Cadillac ranch
Zdroj: http://www.cadillac-ranch.cz/

Výpověď plechovkáře přetaveného v motoopa z cesty LITVÍNOV – STOCKHOLM

3.0/5
Hodnocení:

Dodnes vlastně nevíme, kdy tátu poprvé napadla myšlenka vydat se na motocyklu přes 3 evropské státy. Proč vlastně zatoužil vyměnit bezpečné teplíčko plechovky za vratký motocykl, zmítaný větrem, vlhkem a zimou? Pokud Cadillačí paměť sahá, nikdy o jízdě na motocyklu táta nemluvil… a ejhle… hop a je tu MotoOp!

Sice to nebylo rozhodnutí přejet Spojené státy Americké, ale i tak to byla poměrně daleká cesta, tedy pro motorkářské embryo… že by se nám ze zhýčkaného plechovkáře vyklubal kovanej kožeňák? Snad nám táta alespoň některé otázky objasní…

Kdy jsi před cestou naposledy řídil motocykl?

Necelé dva měsíce předtím jsem převážel SUZUKI VZ 800 z Brna do Litvínova. Když jsem byl před 40 lety ještě malý kluk, platil jsem za výrostka s dachlem. To mi bylo 15 až 17 a hobloval Jawu 21 Pionýr. Při poslední tandemové bezstarostné jízdě s větrem v máničce jsem přeletěl přejezd v Jesenici konstrukční rychlostí. Ze zadního kola byla šmajdavá osmička. Dráty se ze zadního kola šly napřed… a my tu hajtru tlačili celý 2 km! Potom jsem měl krátkou epizodku s motocyklem Jawa Roadster 90. A tím jsem flirt s jednostopýma kočkama na 43 let ukončil…

Cadillac ranch

Proč jsi se vlastně rozhodl vyrazit a kdy tě poprvé přepadla myšlenka, že pojedeš na motocyklu?

Původně jsme měli jet se synem a plánovali střídat se v řízení motorky a auta. Ale zrovna chcalo a tak mi zůstala mašina v garáži. Všichni mi cpali, abych nejezdil sám, ale já toužil vypadnout. Sám se svou motorkou! Cítil jsem se jako Cháron, chápeš? Jako převozník! Myšlenka, že pojedu na motorce po ose se mi usádlila v hlavě hned, jak sešlo ze střídavé jízdy. Takže jsem dělal vše proto, aby mi nenasadili štěnici :-)

Jak jsi se na cestu připravoval?

Po garančce a výměně provozních kapalin jsem měl poslat motorku Cargem. Při té příležitosti jsem koupil brašny a protáhl si cestu k tetě do Siré. To bylo super! Spediční společnosti buď nereagovali nebo odmítali motocykl přepravit a nebo to bylo kurva drahý. Situace mi hrála do karet a nakonec se mi povedlo mámu přesvědčit, že převoz po ose je to nejlepší. Svědomitá příprava spočívala v pozorování rosničky, zkoumání trasy a shánění oblečení. Když jsem měl jet na mašině, tak jsem chtěl bejt za drsoně a to jaksi bez kožených gatí nejde, takže jsem si za litr jedny pořídil.

Jak dlouho ti trvala cesta z Litvínova do Stockholmu?

Cesta trvala 2 dny. 2 dny z Litvínova do polského Gdaňska, něco přes 700 km, a pak 19 hodin na trajektu Gdaňsk – Nynashamn. Z přístavu do Stockholmu je to už jen 70 km. Těch 70 km jsem se sral 3 hodiny, protože jsem nemohl najít ten správnej staďák.

Jak jsi se vlastně cítil jako motorkář?

Je to příjemný, když jedeš a potkáš jiného motorkáře a on tě zdraví zvednutou pazourou nebo nohou. To se u plechovkářů nevidí…

Kolik jsi utratil peněz za benzín, nocleh, trajekt apod.?

Co nemám zadarmo, snažím se usmlouvat… Na benzince to moc nejde, takže jsem v benzínu zahučel za 1 831 Kč, ale asi 10 litrů v nádrži zbylo. Omezený rozpočet mne přinutil si zrekogneskovat terén a zjistil jsem, že poláci mají levnější benzín než švédi a to o celých 7 kč za litr! Takže jsem nabral plnou v Gdaňsku. Za nocleh včetně piva a nevrlý bordel mamá jsem utratil 516 Kč. Za trajekt jsem nakonec utratil 3 109 Kč, protože jsem přesvědčil babu v kase, že syn je členem nějakýho toho gangu… Celkem 4 456 Kč se zbytkovým benzínem v nádrži za 350 vočí. Tekutiny jsem během cesty moc nedoplňoval, neb řídím s rozumem, jídlo mi připravila manželka a zamíchal jsem si ho sám v brašnách, takže za ostatní jsem utratil jen 131 Kč.

Co se ti nejvíc líbilo?

Když projíždíš zatáčku, trochu to nakloníš a pak je ti líto, že zatáčka končí, musíš to zase narovnat a žes jí mohl zahulit krapet víc! Zajímalo by mě jaký to je na haryku…

Cadillac ranch 1

Co tě příjemně překvapilo?

Hloupost polských policajtů a vnadnost polských houbařek za německýma hranicema. Houbařkám jsem nestavěl, protože na prdeli se mi hřála celá česká stovka a taky jsem si říkal, že kreditku by si škvírkou protáhnout asi nenechaly :-) Vložit PIN by snad už nebylo tak těžký…

Co tě zaskočilo?

Policajti v temném polském v lese. Těm jsem zastavit musel! Chlupatý s orlicí na palici na kreditku zírali jak čokl na zeleninu a tak mě nechali jet. Následně déšť ve Švédsku. Tam jsem to čekal a tak jsem zde zvolil nejkratší možný úsek mezi přístavem a Stockholmem.

Co považuješ za nejhorší zážitek?

Nejhorší bylo, když jsem si zastavil na cigárko pod mostem a první plechovka, která si to přihasila, mě totálně vohodila! Švédsko prostě kuřákům nepřeje…

Kolik jsi za cestu vyhulil cigaret?

Nevim. Za jízdy nehulim, chlupatý mě nenechali a když už si zapálíš, tak si to přisere nějakej tydýt v plechovce a dá ti sprchu, že ti vyšplýchne čvaňháka z huby :-)

Jel bys ještě jednou?

SAMO! Jen bych si koupil kombinézu do deště a rukavice přes rukávy. Na trajektu jsem se potkal s dalším motorkářem a ten tu šprckuměl. Náramně mi jí doporučoval. Taky mě přesvědčoval, že ujel za den 1 300 km na silničním motocyklu a že lízačka je lepší než chopper nebo cruiser. Byl to zaklínač hadů a mě se stejně víc líbí choppery! Hlavně ty od Harley-Davidson :-)

Cadillac Ranch

Web sídlo zaměřené na komplexní informace spjaté s americkou motoristickou kulturou, jejímž symbolem je především nejslavnější silnice světa, Route 66 – Mother Road. Téměř oficiálním symbolem RT66 je právě Cadillac Ranch jako připomínka zlatých časů automobilismu.

www.cadillac-ranch.cz

autor: Cadillac Ranch
rubrika: Auto Moto
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.