Menu

Co je nového?

Renomovaná aukční síň Christie’s draží obraz Patrika Hábla

Sdílení
Foto: Barbora Johansson, Twitter

Dnešním dnem začíná v aukční síni Christie’s aukce s názvem Post-War & Contemporary Art Online, do které bylo vybráno i dílo Patrika Hábla Černobílá krajina. Patrik Hábl tak byl zařazen ve světovém výběru umění vedle jmen jako je Damien Hirst, George Condo, David Hockney nebo Antony Gormley.

reklama

Aukce je dalším úspěchem současného českého výtvarného umění. Ještě před pár lety nebylo obvyklé, aby se české současné umění běžně prodávalo na světových aukcích. Poslední dobou se to mění a talentovaní čeští umělci začínají být žádanými nejenom doma, ale také v zahraničí ve světových aukcích, kde se ocitají vedle velkých jmen umělců současné doby.

Patrik Hábl je v posledních letech nejvýraznějším příkladem českého průniku na mezinárodní trh s uměním a je také prvním naším žijícím umělcem, jehož dílo se po úspěchu v Sotheby’s dostalo také do dražebního katalogu jeho renomovaného konkurenta – aukční síně Christie’s.

V loňském roce na sebe Patrik Hábl upozornil několika samostatnými výstavami např. Synchronizace barvy v KGVU ve Zlíně, Tělo Obrazu v OGV v Jihlavě, Obraz Obrazu – Cranach/Hábl v SGVU v Litoměřicích nebo v Nizozemském Leerdamu. Velké ohlasy v loňském roce vzbudila jeho velkoformátová malba Vodopádu v rámci Landscape Festivalu, která pokryla stěnu velkého činžovního domu na pražském Žižkově.

reklama

Háblův Vodopád na pražském Žižkově
Háblův Vodopád na pražském Žižkově

Patrik Hábl patří mezi žádané autory a je zastoupen jak ve státních galeriích, tak soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Patří mezi nejviditelnější představitele své generace. Svými projekty budí opakovaně pozornost na výstavách nejen v Česku, ale i v zahraničí, například v Německu nebo Japonsku. Je držitelem Waldesovy ceny, Europol Art Award a Ceny grafika roku 2020. Je také zastoupen v J&T art indexu, který pomáhá sběratelům kam a jak investovat do umění.


Háblovy prostorové instalace se nedávno staly součástí Paláce Drn a Paláce Špork (2017-18), postavených oceňovaným architektem Stanislavem Fialou. Jeho další umělecké vstupy do architektury lze nalézt v realizacích Park Palmovka (Fišer+Aulík architekti, 2018), nebo nově ve Vinařství Lahofer ve Znojmě (Chybík+Kryštof architekti, 2019), kde malby s názvem Vrstvy pokrývají celé klenby. 

Patrik Hábl má za sebou více než 80 samostatných výstav po celém světě, včetně výstav v Miláně, Kjótu, Grazu, nebo v Mnichově. Jeho práce byla také zařazena do čtvrtého a šestého Pekingského mezinárodního uměleckého bienále a vystavoval na skupinových výstavách v Paříži, New Yorku, Istanbulu a Zürichu.

Sběratelé z celého světa mají nyní možnost Háblovo dílo Černobílá krajina s vyvolávací cenou mezi 2000 a 3000 GBP dražit on-line.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru