aef
Zdroj: internet

Známkování červeně? Zapomeňte!

0.0/5
Hodnocení:

Pamatujete si na svá školní léta, kdy se množství červeně označených chyb úměrně rovnalo výsledné známce? Těmto dobám již možná brzy odzvoní.

Školy začaly testovat nový projekt, kdy by učitelé využívali různě barevná pera k hodnocení žáků. A oprava chyb? Červenou by nahradila růžová, která je podle vědců méně agresivní. Zároveň poukázali na fakt, že červená barva v písemkách evokuje u dětí pocit selhání.

Někteří ředitelé začali testovat projekt šesti různých barev, které mají lépe a srozumitelněji ohodnotit studenty. Například modré pero by značilo progres, zelená by značila doporučení a růžová chyby či nepřesnosti.

„Barevný“ systém hodnocení je inspirovaný projektem Marking Matters, který v roce 2011 vytvořila společnost Ofsted.

škla

Mezi vyučujícími se strhla bouřlivá diskuze o využití netradičního hodnotícího systému. Část učitelů se domnívá, že jde o užitečnou pomůcku, která zlepší hodnocení žáků. Druhá část tyto změny nevítá s takovým nadšením a vnímá je, jako zbytečnou práci navíc. Učitelé by podle odhadů mohli  strávit až 10 hodin týdně barevným hodnocením.

Michael Parsons, učitel na Roath Park základní škole v Cardiffu, vysvětlil, že jeho škola využívá zelené a růžové značení. „Zelená je pro růst a růžová pro míru pokroku.“

Britská vláda se začal otázkou hodnocení zabývat podrobněji a v závěrečné zprávě doporučila školám, aby více dbaly na slovní hodnocení žáku. Nicméně ministr školství Nick Morgan není příliš nakloněn těmto požadavkům a novému systému hodnocení. „Pracuji na způsobech, jak snížit zátěž učitelů,“ podotkl Morgan.

Naštěstí se české školy nemusí bát. O této novince se zatím diskutuje jen na britských ostrovech. Ale kdo ví, zda si v budoucnu nebudou nosit i čeští učitelé kufřík s barevnými pery.

 

 

autor: Martin Kovařík
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.