Menu

Co je nového?

Blog: Vladislavský sál sloužil kšeftům

Sdílení
Text: Jiří Čepelák, Foto: Archiv autora/Wikipedia

Řadě odborníků a možná i mnoha obyčejným lidem vadí pronájem slovutné architektonické památky proslulé módní firmě.


Správci Pražského hradu šli hodně pod cenu, jestliže denní nájemné stanovili na tři milióny korun. Když už jsou ti páni pouhými obchodníky, jimž přijde normální kšeftovat s něčím, co mají svěřené do správy, proč po lidech od Vuittona nechtěli vyšší cenu? Bylo by jistě šokující, kdyby ji bokem dostali. Této spekulaci se mi však nechce věřit.


Pozoruhodný prostor Vladislavského sálu, který nechal postavit český král bez českých kořenů, býval i v minulosti místem hostin a také trhů s luxusním zbožím i rytířských turnajů. Už více než století je však zasvěcen důstojnosti, kterou si zaslouží významné chvíle. Prezidenti zde skládají slib a každoročně tady udělují státní vyznamenání.

Trachtace ve velkém, když už k nim na Hradě někdy dojde, se konávají ve Španělském sále, jenž takovým akcím dodává svou podobou také dostatečný lesk.

Vnímám pronájem Vladislavského sálu jako jeho ponížení obchodnickou akcí, byť firmy nejvyšší kvality. A myslí-li si někdo, že to pomohlo ke zviditelnění naší vlasti, já si naopak myslím, že je to důkaz toho, jak málo si vážíme své minulosti a jak miniaturní je naše hrdost.


Děkuji za přečtení.                                                                   Jiří Čepelák


Chcete se také na stránkách Mzone.cz podělit o svůj názor nebo se vypsat z něčeho, co vás trápí? Blogovat můžete i vy! Své příspěvky zasílejte na e-mail redakce@mzone.cz a do předmětu uveďte heslo „Blog“.


Blog: Malá bilance úspěchů, závad i nástrah


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru