obrazek2
Zdroj: internet

Vánoce nazeleno

0.0/5
Hodnocení:

Vánoce – svátky klidu, míru a pohody. Tedy pokud máte to štěstí a nacházíte se zrovna v oblasti, kde jsou pro ony tři atributy vhodné podmínky. V historii se ovšem válečné konflikty nezastavovaly kvůli takovým maličkostem jako rozdávání dárků nebo pojídání štědrovečerní masové konzervy. V tomto příspěvku naleznete pohled na několikero Vánoc, které proběhly na pozadí vojenských operací a tažení.

Vánoce 1914, I. světová válka – Západní fronta

První Vánoce v období Velké války. Ta sice na kusy rozbila veškeré lidské představy o tom, jak vlastně válka vypadá, a svou děsivostí překonala všechny do té doby vedené konflikty, nicméně vojska si na svátky, alespoň na některých úsecích fronty, vynutila jakési vánoční příměří. Nekonaly se žádné větší útoky (i když to spíš než Vánoce způsobil naprosto nezpůsobilý terén), vyšší důstojníci zašli na punč a mužstvo mrzlo v zákopech okolo skomírajícího ohně. Jednoho britského vojáka napadlo, že trocha pohybu na zahřátí by neškodila, a rozhodl se proto uspořádat fotbalové utkání. Jenže kde vzít soupeře? Přeci na druhé straně země nikoho, tj. u Němců. Vánoční válečné utkání bylo skutečně smluveno, sehnal se míč, čepice posloužily jako branky a Němci nakonec zvítězili 3:2. Pak zase hezky zpátky do zákopů, čistit kulomety a chystat se na další kolo zákopové války…

Vánoce 1940, Zimní válka – První bitva u Taipale

obrazek2

Když Sovětský svaz zaútočil roku 1940 na Finsko, očekával snadné vítězství nad mnohem slabším soupeřem. Rudá armáda však narazila na dokonale připravenou obranu tvořenou odhodlanými finskými vojáky. První fáze této války vyvrcholila právě o Vánocích a znamenala pro Sověty krutou a ponižující porážku. 26. prosince se naposledy pokusili rozvrátit finské pozice, ale byli za velkých ztrát odraženi. Je velmi nepravděpodobné, že by se někdo v těchto urputných bojích zajímal o to, jaké je vlastně datum. Finové si ovšem díky svému vítězství nadělili opravdu slušný vánoční dárek – obrovské množství sovětské výzbroje a výstroje, kterou se podařilo ukořistit.

Vánoce 1944, II. světová válka – Ofenzíva v Ardenách

obrazek3

O výsledku války se už nedalo pochybovat a celý svět se (oprávněně) těšil na poslední Vánoce, které se ponesou ve stínu nejděsivější války v dosavadní historii lidstva. Nicméně sváteční atmosféra byla to poslední, co bojující strany zajímalo. V polovině prosince zahájili Němci ofenzivu v Belgii, jež měla přinutit západní spojence k jednání o uzavření příměří. Tažení bylo podniknuto v nepříznivých podmínkách, za nízkých teplot a ve sněhových závějích. Spojenci sice byli nečekaným útokem zaskočeni, avšak právě 24. prosince už dali dohromady dostatečně velkou sílu, aby nepřátelský postup zastavili, a následně zahájili vlastní útok, kterým bitvu v Ardenách ukončili. Boje zuřily po celou dobu svátků a protáhly se skoro do konce ledna. Smířlivým protikladem k této velmi nesmlouvavé bitvě je scéna z amerického snímku „Hlídka v Ardenách“, kde se američtí a němečtí vojáci utkávají sněhovými koulemi. Skutečnost byla bohužel naprosto odlišná.

Vánoce 1979 – Sovětská invaze do Afghánistánu

obrazek4

Boží hod vánoční je, jak všichni víme, dne 25. prosince. V brzkých ranních hodinách roku 1979 západní svět ještě spal a těšil se na dárky, jež ráno najde pod stromečkem. V Kábulu, hlavním městě Afghánistánu, zatím na místním letišti přistávala letadla s příslušníky elitních jednotek na palubě. Sovětská invaze, která měla v zemi upevnit komunistickou nadvládu, znamenala začátek deset let trvající války, která nakonec vyčerpala síly Sovětského svazu a donutila ho se roku 1989 stáhnout. Na skutečnost, že se bojuje o Vánocích, nebrala nejspíš ani jedna ze stran zřetel. Ostatně proč také. Afghánci se vesměs ohledně náboženství hlásí k islámu a „pokrokový“ Sovětský svaz se nezatěžoval křesťanskými svátky uznávanými zpátečnickou církví. Vojáci Rudé armády pak zřejmě doufali jen v to, že do Nového roku budou doma, aby stihli dostat dárky od Dědy Mráze.

Jan Hauer

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.