Menu

Co je nového?

Důchod víc jak 100 tisíc denně? To není vtip, to je realita! Mercedes se se svým šéfem loučí ve velkém stylu

Sdílení
Foto: DaimlerChrysler

Až v květnu letošního roku odejde do důchodu Dieter Zetsche, šéf automobilky Daimler, nemusí se bát, že by trpěl nedostatkem. Dostane totiž důchodový balíček v hodnotě 4250 eur denně (108 821 Kč), takže si ročně přijde na víc jak milion eur! To je velmi slušné, nemyslíte? Ono i v Německu jde zatím o nejvyšší důchod, jaký kdy bude vyplácen bývalému generálnímu řediteli.

reklama

Dieter Zetsche je v automobilovém průmyslu opravdový pojem! Talentovaný inženýr a vynikající manažer pracoval pro výrobce automobilů Mercedes dlouhých 43 let, strávil u něj vlastně celý svůj pracovní život. To on vymyslel aktivní podvozky, které mercedesy tak proslavily, a pak, přes manažerské posty v Brazílii a Argentině, se dostal na pozici šéfkonstruktéra osobních vozů Mercedes, aby se v roce 2000 stal prezidentem tehdy ne zrovna dobře fungující společnosti Chrysler Group. Udělal maximum, aby postavil automobilku zpátky na nohy, musel dělat spoustu nepopulárních rozhodnutí jako třeba masivní propouštění, ale zároveň do detailu řešil techniku vyvíjených a připravovaných aut.

A i když se sedm let později německá automobilka Chrysleru zbavila, tak Dieter Zetsche obstál a akcionáři ho dosadili do čela Daimleru, který měl taky své problémy. A udělali dobře!

Byl to on, kdo stál u přerodu Mercedesu na moderní automobilku, které výrazně rozšířila nabídku, přišla s novým designem a vrátila se k náročnému testování, aby opět vyráběla co nejspolehlivější auta. V roce 2016 se pak povedlo, že Mercedes poprvé v prodejích překonal konkurenční automobilku BMW a o rok později to zopakoval. Když se otočí a podívá se za sebe, má být právem na co pyšný.

reklama

Aston Martin začal přestavovat svoje stará auta na elelektromobily


Odchází v době, kdy i Mercedes začíná chystat zásadní změny, aby stejně jako ostatní i on začal frčet na vlně elektrifikace, což je ale pohon, kterému Zetsche nikdy moc nevěřil.

On totiž navzdory (téměř) všem tvrdí, že moderní naftové motory mohou být výrazně ekologičtější než stávající jednotky a je přesvědčen o jejich budoucnosti. Jenže víte, jak to je s tou moderní dobou…

Dieter Zetsche odchází z vedení Daimleru zrovna ve chvíli, kdy mercedes uvádí na trh první elektromobil. Těžko to mohlo být lépe načasované, jak kdyby automobilka, které se nevyhnuly emisní skandály stejně jako třeba VW, Renaultu a dalším, chtěla dokázat, že časy se mění. Zetsche ale smutnit nemusí, fanoušci mercedesu mu musí děkovat a on má být na co hrdý. Třeba i na svůj důchod.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru