MarkerBot Replikator
MarkerBot ReplikatorZdroj: Internet

Vytiskněte si ozubené soukolí! 3D tiskárna MakerBot Replicator.

0.0/5
Hodnocení:

Pokud se trochu zajímáte o techniku a vůbec o to, jak věci vznikají, možná jste slyšeli o 3D tisku. V poslední době umožnil designérům rychle vyrábět prototypy různých součástek (například uložení světlometu nového auta, novou středovou konzolu, vnitřní nosník kuchňského robota, zkrátka na co si vzpomenete) nesrovnatelně rychleji, než dřív.

Velká průmyslová zařízení, která dovedou 3D tisk zvládnout, jsou ovšem drahá a poněkud neskladná, takže až donedávna se jednalo o čistě profesionální záležitost. Jenže technologie jdou dopředu a to, co vidíte na obrázcích, je malá a (relativně) levná 3D tiskárna, kterou si můžete s klidem postavit na ponk v dílničce a ještě vám tam zbyde spousta místa. Vlastně si jí můžete postavit i na stůl v obýváku, pokud vám to drahá polovička nezatrhne.

MakerBot Replicator je úplná novinka, představená 10. ledna 2012 na veletrhu CES v Las Vegas. Je to domácí 3D tiskárna, která umí využít hlavu Dualstrusion a vyránět tak věci ze dvou typů (tedy barev) materiálů. Velikost jednoho vyrobeného dílu je omezena na přibližně 23x15x15 cm, takže už se nejedná o malé blbůstky na klíče, jak tomu u některých domácích 3D tiskáren bylo dosud.

Jde o plně autonomní zařízení, nemusí být připojené k počítači, má vlastní čtečku na SD kartu, na která mu dodáte plány pro 3D objekt… a pak už jen stisknete tlačítko a tisk se rozjede. A jak to vlastně probíhá?

Na rozdíl od CNC brusek, které začínají s blokem materiálu, ze kterého vyřezávají a obrušují požadovaný objekt, MakerBot Replicator na to jde opačně – na začátku je jen prázdná podložka. Na tu pak hlavice s extrudery začne nanášet (vytlačovat) plastový drátek, který se těsně před nanesením nataví a změkne. Hlavice jím pak kreslí vrstvu po vrstvě požadovaný tvar a na podložce roste zadaný objekt.

Je to jako kouzlo – až na to, že je to moderní technika. Taky jste někdy sháněli něco konkrétního, až jste nakonec zjistili, že to ještě neexistuje? Třeba je tohle vaše šance. Jenom si dobře rozmyslete, jestli těch nápadů máte dost, protože i když už se nebavíme o stovkách tisíců dolarů, 1750 dolarů za MakerBot Replicator pořád ještě není úplně málo.

autor: Jan Koubek
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.