Menu

Co je nového?

Česko je autovrakoviště v srdci Evropy! Na nové auto Češi nedosáhnou

Sdílení

S průměrným stářím osobních automobilů 16,2 roku je Česko označováno jako vrakoviště Evropy. Nejrychlejší cestou k jeho omlazení by bylo, kdyby Češi přesedli do nových aut. To ale kvůli jejich vysokým cenám, ale i zvýšeným životním nákladům není reálné.

reklama

Řešením by mohla být postupná obměna prostřednictvím mladých ojetin. Průměrný věk použitých vozů se na bazarovém trhu dlouhodobě pohybuje kolem 8 let. Přes 40 % inzerovaných aut má dokonce nejvýše 5 let. Zatímco vozy starší 10 let jsou na českých silnicích zastoupené téměř dvoutřetinově, v inzerci mají pouhou třetinu. Vyplývá to z analýzy více než jednoho milionu inzerátů na webu TipCars.com a dat Ministerstva dopravy.

„Na léčbu staří českého vozového parku neexistuje rychlé řešení. Češi nemají ekonomické podmínky, aby masově přesedali z dvacetiletých aut do úplně nových. Mohou si ale dovolit častější obměnu o pět deset let mladší ojetinu,“ říká Marek Knieža, ředitel jednoho z největších českých auto-moto inzertních webů TipCars.com.

Právě postupná obměna by mohla být sice pozvolnější, ale realističtější cestou k omlazení českého autoparku. Podle dat Ministerstva dopravy je v Česku více než 6,5 milionu osobních aut. Jejich průměrný věk loni překročil 16 let. Dvě třetiny jsou přitom starší 11 roků. Naopak těch mladých, nejvýše pětiletých, je sotva pětina. Trh s ojetinami se podle dat webu TipCars.com pohybuje v jiných číslech.

reklama

Auta v Česku

Nabídka i poptávka jede v mladších autech

„Analyzovali jsme přes jeden milion inzerátů za uplynulých 5 let. Průměrný věk nabízených osobních aut se pravidelně pohybuje kolem 8 let. Hitem je především kategorie nejvýše pětiletých vozů. S podílem 40 % tvoří nejpočetnější skupinu. Na silnicích jim patří naopak pouhých 20 %,“ říká Marek Knieža.

Vůbec nejsilnějšími jednotlivými ročníky jsou jednoletá a čtyřletá auta. Jejich cenový průměr je přitom 936 000 Kč, resp. 552 000 Kč. Symbolický bronz pak připadá pětiletým za průměrných 473 000 Kč.

Automobily ve věku od 6 do 10 let mají v inzerci zastoupení čtvrtinové, na silnicích je to šestina. Nabídku táhnou šestiletá auta za průměrných 423 000 Kč. Následují sedmiletá za 367 000 Kč a osmiletá za 318 000 Kč.


Auta

Hranice pěti let přitom v roce 2023 patřila k nejčastějším parametrům ve vyhledávání na webu TipCars.com. Ukázala to analýza více než 10 milionů vyhledávání s uvedením ceny nebo věku. Věkový průměr prvních tří nejčastějších hledání pak byl 6 let. Celkově se nejvýše desetileté vozy podílely na hledání z 64,2 %. „Nejen nabídka mladých ojetin, ale především jejich vyhledávání dává signál, že zájem omladit český vozový park tu je. Pro Čechy je schůdnější k tomuto cíli jít ekonomicky méně zatěžující cestou prostřednictvím mladých ojetin,“ dodává Knieža.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru