potapeni
Zdroj: internet

Začínáme s…: potápění

0.0/5
Hodnocení:

„…my bychom prosili výlet do mořských hlubin, viď Šebestová!“, řekl Mach. A ze sluchátka se ozvalo: „Ale beze všeho.“ Oba žáci 3.B měli v tu ránu schopnost dýchat pod hladinou, možnost prozkoumat staré vraky lodí a na vlastní oči spatřit pohádkový podvodní svět v celé jeho kráse. Že by se vám to také líbilo?

potapeni

O co jde

Žádný problém. Většina z nás sice nevlastní ono legendární utržené sluchátko, ale nemusíme hned házet flintu do žita. V dnešní době není nic jednoduššího, než si najít na internetu kurz potápění a zúčastnit se ho.  Je samozřejmě možné si veškerou výstroj na místě zapůjčit a s instruktorem si pouze střihnout pár ponorů. Pokud vás to ale chytne, pak jsou zde možnosti absolvovat 2 úrovně kurzu „potápěč“, dále „záchranář“ a nejvyšší možný „divemaster“. Nabídka i ceny jsou samozřejmě v každé školící firmě jiné. Nejčastější destinace, do kterých se nabízejí zájezdové kurzy, jsou Chorvatsko a Egypt. Jejich cena závisí hlavně na termínu (v letní prázdninové sezóně si pochopitelně připlatíte), úrovni ubytování, charakteru výuky a nákladech na dopravu. Tudíž nejlevněji vás v zahraničí asi vyjde Chorvatsko v červnu s ubytováním bez technických specialit v privátu autobusem. Kdo naopak touží po něčem extra, může zvolit například jeskynní potápění na Maledivách letecky s ubytováním na luxusní jachtě v královském apartmá. Zájezd, kterého jsme měli možnost se zúčastnit my, nabízel kromě středy, což je prý vždy krizový den a proto odpočinkový, každodenní ponory z lodi. Sraz v cca 8:00 na pobřežní základně, návraty kolem 15:00 tamtéž. Takže nic pro notorické celonoční pařmeny.

Co s sebou

Výhodou je, jak už jsme zmínili, že vše lze na místě zapůjčit, což uvítají hlavně ti, kteří si ještě nejsou svým potenciálním novým koníčkem zcela jisti. Nemusíte se bát, že by snad zrovna neměli potřebnou výstroj ve vaší velikosti. Ani náhodou se nejedná o sport šlachovitých atletů, což jsme měli možnost vidět na vlastní oči.

Rady od zkušenějších

Asi největší chybou by bylo si myslet, že po pár ponorech se z nás stal profík. I ten nejzkušenější instruktor se může dostat do potíží. Při potápění machruje jenom hlupák. Nejdůležitějším vybavením, díky kterému je vůbec hloubkový ponor realizovatelný, pokud tedy nepočítáme ono utržené sluchátko, je automatika. A jako každý stroj je samozřejmě poruchová. Prostě najednou přestane fungovat, aniž by byla jasná, natož okamžitě odstranitelná, příčina. V tomto momentě, který není nijak vzácný, je velmi důležité zachovat chladnou hlavu a mít nablízku pomocnou ruku. Proto také NIKDY nechoďte pod vodu sami! Vždy mějte po svém boku BODYHO (parťáka), který vám pomůže situaci zvládnout. Můžete se střídat v dýchání z jedné „flašky“, když ta vaše vypoví službu, pomůže vám zůstat v požadované hloubce, to když se řítíte k hladině a hrozí, že nestihnete vyrovnat tlak. Ne každý také psychicky zvládá osobní setkání s perutýnem či velkým bílým tak jako Fanda. Důležitý je podle něj prý oční kontakt, ale ruku do ohně bych za to tedy nedala…

Autor: Olga Jandová

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.