Northrop Grumman RQ-4
Vývoj nejnovějších válečných zbraníZdroj: Internet

Vývoj nejnovějších válečných zbraní.

4.3/5
Hodnocení:

Odjakživa je ve válce důležitý strategický tah moment překvapení nepřítele, proto se neustále vyvíjí nové a nové technologie, jak zajistit co nejlepší krytí vojáků i vojenské techniky. Vyvíjí se nejrůznější vychytávky jako jsou nehlučné motory a rafinované zbraně, jen aby se lidé mohli navzájem co nejefektivněji likvidovat. Například Američané použili poměrně nedávno během akce nazvané Neptunovo kopí proti Bin Ládinovi nový typ zbraně, která je nezachytitelná radarem a neobvykle tichá.

Tuto taktickou výhodu umožňuje použití speciálních rotorů, jejíž lisy mají speciální profil, zakřivení i geometrii. Pro podobné účely může být využit také takzvaný antihluk, vysílání zvukových vln s posuvnou fází, které se původním signálem vyruší. Ti, kteří viděli vrtulnk nevydávající žádný zvuk, tvrdí, že je to pořádně vyděsilo. Nevědeli, jestli ohluchli nebo zešíleli.

Další z důmyslných systémů by mohl umožnit postavit pár hodin po přistání základní ubytovnu, sklady a cokoliv dalšího by bylo třeba. Letoun, jenž je toto schopný zařídit, je sestaven ze tří sekcí: v první je motor a křídla, v druhém je kabina pro cestující a třetí tvoří ocasní plochy. Mezi jednotlivé sekce mohou být přidány ještě speciální sektory a po příletu na místo se změní funkce jednotlivých sekcí. Například kabina slouží jako místo velení, motory jako generátory energie a speciálně přidané sektory jako sklady.

Dalším trendem výzkumu jsou také bezpilotní a neřízené zbraně, letouny a pozemní vozidla. Patří mezi ně i neviditelné útočné bezpilotní letouny, které dokážou manévrovat a vyčkávat ve vzduchu až 24 hodin denně. Ničí pozemní cíle použitím přesně naváděných střel a dokážou i manévrovat ve vzduchu. Příkladem může být americký letoun X-45 Stingray nebo britský Taranis. Bezpilotní průzkumné letouny komunikují se vzdušnými pozemními i satelitními systémy. Nesou infračervené, optické nebo laserové senzory i vysoce citlivé radarové systémy. Patří k nim například různé verze letounů Northrop RQ-4 A-E, přičemž některé jsou vybaveny speciálním radarem SAR, který vidí i skrz mračna a písečné bouře. Může údajně prozkoumat a zmapovat více než 100 000 kilometrů čtverečních denně.

Bezpilotní letoun MQ-1 Predátor vybavený střelami Hellfire byl nasazen jako průzkumný a útočný bezpilotní letoun při operacích americké armády v Afganistánu a Pákistánu. Bezpilotní letouny plní také zásobovací funkce. Posádka, která je ovládá ze vzdálených stanovišť je může navádět s přesnosí na 1 metr. Řídit ve vzduchu lze i náklad dopravovaný na padáku, tuto možnost je možné využít například u zásobování. Takto by šlo pokládat i inteligentní bomby a to pomocí GPS či laserového zaměřovače.

Z pozemních novinek je zajímavá například britská technologie kamufláže. První impulz k ní se zrodil v Afgánistánu, protože písečné maskování jednotek na Blízkém východě selhalo v zelených prostorech. Vzniknul tak projekt, který je zatím v armádních laboratořích firmy BAE s pracovním názvem e-ink. Elektronická kamufláž podle představ konstruktérů snímá okolí a propočítává nejčastější barvy a linie. Poté vytvoří na povrchu projekci, která s okolím dokonale ladí. Pracuje v reálném čase a neustále se aktualizuje. Vědci taktně o ceně mlčí, ale nejspolehlivější bojový tank na světě Challenger 2 příjde na více než 100 miliónů korun. Nové verze tanků už jsou ve vývoji a levnější rozhodně nebudou.

Vývoj zbraní běží neustále kupředu. Lze bez nadsázky říci, že veškeré významné objevy poslední doby byly vždy spjaty s armádním výzkumem a jejich využití může být různé. Mohou sloužit k civilním mírovým účelům, stejně jako k rozpoutání apokalyptické války. Tak si držme klobouky, ono to jednou přijde.

autor: David Machala
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.