokud si chcete dopřát trochu domácí exotiky, tak neváhejte zainvestovat a nakoupit si zvěřinu nebo se dejte na dráhu myslivce.

autor: Mzone
rubrika: Grilování
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.