Maxim machine
Kulomet MaximZdroj: Internet

Zbraně, které změnily svět – část II.

5.0/5
Hodnocení:

Už od doby co první opice vzala kamenem po hlavě jinou opici se lidstvo snaží vynalézat nejrůznější nástroje aby se mohlo navzájem vraždit a mrzačit. Některé zbraně byly výjimečné a zapsaly se do dějin velkým krvavým písmem. Přinášíme vám výběr zbraní, které změnily svět.

Kulomet Maxim

kulomet_maxim

Až do vynálezu této zbraně, byla největší válečnou silou taktika hromadných útoků sevřených oddílů jezdectva nebo pěchoty. Po příchodu kulometu Maxim na válečná pole se tato taktika rovnala sebevraždě. Palebná síla kulometu doslova rozprášila sevřený oddíl a i malá jednotka mohla s touto zbraní zlikvidovat mnohem početnější nepřátele.

Jeho vynálezcem je Američan H. S. Maxim (vymyslel mimo jiné i pastičku na myši), kterého napadlo využít k nabíjení vyhazování prázdných nábojnic a k podání nových nábojů zpětného rázu výstřelů. Vznikla tak první automatická zbraň na světě, mnohem rychlejší než dřívější kulomety poháněné klikou.

Díky snadné konstrukci se zbraň brzy rozšířila do všech armád světa, což mělo mimo jiné za následek zákopové války v První světové válce. Až do vynálezu prvního tanku neměla žádná armáda možnost prorazit zákopovou přehradu.

Tank Mark I

tank mark 2

Přestože první prototyp tanku navrhl už Leonardo da Vinci, začala se tato obrněná vozidla používat až v první světové válce. Nebylo divu. Vojáci na všech frontách umírali po tisících a vedení nutně potřebovalo zbraň na zvrácení války – tou zbraní byl tank. Stroj schopný překonat ostnatý drát, odrazit palbu smrtonosných kulometů a nezapadnout dokonce ani v zákopu. Hlavním úkolem tanků bylo prolomit nepřátelskou frontu a ukončit válku.

První tank, který Anglie vyslala do boje nesl označení Mark I. 15. září v bitvě u Sommy jich mělo být použito celkem 49, ale kvůli poruchám (jednalo se o nové a ne příliš vyzkoušené stroje) jich vyrazilo jen 32. Z toho cestou pět uvázlo, devět se rozbilo a dalších devět bylo příliš pomalých. K nepříteli jich dojelo pouze devět, ale i to stačilo k napáchání masivních škod.

Tanky Mark I se dělili na typ vyzbrojený děly (Male) a kulomety (Female) a obsluhovat je nebyla žádná legrace. Z motoru vycházel obrovský hluk, takže spolu osmi členná posádka téměř nemohla komunikovat. Navíc začal z motoru brzy unikat plyn, který posádku pomalu trávil. K tomu přidejte uzavřený prostor, obtížné odbočování a teplotu kolem 50 stupňů Celsia a pojízdná klaustrofobická rakev je na světě.

Tank Mark I je možná na dnešní dobu zastaralý, ale otevřel cestu k úplně nové zbrojní technice, která se v přenesené podobě používá dodnes.

Plynný chlor

vojak_maska

Tak jako většina zde uvedených zbraní, byl i plynný chlor poprvé použit v první světové válce. Vznikl vlastně náhodou jako vedlejší produkt při zhotovování barviva a ihned se začalo uvažovat o jeho použití na frontě.

Plynový útok byl poprvé použit Němci v bitvě u Ypres, aby dosáhli průlomu na západní frontě. Velitelství spojenců brzy vydalo rozkazy, aby vojáci během plynového útoku močili na své kapesníky, uvázali si je kolem úst a nosu a dýchali přes ně. Zasaženo bylo tehdy 15 000 vojáků, z nichž třetina do dvou dnů zemřela.

Plynný chlor později vystřídal fosgen, který se poprvé objevil na bojišti v prosinci 1915 a připadá na něj zhruba 80 % úmrtí způsobených plynem.

Plynný chlor mají dodnes v oblibě atentátníci z Iránu.

Autor: Zdeněk Kolbuch

autor: Mzone
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.