social_networks
Social NetworksZdroj: archiv

V dnešní době být „cool“ znamená být zajatcem sociálních sítí. Patříte mezi ně?

4.8/5
Hodnocení:

Nejznámější a nejpopulárnější sociální sítí je bezesporu Facebook, nicméně má spoustu dalších konkurentů, kteří se také perou o své místo na výsluní. Některé služby ještě v ČR nejsou tak známy, ale my se jim teď podíváme na zoubek.

Facebook

Prakticky nelze začít ničím jiným než právě „fejsbůkem“. O této službě už toho bylo napsáno a namluveno dost a dost, dokonce byl o jeho vzniku nedávno natočen i film. Facebook nemá příliš cenu představovat, vždyť jen v Čechách je registrovaných už něco málo přes 3 miliony uživatelů, tedy v průměru každý třetí občan našeho státu, a to je v našich končinách úctyhodné číslo. Celosvětově se ale mluví až o 750 miliónech aktivních uživatelů, kteří přes tuto sociální službu hledají nové, či staré kamarády, hrají hry, sdílejí fotky a chatují. Nově je také možné propojit facebook se skypem a volat si zadarmo, což je jen další velké lákadlo od majitele facebooku Marka Zuckerberga. Původně studentský projekt se tak dostal do úplně jiné roviny a denně vydělává několik miliónů dolarů. Facebook se totiž ukázal i jako dobré místo pro reklamu, tudíž si dnes Zuckerberg může dovolit i zaměstnat přes 2000 zaměstnanců.

Na závěr si dovolím malý vtip. Až jednou facebook skončí, spadnou servery a celá doména bude zničena, vypuknou nepokoje. Po ulicích budou pobíhat bývalí uživatelé, v rukou třímající nejnovější fotku, kterou právě pořídili, a budou na všechny ostatní křičet: Líbí se ti to? No tak, líbí se ti to?!?

Twitter

Druhou velmi populární sociální službou je Twitter. V ČR zatím ne tolik známý jako výše zmíněný Facebook, avšak ve světě již hodně používaný. Twitter cílí na trochu jinou uživatelskou skupinu a jeho hlavní náplní je tzv. mikroblogování. Jinými slovy, pokud chcete něco kamarádům rychle sdělit, třeba to, že vám zrovna ujel autobus, nebo že jste právě „zaskórovali“ s pěknou blondýnou, Twitter je ta pravá služba na zveřejnění tohoto příspěvku.

Aby ale i tato služba u nás byla populární, musejí ji používat celebrity. Jak bylo už několikrát demonstrováno v USA, právě Twitter účty známých osobností mají nejvíce „followers“, tedy uživatelů, kteří jednotlivé příspěvky sledují, komentují a šíří dál. Raketový nástup v tomto směru měl například herec Charlie Sheen, jenž získal několik miliónů followerů během pár dní za zprávy ohledně jeho situace s producentem Chuckem Lorrem, který ho vyhodil ze seriálu Dva a půl chlapa za opakované opilecké excesy.

Badoo

Třetí sociální službou na kterou se dnes podíváme je Badoo. Ačkoliv se nejedná ani zdaleka o tak populární službu jako je třeba Facebook, určitě stojí za to o Badoo napsat pár vět, a to hned z několika důvodů. Služba je dostupná v několika jazycích prakticky ve všech zemích světa. Díky velmi komplikovanému způsobu vedení dodnes není přesně jasné, kdo je vlastně majitelem této služby. Badoo je vedeno z Londýna, společností registrovanou na Kypru a údajným majitelem je Rus Andrey Andreev. Není to úplně přehledné že? Ale to není jediný problém této stránky. Badoo by měl fungovat jako jakási rychlo seznamka. Zaplatíte členský poplatek, který je momentálně 40 CZK za týden, server zaměří vaší polohu a ukáže vám potencionální nové známosti z vašeho okolí. Prakticky ihned dostanete možnost chatovat s nimi a seznamovat se. Doposud to zní poměrně lákavě. Vše však není tak růžové, jak se na první pohled zdá. V několika zemích už bylo vedeno trestní řízení proti Badoo z důvodu odcizení osobních údajů, nebo z důvodu vytváření falešných profilů z dat okradených. Doporučuji tak se na stránku alespoň podívat, třeba tam už nějakou dobu váš profil visí a ani o tom nevíte!

LinkedIn

Tato služba je často přezdívaná jako „profesní facebook“ a toto přízvisko je dosti výstižné. Sice tu nekomentujete fotky kamarádů, ale můžete zde také přidávat nové statusy a updaty o tom, co právě děláte. Je však třeba být na pozoru, protože ho lidé často používají pro hledání práce, čili alfou a omegou vašeho účtu nebudou vtipné komentáře a fotky z hospody, jako spíše vypracované životopisy s dobrými doporučeními. Zatímco ostatní výše popsané služby jsou spíše pro zábavu, LinkedIn je opravdovým pomocníkem při hledání práce. V ČR ještě není příliš rozšířen, ale pomalu už se vkrádá do podvědomí personálních agentur a věřím, že už brzy se bude jednat o zaběhnutý standard. Kdo nevěří, ať tam rychle běží!

autor: Jan Šťastný
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.