Člověku smrtelně nebezpečná zvířata - lev.
Člověku smrtelně nebezpečná zvířata - lev.Zdroj: Profimedia

Zvířecí zabijáci – desítka člověku nejnebezpečnějších tvorů ze světa zvířat.

4.6/5
Hodnocení:

Zvířátka nejsou jen roztomilí mazlíčci, které potkáváme v parcích nebo je chováme doma. Někteří z nich jsou nebezpeční predátoři, kteří mají na svědomí mnoho lidských životů. Ovšem nejnebezpečnější nejsou rozzuřené šelmy nebo žraloci s plnou tlamou ostrých zubů. Možná vás překvapí, že nejvíc úmrtí za rok má na svědomí obyčejný hmyz, který kolem nás létá každý den. Ale nepředbíhejme …

Míru nebezpečí, které zvíře představuje, budeme měřit počtem lidských životů, které má na svědomí za rok. A rovnou můžeme říct, že obávaní predátoři jako žraloci nebo jedovatí pavouci se v první desítce vůbec neumístili.

Na desáté příčce v žebříčku nejnebezpečnějších zvířat planety se umístily medúzy. Jejich největší nebezpečí tkví v jejich nenápadnosti. Málokdo by uvěřil, že tato nevinně vypadající želatinová houba dokáže usmrtit člověka. Nejvíc se jich vyskytuje na pobřeží Austrálie a v letních měsících. Pro medúzy je vlastně jejich jed jedinou formou obrany. V případě nebezpečí nedokážou utéci, ani se ukrýt, proto je příroda vybavila nebezpečnými žahavými žlázami. Některé způsobí jen bolestivé zranění, jiné dokážou usmrtit. Tyto „mořské vosy“, jak se jim přezdívá, mohou mít chapadla dlouhé až tři metry. Jejich žahnutí je tak palčivé, že mnoho obětí dostane šok a utopí se. Ti, jimž se povede dostat z vody, často umírají na účinky jedu, který rychle zasahuje srdce a nervový systém. Medúzy mají na svědomí až 100 lidských životů ročně.

Smrtelně nebezpečná zvířata - hroch.

Smrtelně nebezpečná zvířata - hroch.

Na deváté příčce s asi 200 usmrcenými lidmi ročně se umístili hroši. Zejména v Africe představují tyto obrovská zvířata smrtící nebezpečí a mnozí je považují za nejnebezpečnější a nejagresivnější zvířata na kontinentě. Hroši jsou nejnebezpečnější zejména, když jsou v okolí jejich mláďata, udělají totiž cokoli, aby je ochránili. A to na ně nemusíte ani přímo útočit. Pouhá vaše přítomnost stačí, aby ve vás hroch viděl potenciální nebezpečí. Hroch není jen extrémně těžký, ale také úžasně rychlý. Na krátké vzdálenosti rozhodně rychlejší než člověk.  Prakticky nemáte šanci mu utéct! V jejich mocných čelistech je člověk jako slabá větvička a v následném víceméně jednostranném boji je udupán, pokousán a nebo utopen .

Zhruba 250 obětí za rok má na svědomí král zvířat – lev a umístil se tak na osmém místě. Je to opravdový predátor v pravém slova smyslu! Je to silná šelma a ta když má hlad, je bez slitování. Volně se vykytují v Africe a v přírodních rezervacích po celém světě. Loví zejména samice, samci se drží v pozadí. Pro lva je člověk velice snadnou objemnou kořistí. V okamžiku, kdy Vás začne lovit, nemáte prakticky žádnou šanci. Bude Vás pronásledovat, potom na Vás skočí a svalí na zem, zakousne se v oblasti krční tepny a pak začne trhat maso z těch nejmasitějších partií, což představují stehna a vnitřnosti. Mňam, mňam…

Smrtelně nebezpečná zvířata - včela.

Smrtelně nebezpečná zvířata - včela.

Na sedmém místě se umístily včely. Včely jsou pro člověka užitečné, avšak zároveň mohou být smrtelné. Najdeme je na celém světě, ale největší počet smrtelných úrazů se objevuje na americkém kontinentu. Jedno včelí žihadlo neznamená, pokud nejste alergik, skoro nic. Problém nastává v okamžiku, kdy se seskupí do roje a cítí se ohrožené. Včely jsou extrémně teritoriální. Když na Vás včely zaútočí stovkami až tisíci žihadly najednou, zemřete na totální kolaps a zástavu dechu. Na následky včelích bodnutí zemře ročně zhruba 350 lidí.

Jedním z nejvíce nebezpečných zvířat v Africe je buvol, který usmrtí okolo 500 lidí ročně a umístil se na 6. příčce. Toto mohutné zvíře je naprosto nepředvídatelné a je nepřátelské k jakémukoli tvoru blížícímu se k jejich stádu. Africký buvol má doslova výkyvy nálady, jako žena v přechodu. Jednou je úplně mírumilovný a plachý a jindy dokáže zaútočit brutálně a razantně jako kterýkoli jiný predátor. Toto zvíře dokáže způsobit pomalou a nesmírně bolestivou smrt. Má tenké, ale pevné rohy na hlavě a dokáže tak hravě probodnout i lebku a probodat celé tělo. Buvol nezabíjí hned, ale dokáže způsobit četná vnitřní zranění.

autor: Kamil Blážík
rubrika: Věda a technika
Ohodnoť článek:
GD Star Rating
loading...

Komentáře nejsou povoleny pro tento příspěvek.