Menu

Co je nového?

Významné budovy se ponoří do tmy v rámci Hodiny Země

Sdílení
Foto: Shutterstock

V sobotu 27. března se koná každoroční celosvětová kampaň Earth Hour na podporu ochrany planety. Na jednu hodinu tak vypnou světla tisíce objektů, měst a obcí po celém světě. Česko se k osvětové události, která má za cíl zvýšit povědomí o klimatických změnách, připojí již po jedenácté.


V roce 2019, tedy v posledním ročníku, který nebyl poznamenán koronavirovou krizí, se do akce v České republice zapojilo rekordních 165 obcí, 77 firem, přes 750 jednotlivců a 11 památek. A to včetně těch nejznámějších – Vyšehrad, Vítkov, Petřín, hrad Špilberk, Obelisk v Denisových sadech a Nová radnic V Brně, věž radnice v Ostravě nebo katedrála sv. Bartoloměje v Plzni.

Letošní Hodina Země startuje v sobotu 27. března ve 20:30 a zapojit se může kdokoli z řad měst, firem i jednotlivců. 

Smyslem Hodiny Země je upozornit na nebezpečí, která jsou spojena s lidskou činností a v jejichž důsledku dochází k nevratnému zhoršení klimatu. Největším nebezpečím dneška je přitom závislost na výrobě energie z fosilních zdrojů. Miliony lidí po celém světě při této příležitostí dávají najevo vůli a otevřenost k přechodu na obnovitelné zdroje. Na důkaz toho se poslední březnovou sobotu přesně na hodinu ponoří do tmy i nejvýznamnější pražské památky. Konkrétně půjde například o Karlův most, Národní divadlo, Staroměstskou radnici, Petřínskou rozhlednu, Malostranskou mosteckou věž, Stavovské divadlo, Strahovský klášter, památník na Vítkově, či řadu pražských kostelů. Celkem půjde o téměř padesát míst a pražských památek.


Do tmy se v rámci Earth Hour pravidelně halí také pražská Petřínská rozhledna
Do tmy se v rámci Earth Hour pravidelně halí také pražská Petřínská rozhledna

Řečí čísel ušetří tato hodinová „odstávka“ veřejného osvětlení jen v Praze až 15 000 kWh. To zároveň znamená, že metropole vyprodukuje o 6,5 t emisí COméně.

„Zatímco loni jsme při této příležitosti postupně zhasínali deset památek podle století jejich vzniku, abychom upozornili na význam životního prostředí v našich dějinách, letos se úderem půl deváté ponoří do tmy všechny vybrané objekty najednou a bude jich hned pětkrát více než v předcházejícím roce,“ popsal Tomáš Jílek, předseda představenstva společnosti Technologie hlavního města Prahy. Celkem se tak akce dotkne devatenácti set speciálních svítidel, která pražské pamětihodnosti nasvěcují.


A k zhasnutým místům se opět rozhodlo i tento rok přidat například i nejnavštěvovanější pražské outletové centrum Fashion Arena Prague Outlet, která tak chce podpořit myšlenku boje proti klimatickým změnám. „Rozhodli jsme se, že parkoviště, pasáž a části osvětlení vnějšího pláště zhasneme letos na celou noc, což znamená úsporu zhruba 800 kWh. Je to samozřejmě symbolické gesto, ale po prvním ročníku jsme některá z těchto osvětlení začali na noc vypínat už celoročně, čímž šetříme nejen energii, ale i naše životní prostředí,” říká technický ředitel outletového centra Michal Hnilica.


„Hledáme v této oblasti stále nové příležitosti pro šetrnější cestu. V minulosti jsme například vyměnili všechny žárovky v našem centru za úspornější variantu LED, nově jsme otevřeli ultrarychlé dobíjecí stanice pro elektromobily nebo jsme již zprovoznili rezervoár na využívání zachycené dešťové vody. Navíc jsme outletové centrum, prodlužujeme životní cyklus produktů, které byly již vyřazeny z běžných center,“ vyjmenovává Hnilica.


Earth Hour neboli Hodina Země je každoroční mezinárodní akce, za níž stojí Světový fond na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal už v roce 2007 v australském Sydney, jeho organizátoři chtěli atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Myšlenka se později rozšířila do celého světa, poslední sobota v březnu se tak pro planetu stala „černou“. V Česku událost zarezonovala v roce 2010 a každým rokem její popularita stoupá.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru