Menu

Co je nového?

Antidepresiva jsou v Itálii na ústupu! Může za to konopí

Shares
Foto: Shutterstock

Donedávna se v Itálii pohlíželo na konopí přes prsty, ale poté, co došlo k legalizaci tzv. lehkého konopí, byli obyvatelé Itálie svědky nevídaného jevu. Po určité době totiž pozorovali pokles prodeje určitých typů léků na předpis.

reklama

Státy Evropské unie se k otázce legalizace konopí staví po svém, proto je nutné předem prostudovat zákony země. Malé množství konopí může být velmi nákladné, ovšem podle všech informací se situace začíná vyjasňovat, a to hlavně díky výsledkům studií na téma terapeutických účinků kanabinoidů.


Není konopí jako konopí

Cannabis light aneb lehké konopí značí druh konopí, který je v určitém ohledu „lehký“. Ve skutečnosti se totiž vyznačuje obsahem THC do 0,6 % a vysokým podílem CBD, tj. kanabinoidu zmírňujícího psychotropní účinky tetrahydrokanabinolu. K této podstatné změně v legislativě došlo začátkem roku 2018, kdy se v Itálii stalo lehké konopí legální záležitostí. Na to navázali obchodníci ze všech koutů země a v ulicích italských měst se objevilo nepřeberné množství obchodů nabízejících tento typ konopí či produkty na jeho bázi.

reklama

„Vedle typických kamenných prodejen zde můžete najít také spoustu samoobslužných automatů, kde je konopí k zakoupení. Na území České republiky je však konopí a produkty s obsahem THC nad 0,3 % nelegální,“ podotýká Jiří Stabla ze společnosti Fitcann.

Pěstování v Itáli

Italští vládní činitelé se obecně stavějí k pěstování konopí až na výjimky velmi otevřeně, o čemž svědčí ustanovení o podpoře pěstování konopí a zemědělsko-průmyslového řetězce, které vešlo v platnost již v lednu roku 2017.


„Podpora se týkala pěstování, zpracování, lokálního prodeje či výzkumu konopí. Po přečtení všech uvedených bodů ustanovení má člověk pocit, že přesně takový pohled na využití této rostliny moderní doba potřebuje,“ říká Jiří Stabla. Vláda je však velice opatrná v klasifikování typů konopí, takže zřejmě nemůžete očekávat, že by se v dohledné době stal z Říma nový Amsterdam. Není tomu dlouho, co došlo k legalizaci lehkého konopí, ale první důsledky jsou již teď patrné, jak se přesvědčíte v následující studii.


Kdy je možné pocítit náznaky omámení

Podle botaniků je obsah THC do 0,6 % na hranici psychotropního účinku. Jinak řečeno, pokud by konopí obsahovalo vyšší hladiny tohoto kanabinoidu, jeho uživatelé by mohli pociťovat jemné náznaky omámení známého jako rauš. Za těchto okolností se tedy stále můžeme bavit „pouze“ o výhodách plynoucích z přítomnosti vysokých hodnot CBD a nízkých hodnot THC.

reklama

Ačkoliv jsou v Itálii kvůli legislativě všechny konopné květy označeny jako sběratelské předměty, které neslouží ke spotřebě, evidentně se zákazníci se situací vypořádali po svém. Konopí roste, výrobci vyrábějí, obchodníci prodávají a klienti nakupují ve velkém.

Starosti jistých úředníků na vysokých politických postech se mohou zdát poněkud komické, srovnáte-li lehké konopí s rekreační marihuanou, která dosahuje zpravidla okolo 5–35 % THC.


Pěstování konopí

Konopí ovlivnilo prodej léků

Předně by bylo vhodné říct, že kanabidiol (CBD) není všelék a není možné jím plně nahradit lékařem stanovenou léčbu zdravotních problémů či nemocí. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vyjádřil obavy z přílišného velebení této látky, což by mohlo vést k přesvědčení pacienta o tom, že další metodu léčby už nepotřebuje. „Italský ekonom Vincenzo Carrieri se svými kolegy provedl v letošním roce studii, v níž se snažili analyzovat dopad legalizace lehkého konopí na spotřebu léků – především ze skupiny anxiolytik, sedativ, opioidů, antidepresiv, antipsychotik, léků na bolest či antiepileptik,“ konstatuje odborník z Fitcannu. Autoři vycházeli z údajů ze 106 italských provincií, v nichž je tento typ konopí dostupný, přičemž výsledky dopadly následovně:


  • Anxiolytika (léky proti úzkosti) – 11,5 % pokles 
  • Sedativa – 10 % pokles 
  • Antidepresiva – 1,2 % pokles 
  • Opioidy – 1,2 % pokles 
  • Léky na bolest – 1 % pokles 
  • Antipsychotika – 10 % pokles 
  • Antiepileptika – 1,5 % pokles

Oblíbenost stoupá

Trend upřednostňování lehkého konopí před léky na předpis byl pozorován již po prvních třech měsících od uvedení produktu na trh. Ani po uplynutí šesti měsíců nedošlo k výrazné změně, tudíž se tato volba pacientům zřejmě osvědčila. Údaje naznačují jednotlivé kroky uživatelů, které počínají v uvědomění, následuje experimentování a v poslední fázi částečné nebo úplné nahrazení standardních medikamentů.

„Podle statistik z Google Trends navíc po legalizaci lehkého konopí rapidně vzrostl počet dotazů na jeho léčebné účinky – to svědčí o zvýšeném zájmu veřejnosti. Jedná se o úplně první studii tohoto typu, nicméně mohla by sloužit jako opěrný bod pro mnoho zemí, které budou rozhodovat o svém přístupu ke konopí. Zajímavostí je, že pacienti a uživatelé v Itálii vycházeli pouze ze své vnitřní motivace, protože italští lékaři nemohou lehké konopí doporučovat – jedná se o sběratelský předmět nevhodný ke spotřebě,“ uzavírá Jiří Stabla.

Vincenzo Carrieri a kolegové zakončují studii slovy: „Neúmyslná povaha této liberalizace nabízí jedinečnou příležitost otestovat účinky samoléčby.“

reklama

One comment

  • Semena marihuany

    19. 6. 2021 - 10:06

    A počkejte až lidi zjistí, že si to můžou pěstovat doma sami 😀

    Reply

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru