Menu

Co je nového?

Kinematografie a auta: Tohle jsou nejslavnější filmové Renaulty!

Sdílení
Foto: Renault

Od vzniku značky Renault a zrození kinematografie ve Francii před více než sto lety jsou jejich osudy navzájem těsně propojeny. V roce 1895 si bratři Lumièrové nechali patentovat první kinematograf a založili své studio v Boulogne-Billancourt, nedaleko ostrova Seguin, kde o několik let později vznikly první továrny Renault.

reklama

Od samého začátku existence firmy Renault Frères, to znamená od roku 1899, využíval Louis Renault, jeden z jejích zakladatelů, příležitosti, které nabízí kinematografie, k propagaci svých automobilů. Ve stejném roce bratři Lumièrové vytvořili krátký film, ve kterém Louis Renault vystoupil za volantem prvního modelu značky, jímž byl Renautl Type A – malé auto, které osobně vyprojektoval a uvedl na trh. Od té doby francouzského výrobce s desátou můzou spojuje zvláštní svazek.

Automobily Renault se každoročně objevují v přibližně čtyřiceti filmových produkcích.

Titanic – Renault Type CB

Filmová auta - Renault Type CB

Titanic je film, který se v době své premiéry stal největším kasovním trhákem všech dob. Vypráví tragický příběh legendárního britského transatlantického parníku, který se potopil v roce 1912 během své první plavby do Spojených států amerických. Kromě množství dalších předmětů se v nákladovém prostoru lodi nacházel také model Renaultu Type CB. Patřil Williamovi Ernestovi Carterovi, který cestoval první třídou (a byl jedním z těch, kdo byli zachráněni). Carter chtěl automobil převézt do Ameriky. Milostná scéna s Leonardem Di Capriem a Kate Winsletovou byla natočena v interiéru repliky slavného modelu z roku 1910.

reklama

Vyhlídka na vraždu – Renault 11

Filmová auta - Renault 11

Renault 11, v osmdesátých letech minulého století nejlépe prodávaný vůz v rámci své třídy, se stal hrdinou jedné z nejvelkolepějších scén filmové honičky ve filmu Vyhlídka na vraždu (A View to a Kill) z cyklu dobrodružství Jamese Bonda.

Roger Moore, který ztvárňuje postavu slovutného britského tajného agenta, v ní vyhazuje řidiče z R11 zaparkovaného u úpatí Eiffelovy věže, a pak začíná bravurní rallye podél Seiny při honbě padákového kluzáku.

V zápalu akce, kterou provádí agent 007, ztrácí R11 střechu po srážce se zamčenou závorou a po chvíli je zkráceno o polovinu při střetu s autem přijíždějícím z protisměru.


Indiana Jones a poslední křížová výprava – Renault Type NN

Filmová auta - Renault Type NN

Modelu Renault Type NN, který byl vyráběn v letech 1924–1929, bylo prodáno 150 000 exemplářů. Šedesát let po ukončení jeho výroby natočil Steven Spielberg třetí část série dobrodružství Indiana Jonese. Na jedné z nejslavnějších scén představujících pronásledování tanku přes poušť se podílí čtyřdveřová verze Renaultu Torpedo z roku 1928.


Od Návštěvníků po Brigádu tygrů

Filmová auta - Renault 4 F4

Nebylo by možné psát o Renaultech a kinematografii, a nezmínit přitom film Návštěvníci (Les Visiteurs – 1993) a model Renault 4 F4, který v něm vystupuje ve žlutých poštovních barvách. Dodávkový vůz, který hlavní hrdinové – Godefroy de Montmirail (Jean Reno) a Jacquouille/Jacquart (Christian Clavier) – podrobí tvrdému testu, je verzí van z roku 1983.


Nejočekávanější filmy roku 2020: Vrací se James Bond i Top Gun!


O rok později natočila skupina francouzských komiků Les Nuls (Alain Chabat, Chantal Laubyová a Dominique Farrugia) komedii La Cité de la Peur (Město strachu – bez českého názvu) a se sobě vlastním smyslem pro humor v jedné scéně vzdala hold Renaultu, když představila parodii reklamy na Renault Safrane v limitované verzi Palme d’Or.


Rok 2003 – další komedie a další Renault. Ve filmu Kdo zabil Pamelu Rose? (Mais qui a tué Pamela Rose) cestují Kad Merad a Olivier Baroux žlutým Renaultem a na jeho dveřích můžeme vidět nápis „The famous French car of the year 1982“ („Slavný francouzský automobil roku 1982“).

V roce 2006 usedá Clovis Cornillac ve filmové adaptaci seriálu Brigády tygrů (Les Brigades du Tigre) za volant Renaultu AX Torpedo, jednoho z nejpopulárnějších modelů v Evropě na začátku minulého století.

V roce 2007 využil francouzský režisér Julien Leclercq pro potřeby natáčení svého futurologického filmu „Chrysalis“ prototypy tří modelů, které zapůjčila společnost Renault: Talisman, Vel Satis i Koleos.

reklama

Od Jacquesa Tatiho k Jamesu Bondovi

V roce 1949 byl využit model Renault Nervastella při natáčení prvního filmu Jacquese Tatiho Jede, jede poštovský panáček (Jour de fête). Charakteristická aerodynamická zadní linie a kryt chladiče podle vzoru tehdejších amerických vozů způsobily, že tento model zvítězil ve všech tehdejších plebiscitech.


O několik let později, v roce 1964, se stal skutečným hitem francouzských kin snímek Četník ze Saint-Tropez (Le Gendarme de Saint-Tropez) s Luisem de Funèsem v hlavní roli.

reklama

Hlídka četníků se v něm pohybuje v modrém Renaultu Estafette, kultovní dodávce, která se natrvalo zapsala do historie motorismu.

V roce 1966 usedl Lino Ventura ve filmu My se nehněváme (Ne nous fâchons pas) za volant Renaultu R8 Gordini a diváci si díky tomu mohli vychutnat zvuk motoru tohoto sportovního vozu.


Filmová auta Renault

V roce 1971 natočil Jacques Tati film Pan Hulot jede na výstavu (Trafic), který vypráví o dobrodružstvích titulní postavy pana Hulota, projektanta a vynálezce zaměstnaného v jedné z francouzských společností, který na základě modelu Renaultu 4L vytvořil podivuhodný prototyp karavanu, vybaveného mnoha úžasnými gadgety.


Nejlepší filmy roku 2019: rozvodové martýrium, Tarantinův sen i strhující závody


V roce 1983 se Sean Connery naposledy převtělil do postavy agenta 007 ve filmu Nikdy neříkej nikdy (Never Say Never Again). Model Renault se znovu objevil v dobrodružstvích agenta ve službách Jejího veličenstva, když James Bond v nezapomenutelné scéně pronásleduje na motocyklu ženu prchající Renaultem 5 Turbo 2 malebnou scenérií městečka Antibes.


V roce 2010, dva roky po světovém úspěchu filmu Vítejte u Ch’tisů (Bienvenue chez les Ch’tis), režíroval Dany Boon svůj následující film Nic k proclení (Rien à declarrer). Jeden z hlavních hrdinů, kterého hraje sám režisér, v něm usedá za volant speciální verze Renaultu 4, která je vybavena motorem 140 HP!

O rok později se uskutečnila filmová premiéra komediálního dramatu Nedotknutelní (Intouchables). Tento film se stal nejvýraznějším francouzským kasovním trhákem všech dob. Pro přepravu invalidního vozíku, který potřebuje postava hraná hercem Françoisem Cluzetem, byl zvolen model Renault Kangoo Series 2 TPMR.

V roce 2013 sehrál Renault prvoplánovou roli na velkém plátně ve filmu Un prince (presque) charmant (bez českého názvu), tentokrát díky elektrickému modelu ZOE. Ten ve filmu vzájemně spojuje dvě absolutně odlišné postavy ženy a muže, kteří jsou zdánlivě prakticky ve všem rozdílní.


O pět let později využil Steven Spielberg elektrické vozy Renault při natáčení filmu Ready Player One: Hra začíná (Ready Player One). V postapokalyptickém světě uvrženém do chaosu se na ulicích města objevuje několik kusů modelu městského elektrického vozidla Renault Twizy.


Renault a česká kinematografie

Filmová auta - Renault Laguna ve filmu Výlet

Automobily Renault se objevily i v české kinematografii, a to intenzivně po dobu více jak deseti let od roku 2000. Scéna, která asi nikoho nenechala chladným ve filmu Samotáři Davida Ondříčka (2000) byla rozbití čelního skla baseballovou pálkou Mikim Křenem, stejně tak i převrhnutí Laguny na střechu v polích ve filmu Výlet (Alice Nellis, 2002) s Ivou Janžurovou v hlavní roli.


Jak bystré oko máte? Všimnete si product placementu ve filmu?


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru