Počítačová kriminalita a porušování vlastnických práv? No nevim...
Počítačová kriminalita a porušování vlastnických práv? No nevim...Zdroj: Pixmac.cz

Zakladatel Megaupload Kim Dotcom – zločinec nebo oběť?

3.7/5
Hodnocení:

V posledních dnech hýbe internetem přímo MEGAskandál. Dne 19. ledna 2012 zablokovala FBI z důvodů autorských práv veškerý obsah na serverech Megavideo, Megaupload a dalších. Vedle toho zatkli hlavní představitele firem, které je provozují v čele s asi nejznámějším ze všech s opulentním Němcem Kimem Schmitzem alias Dotcomem. Samozřejmě Dotcomovo podnikání nebylo bílé jako sníh, ovšem zásah proti němu i proti Megaupload je přinejmenším diskutabilní.

Média se v naprosté většině staví proti Dotcomovi a vykreslují ho jako vyžraného zloděje, jenž léta parazitoval na kradených autorských dílech a nechutně na nich zbohatl. V podstatě nám podsouvají klasický obraz zápasu dobra (FBI) a zla (Dotcom), ovšem tento boj není zdaleka tak černobílý, jak se nám snaží vykreslit. Samozřejmě Dotcom není žádné zlatíčko a naopak pořádně provokoval tím, jak dával na obdiv své pohádkové bohatství – nechával se fotit s luxusními bouráky, nádhernými ženami, svou brokovnicí a v jeho sídle se našlo několik miliónů dolarů v hotovosti. Zkrátka dost arogantním způsobem dával najevo, že je BOSS. To ale nejsou objektivní důvody, proč ho zatknout a obvinit… O čem to tedy celé je? Kam to celé směřuje a proč má jít někdo do vězení proto, že vyrobil funkční systém distribuce?

Důsledek celé aféry pocítila většina uživatelů internetu – celkem 150 miliónů lidí bylo odříznuto od placené služby. Tito lidé používali Megaupload k legitimním účelům! Některé firmy přišly o svá data (vymazali jim videa atd.) a další byli odříznuti od služeb, které si zaplatili a všichni byli v podstatě označeni za piráty. Nejvíce zarážející je však fakt, že FBI jednala bez jakéhokoli předchozího upozornění! To je jako začít střílet a bombardovat bez vyhlášení války!

Dále je tu princip teritoriality, na který upozornila celá řada nezávislých autorů článků. O co jde? Tento princip říká, že „zákon dané země se aplikuje výhradně na osoby žijící na území té dané země. Z principu tedy není možné podle amerických zákonů obvinit někoho, kdo nežije na americkém území“. Z toho logicky vyplývá, že pokud se hardware serveru megaupload nenacházel na území Spojených států, nemůže ho FBI obsadit a zablokovat. Internet přece není pouze americkým územím! Pokud tedy megaupload nabízel obsah, který je na území USA nelegální, měl být zablokován pouze pro území USA. FBI přece nemůže uplatňovat americké zákony vůči osobám a firmám, které v USA nežijí. Jediný legitimní zásah by byl proti osobám žijícím ve Státech a stahujícím nelegální obsah serveru, ovšem proti serveru samotnému zasahovat NESMÍ. Z těchto důvodů je celá akce proti Němci žijícím na Novém Zélandu přímo šokující.

A jaké je největší morální dilema celé věci? Může být prostředek k provedení nelegální činnosti vinen a jeho provozovatel odpovědný za spáchání trestného činu? To je stejné, jako kdyby jste obvinili pistoli ze spáchání vraždy a toho, kdo Vám ji poskytl (prodavače) jste hnali k zodpovědnosti. V tomto bodě se názory pochopitelně rozcházejí a velká část obžaloby je postavena na tom, že služba je používána na sdílení autorsky chráněného obsahu. Ovšem obecně vzato provozovatel opravdu nemůže tušit, že ten, kdo obsah na web nahrál, nedisponuje autorským právem a to až do té chvíle, než se o ně někdo přihlásí. Na druhou stranu opravdu nejde věřit tomu, že Dotcom a jeho spolupracovníci nevěděli, co se na jejich serverech nalézá a snažili se postupovat tak, aby museli mazat co nejméně souborů. Ale ruku na srdce, kdo z nás nikdy nestáhl soubor z podobné služby. Vinni jsou tedy všichni uživatelé podobných služeb a odplivnout si nad podnikáním Dotcoma zavání pokrytectvím.

Události kolem Megauploadu se dají shrnout jako snaha exemplárně potrestat jednoho jedince z mnoha a pokus zdánlivě vymýtit něco, co už tu funguje řadu let. Proč se ale nezasáhlo jen proti skutečně nelegálnímu obsahu? Kdokoli si přece mohl platit Megaupload pro sdílení například pracovních souborů a proč by měl doplatit na neschopnosti amerických úřadů zamezit opravdové nelegální činnosti.

„Drobeček“ Dotcom a jeho kumpáni jistě nejsou žádný vzor všech ctností, ale na druhou stranu dělali jen to, co ostatní provozovatelé a výrobci produktů tohoto typu. Jejich hlavním proviněním je to, že byli moc vidět. Pod tíhou výše naznačených okolností však musíme uznat, že celý zátah proti Dotcomovi a jeho Megaupload se odehrál za stavu bezprecedentní nepodloženosti za daného stavu a v rozsahu, že to až zaráží. Už kvůli jeho vědomé nedbalosti, neprokázání viny a přesto provedené akci s negativními následky pro miliony platících uživatelů je nutné ho označit jako naprosto nepřijatelný a velmi nebezpečný precedens.

autor: Hocká Eva
rubrika: Adrenalin
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.