Menu

Co je nového?

6 věcí, které v zimě za volantem děláte špatně

Sdílení
Foto: Depositphotos, Pexels

Snad každý muž si o sobě myslí, že je dobrý řidič. O autech rádi vyprávíme u piva, ženy o nich s nadhledem poučujeme a často nadáváme na ostatní řidiče. Ale ruku na srdce, i my sami občas za volantem chybujeme. Připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších zlozvyků, které řidiči dělají v zimním období.

reklama

1. Zahříváte auto na volnoběh

Nastartujete auto patnáct minut předem, abyste pak do něj naskočili a vyrazili? Tak to je špatně! Možná tak prohřejete motor a nasednete do auta, které už začalo topit, ale kromě toho, že jste neudělali nic dobrého pro ekologii, zvlášť jestli máte starý diesel, nebo parkujete sousedovi pod oknem, tak jste stáním na místě nezahřáli převodovku ani zbytek hnacího ústrojí. Ideální je tak minuta až dvě, což je většinou dost času na to, abyste…


2. Neočistíte si auto

Smeťte sníh ze střechy a odškrábejte námrazu nejen čelního, ale i z bočních oken. Pusťte ventilaci na plné pecky a namiřte vzduch na čelní okno, ať se vám nemlží. A pozor – jezdíte v zimě zásadně bez klimatizace? Chyba, s ní se vám okna rychleji odmlží.

reklama

3. Jezdíte v bundě a v rukavicích

Jasně, ani my nechceme sedět ve vymrzlém autě jen v tričku nebo košili, ale řidit v tlusté bundě a rukavicích, ideálně ještě v galoších, to je nejen nekomfortní, ale taky vám to řízení ztěžuje. Máte problémy točit volantem, hůř auto cítíte a schválně se zkuste v tlusté bundě, ideálně ještě s kapucí, otočit přes rameno.


4. Spoleháte se na zimní pneumatiky

Spousta lidí si myslí, že když má na autě zimní pneumatiky, může jezdit v zimě stejně rychle a se stejnou jistotou, jako v srpnu na letním obutí. Nejhorší situace jsou přitom když je namrznuto, nebo když je čerstvý sníh. V těchto podmínkách je sice zimní guma výrazně lepší než letní, ale není všemocná. Poznáte to při prvním brždění, nebo když zkusíte krouhnout zatáčku.


5. Věříte, že pohon všech kol zvládne cokoliv

Jistě, na horách v závějích je lepší řídit auto s pohonem všech kol, ale jestli si myslíte, že vám pomůže v zatáčkách, nebo při brždění, jste vedle jak ta jedle.

reklama

Čtyřkolka vám pomůže při akceleraci, nebo při jízdě v hlubokém sněhu, ale po zbytek času se vaše auto chová úplně stejně jako vozy s pohonem jedné nápravy.

6. Svítíte vůbec, nebo moc

Je neuvěřitelné, kolik řidičů se slepě spoléhá na denní svícení. Po silnicích pak jezdí bludičky co svítí vpředu jen trochu a vzadu vůbec, (ne)všimnete si jich hlavně za ranních mlh nebo v dešti. Opačným extrémem jsou řidiči, kteří by snad chtěli na autě i světlenou rampu jako mají rallyové speciály, kteří si to kompenzují alespoň permanentně puštěnými mlhovkami.


Jak na bezpečnou zimní jízdu? Máme pro vás rady od mistra světa Jana Kopeckého


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru