stihaci_letoun_Fokker
Zdroj: internet

Zbraně, které změnily svět – část III.

0.0/5
Hodnocení:

Už od doby co první opice vzala kamenem po hlavě jinou opici se lidstvo snaží vynalézat nejrůznější nástroje aby se mohlo navzájem vraždit a mrzačit. Některé zbraně byly výjimečné a zapsaly se do dějin velkým krvavým písmem. Přinášíme vám výběr zbraní, které změnily svět.

Stíhací letoun Fokker

stihaci_letoun_Fokker

Za První světové války vládlo lidstvo na zemi a na moři, zbývalo jen ovládnout vzduch. Sice se už používaly horkovzdušné balony ke sledování nepřátel a Zeppelin občas shodil nějakou tu bombu, ale ještě pořád to nebylo ono. Pořád chyběl kvalitní stíhací letoun.

První letouny vyzbrojené kulomety měly podstatnou vadu. Kulky občas zasáhly vrtuli a roztříštily ji. Později se na vrtuli začali dávat ocelové pláty, jenže od těch se náboje odrážely a mohly zasáhnout motor, případně letce. Až letouny Fokker měly časovač zaručující, že kulky proletí vrtuli bez jejího poškození. Válka se tak přenesla do vzduchu.

Díky nasazení těchto letounů získalo německé letectvo značnou výhodu nad protivníkem a to na celé období od července 1915 do počátku roku1916.

Bezpilotní letoun Predator

bezpilotni_letoun_predator

Letoun Predator uskutečnil sen snad každého vojenského vůdce. Je to vůbec první stroj schopný vypustit řízenou střelu, u kterého nehrozí ztráta pilota – je totiž dálkově ovládaný z bezpečí základny. Tyto letouny jsou dodnes nasazovány proti islámským radikálům, ale používali se i v Bosně, Iráku a při sledování hranice mezi USA a Mexikem.

Nejdříve se jednalo pouze o bezpilotní průzkumný letoun o velké vytrvalosti, působící ve středních výškách. Predator mohl pořizovat velmi detailní informace o nepříteli, čímž se výrazně zlepšila účinnost vojenských strategií. Také se minimalizovaly vedlejší škody a civilní oběti.

Později se stal letoun nositelem ničivých řízených střel. Poprvé se tak stalo v roce 2001. O rok později střela Hellfire vypálená z Predatoru A zničila automobil přepravující v Jemenu teroristy.

Atomová bomba

atomova_bomba

Atomová bomba je s přehledem nejničivější zbraň, která kdy byla nasazena do boje. Již první testovací exploze měla větší sílu, než veškerá munice použitá v obou světových válkách dohromady.

Jaderná bomba byla poprvé vyvinuta ve Spojených státech v rámci vojenského projektu Manhattan. Výsledkem projektu byl první pokusný jaderný výbuch, který proběhl 16. července 1945 poblíž města Alamogordo. Americké ministerstvo obrany popsalo výbuch takto: „Ve stanoveném čase vyšlehl oslepující záblesk, který ozářil celou oblast jasem silnějším než nejostřejší sluneční světlo. Potom přišel chvějivý táhlý rachot a silná tlaková vlna. Hned potom se do výše 12 kilometrů vyvalil pestrobarevný kypící oblak. Mraky, které mu stály v cestě, zmizely.“

Další vyrobené bomby nazvané Little Boy a Fat Man byly o několik týdnů později svrženy z bombardérů B-29 na japonská města Hirošimu a Nagasaki. Obě pumy zabily okamžitě přes 130 000 lidí a dalších 100 000 postupně zemřelo následkem ozáření.

Síla atomové bomby je natolik vzdálena od konvenčních zbraní, že vedla k dominanci diplomacie ve válečných sporech. Žádná země od té doby nechce riskovat, že na ní její soused svrhne atomovou pumu.

Autor: Zdeněk Kolbuch

autor: pitrs
rubrika: Nezařazené
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.