Menu

Co je nového?

Extrémní test agility: Ford Puma ST závodil se svojí RC replikou! VIDEO

Sdílení
Foto: Ford

Ford Puma ST, první SUV z dílen Ford Performance na evropském trhu, vyrazil do epického klání s miniaturní verzí sebe sama ve strhujícím novém filmu, který zveřejnila automobilka Ford. Jak netradiční závod dopadl?

reklama

Ve videu Puma ST vs. Puma RC se sportovnímu SUV o výkonu 147 kW (200 koní) postaví rádiem ovládaný (RC) model v měřítku 1:10. Zatímco za volant skutečného vozu usedla hvězda rallye Louise Crook, repliku řídil profesionální závodník s RC modely Lee Martin. 

Unikátní duel, natáčený na legendárním britském závodním okruhu Brands Hatch, důkladně prověřil agilitu Pumy ST. Za přispění technologií, které vylepšují její chování v zatáčkách, zajede nejostřejší Puma jedno kolo na 1,9 km dlouhé trati Brands Hatch Indy přibližně za 60 sekund. 

Model na dálkové ovládání musí mezitím zajet tři kola na tamní motokárové dráze, která měří 220 metrů. Jedná se přitom o přesnou repliku trati Brands Hatch Indy a jejích šesti náročných zatáček. Při cílovém času na kolo zhruba 20 sekund vyžadoval souboj od obou vozů i pilotů bezchybný výkon a vyústil v napínavý finiš.

reklama

Ford Puma ST versus RC model

Představení soupeřů

S modelem ST získalo SUV Ford Puma vyhlášené jízdní vlastnosti vozů Ford Performance. Díky zážehovému motoru 1.5 EcoBoost o výkonu 200 koní zvládne Puma ST akceleraci 0-100 km/h za 6,7 sekundy.


Ke Sportovním Technologiím (ST) vozu patří na přání dodávaný a v segmentu ojedinělý samosvorný diferenciál, patentované pružiny cíleně usměrňující síly působící na podvozek nebo specificky naladěné řízení. Mezi přepínatelnými jízdními režimy nechybí volba Track, která přizpůsobí charakter vozu tak, aby na závodní dráže zajel nejrychlejší možný čas a zprostředkoval řidiči nejintenzivnější zážitek.


Ford Puma ST versus RC model

Aby měla Puma ST co největší šanci na vítězství, pověřil Ford jejím pilotováním závodnici Louise Cook. Britská závodnice má na kontě pohár FIA pro produkční vozy s pohonem jedné nápravy i vítězství v ženské kategorii britského rallye šampionátu. 

reklama

RC model v měřítku 1:10 postavila speciálně pro tuto příležitost britská společnost Designworks. Využila k tomu platformu ARC R12FF s elektromotorem o výkonu 402 W, s nímž model vyvine rychlost až 80 km/h.

Stejně jako její vzor v životní velikosti má i Puma ST RC poháněná přední kola. Lehká polystyrenová karoserie vznikla na počítačově ovládané frézce s využitím digitálních dat nasnímaných ze skutečného vozu.


RC model Fordu Puma ST

Kola, zrcátka nebo stěrače byly vyrobeny na 3D tiskárně tak, aby se co nejvíce blížily originálu. Dokonce i akrylový lak v odstínu Mean Green je totožný s produkční Pumou ST. Lee Martin, který model během závodu pilotoval, je profesionální RC závodník. Šestkrát vyhrál evropský a třináctkrát britský šampionát.Puma STPuma RC
Motor1.5 Ford EcoBoost 147 kWElektromotor 402 W
PřevodovkaŠestistupňová manuální, pohon předních kolJednostupňová, pohon předních kol
Akcelerace0-100 km/h za 6,7 sekundy0-80 km/h za 3,0 s
Nejvyšší rychlost220 km/h80 km/h
Kola19 palců1,9 palce
Délka4226 mm420 mm
Výška1533 mm155 mm
Hmotnost1358 kg1,3 kg

A jak to dopadlo?

Na video z napínavého závodu se můžete podívat zde:


„Nebyl to ledajaký závod, ale Puma ST nabízí dynamiku a obratnost v kompaktním a praktickém balení. Obstojí i v konfrontaci se speciálně zkonstruovaným závodním vozem a mistrovským pilotem,“ řekl k závodu evropský ředitel Ford Performance Stefan Muenzinger.

reklama

„První svezení s Pumou ST bylo úžasné. Nevěděla jsem, co čekat, ale nepůsobí jako SUV. Působí jako sportovní hatchback a jízdu na okruhu Brands Hatch jsem si moc užila. Jsem zvyklá na soutěžní vozy Ford, takže bylo příjemné cítit pod sebou povědomou charakteristiku podvozku, který umožňuje jet rychle a přitom dokáže odpouštět chyby,“ řekla po závodě soutěžní jezdkyně Louise Cook.

„Byla to skvělá příležitost vyzkoušet si, jak si RC vůz povede v porovnání s opravdovým. Model byl vyroben tak, aby se co nejvíce podobal skutečnému vozu; má pohon předních kol, karoserii SUV – a stejně jako skutečný vůz i opravdu dobré jízdní vlastnosti. Závod byl skvělá zábava. Možná si příště s Louise auta vyměníme,“ dodal Lee Martin, který pilotoval RC model.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru