medium_3731989037
Zdroj: internet

Vikingové

4.3/5
Hodnocení:

Vikingové byli skandinávští mořeplavci, kteří se v 8. – 11. století vydávali na takzvané viking což jsou loupeživé výpravy. Pro evropské státy tehdy představovali hrozivé nebezpečí. Z hlediska etnického původu představovali severní větev Germánů. Vyvinuli si i své vlastní lodě. Veslice, jinak přezdívané drakkary. Tyto lodě měly malý ponor, což vikingům umožňovalo pronikat proti proudu velkých řek hluboko do vnitrozemí.

medium_321447455

Norští vikingové se soustředili na sever a jih. Osídlili severoskotské ostrovy, a dále se zachytili ve Skotsku a Irsku a prakticky na všech pobřežích okolo Skotského moře. Odtud pak dále postupovali do anglického vnitrozemí, ale i do Francie a dokonce i do Středozemního moře. V mladší době vikingů se dostali na Faerské ostrovy, Island, do Grónska a odtud potom do dnešní Ameriky (okolo roku 985 byli prvními Evropany v Americe). Zbudovali zde dokonce minimálně jednu malou osadu v severní části Newfoundlandu (patrně legendární Vinland). Osada existovala jen krátce.

medium_2844902161

Švédští vikingové tvořili elitní družiny ozbrojených kupců, kteří se zaměřili na východ.

medium_5848025510

Dánští vikingové se zaměřili na jihozápad. Pronikli do severní Francie a do Anglie a společně s norskými vikingy dopluli až do Středozemního moře.

medium_1342132400

//

autor: Tomáš Lipták
rubrika: Historie
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.