Silvestrovská oslava
Silvestrovské oslavyZdroj: Profimedia

Užitečné rady pro to, jak nezapočít Nový rok pobytem v nemocnici nebo na záchytce!

4.0/5
Hodnocení:

Nový rok už klepe na dveře a většina z nás se už připravuje na pořádná mejdan plný alkoholu. Na Nový rok ráno si budete v kocovině nejspíš přát zemřít. Neuškodí proto zopakovat si pár užitečných rad, které Vám pomůžou vypořádat se s démonem alkoholem. Navrch ještě přidáme doporučení týkající se dalších novoročních náležitosti, kterou je pyrotechnika.

První a základní pravidlo je, nepít na lačný žaludek. Když se před pařbou důkladně najíte, promile alkoholu v krvi stoupá pomaleji, jelikož alkohol rozkládá tuky a váže je na sebe. Konzumujte jídlo i během pití alkoholu a nevynechejte nealko nápoje. Nejméně kalorická kocovina je po vodce. Množství alkoholu ve vodce je srovnatelné se třemi litry piva, ovšem vodka má skoro o polovinu méně kalorií (809 kcal – 1380 kcal). Třeba šampaňské má dokonce 1200. Pokud byste na pití vody náhodou „v zápalu boje“ zapomněli, vypijte najednou větší množství vody (0,5 – 1 litr) před tím, než půjdete spát. Přestože se následné docházení „na malou stranu“ může zdát nepohodlné, ráno se vzbudíte a „opice“ bude mít výrazně menší rozměry než obvykle.

Druhá rada zní: nemíchejte více druhů alkoholu. Ačkoli někteří odborníci dnes tvrdí, že míchání různých druhů pití nemá na ranní kocovinu podstatný vliv. Mnozí jistě mají zkušenosti třeba s mixováním piva a rumu v průběhu jednoho večera, což rozumný člověk zkusí jenom jednou. K této osvědčené radě přidáme ještě jedno doporučení: nemíchejte alkohol ani s jinými nápoji. V poslední době se totiž stále oblíbenějším stává míchání alkoholu s energy drinky. Varování před těmito mixy je zcela na místě, neboť jejich nebezpečí spočívá v tom, že zatímco energetické nápoje aktivitu povzbuzují, alkohol ji „umrtvuje“. To má za následek, že obě ingredience takového mixu se v uživateli „perou“, a zároveň je člověk schopen díky nadměrné energii „absorbovat“ více alkoholu než obvykle. Ranní kocovina je potom ještě z těch příjemnějších důsledků. A vaše játra vás za podobné eskapády rozhodně milovat nebudou.

Třetí rada se týká konzumace velkého množství minerálky, ovšem jen té bez bublin. Oxid uhličitý v bublinkové minerálce totiž urychluje vstřebávání alkoholu a vy budete opilí rychleji. To platí i o šampaňském. Během oslavy se krmte slaným pečivem – brambůrky nebo slané tyčinky omezí ztrátu minerálů. Co se týče jídel, doporučujeme lehké a nepříliš ostré pokrmy, určitě nic nezkazíte klasikou v podobě chlebíčků a jednohubek, kterými byste opět měli prokládat alkoholické nápoje.

Čtvrtá rada říká: před spaním vypijte hodně vody a u snídaně se vyhněte cukrům. Chce to naopak hodně soli. Čím slanější snídaně, tím rychleji kocovina zmizí – dejte si slanečky, sklenku zavináčů, kyselé okurky, vejce s hořčicí, vydatnou zeleninovou polévkou nebo česnečku. Dobrý vyprošťovák je koktejl Bloody Mary – tady je recept: žloutek, pepř, sůl, worchester, tabasco a trochu citronové šťávy se smíchá s deci rajčatové šťávy a 0,5 dcl vodky. Nebo si dejte malé desetistupňové pivo. Trocha alkoholu Vám pomůže vyrovnat hladinku a budete ho lépe odbourávat.

A hlavně! Nepřekračujte hranici jednoho promile alkoholu! Jde buď o 3 panáky tvrdého alkoholu, 3 piva nebo 3 deci vína. Pokud vypijeme více, riskujeme, že druhý den bude utrpením.

Na závěr slíbené doporučení ohledně oblíbených petard a dělobuchů. Letos si musíte dát obzvláště pozor! Nově novelizovaný zákon totiž od letoška neumožňuje obchodní inspekci kontrolovat prodejce pyrotechniky. Nezbývá nám tedy nic jiného, než je sami kontrolovat, bedlivě vybírat a nevyhovující zboží s nejasným původem a chybějícím českým návodem k použití prostě ignorovat. Hrozí totiž, že se zraníte ještě dříve, než dorazíte z nákupů.

Pokud jste si zakoupili rachejtle a chystáte se je použít, dodržujte přesně přiložené instrukce: Stůjte v dostatečné vzdálenosti od místa exploze. Ohňostroje namiřte mimo obydlenou oblast, kde nemohou nikoho zranit a hlavně omezte svou touhu experimentovat. Samozřejmě také zabezpečte, ať s pyrotechnikou nemanipulují děti a hodně podnapilí lidé.

Přejeme Vám šťastný nový rok 2012 a pokud možno minimální kocovinu!

autor: Ondřej Dunda
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.