ipad1
Zdroj: internet

Znamená iPad revoluci v přenosných médiích?

0.0/5
Hodnocení:

Vývoj počítačových platforem jde mílovými kroky kupředu. Firma Apple neusnula na vavřínech a po telefonu iPhone uvedla na začátku dubna na trh přenosný počítač iPad. Příchod nového přístroje zaznamenal v Americe obrovský boom. Nedočkaví zákazníci neváhali a několik hodin v tisícových frontách vyčkávali až si budou moci výrobek od firmy Apple zakoupit. Co na tom, že jej v mnoha případech měli i objednaný? Mediální masáž zafungovala a touha jej co nejdříve vlastnit byla silnější!

ipad1

Samotný přístroj nabízí kompromis mezi stolním počítačem, laptopem a mobilním telefonem iPhone. S úhlopříčkou 24,6 centimetrů, tloušťkou 1, 25 centimetru a vahou 680 gramů umožňuje snadnou manipulaci. Pamět má dle výběru 16, 32 nebo 64 GB. Také poskytuje bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth. Výhodou je výdrž baterie, která je až deset hodin a bez nabití vydrží v pohotovostním režimu až měsíc. Nevýhodou je absence USB portu, což je v dnešní době naprostý standard.

Dotykový displej umožňuje snadné ovladání bez používání klasické myši. Poněkud zaostale ovšem působí poměr stran, který je u většiny televizorů i monitorů 16:9, zatímco u iPadu je pouze 4:3. Malou vychytávku má v poloze zobrazení, kdy se přizpůsobí na výšku i šířku podle toho, jak konkrétně uživatel přístroj otočí. Nevýhodou je pozorovací úhel. Pokud je iPad položen na vodorovné ploše, tak je nutné se nad něj více naklonit, aby bylo možné vidět na obrazovku.

Apple „vykradl“ sám sebe a operační systém z iPhone použil u iPadu. Jako multimediální platforma je iPad ideální pro čtení elektronických knih, sledování videa, prohlížení fotek, hraní her nebo brouzdání po internetu. Aby si ultralehký počítač nekonkuroval s telefonem iPhone, tak nezvládá multitasking (více procesů najednou) a telefonovat z něj bude pravděpodobně možné pouze přes internet. Celkově je tedy určen spíš pro zábavu, než pro pracovní záležitosti.

Je otázkou, jestli má iPad šanci uspět i na tuzemském trhu vzhledem k ceně. Ta je stanovena dle požadavků na paměť a verzi s Wi-Fi nebo bez ní. Nejlevnější varianta s 16 GB paměti a bez možnosti bezdrátového připojení je 499 dolarů, což je v přepočtu přes 9 tisíc korun. Kontrastem je nejlepší varianta 64 GB paměti včetně Wi-Fi za 829 dolarů, tedy již přes 15 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že částky jsou přepočteny z cen dolarů můžeme předpokládat, že pro náš trh mohou být ceny nižší, ne však výrazně.

Z toho vyplývá, že pro české zákazníky je stále výhodnější koupit si klasický notebook. Případně netbook, které iPad nahradí a v mnohém i předčí. Na evropské trhy se iPad dostane na konci dubna. Nejprve ale jen do zemí ve kterých má firma Apple většinové zastoupení. Až čas ukáže jestli si iPad prorazí cestu i na české pole virtuální zábavy. Kdy to bude ale zatím není jasné.

autor: pitrs
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...
  1. Repro

    Clanek je pro me dobry. Netreba technickych kecu, kterym nerozumim :o) Jednoduse, kratce i pro mene tech. lidi pochopitelne.

  2. Mara

    Priserny clanek.