Menu

Co je nového?

Pozor! Frigidní muži mají dvojnásobné riziko předčasného úmrtí

Sdílení
Foto: Pexels

Přínosům sexuální aktivity pro zdraví a psychickou pohodu již bylo věnováno mnoho výzkumů. Podle všeobecně uznávané Maslowovy hierarchie patří sex mezi základní lidské potřeby stejné úrovně, jako je potrava a dýchání. Zákonitě tedy pokud něco není v pořádku v intimní oblasti, vzniká určitá frustrace, stres vedoucí k chronickému onemocnění – často spojenému s poklesem libida. Nová studie analyzuje, jak je nízký zájem o sex spojený s rizikem předčasného úmrtí, mimo jiné také ve spojení s rozvojem chronických onemocnění.

reklama

Dnes už nikdo nepochybuje, že stres má negativní účinky na celkovou pohodu a zdraví člověka. Navíc tak často vzniká začarovaný kruh, protože duševní napětí může ještě víc zhoršit kvalitu sexu. Například podle průzkumu o dosahování orgasmu patří stres a psychická zátěž mezi nejčastější překážky vyvrcholení pro 54 % žen a 46 % mužů. Potřeba uvolnění je tedy v dnešní uspěchané době velmi důležitá, a sexuální aktivita je pro relaxaci významným přínosem.

„Lidé s pravidelným sexuálním životem mají méně psychických potíží,” vysvětluje MUDr. Marek Broul, primář sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. 

„Přestože sexuální aktivita a spokojenost jsou obecně přijímány jako přínos pro zdraví a pohodu, zatím nebyla prozkoumána spojitost mezi zájmem o sex a dlouhověkostí,“ vysvětlují autoři studie publikované v odborném časopise PLOS One. Jejich výzkumný vzorek bych skutečně velký: 20 969 lidí z toho 8 558 mužů a 12 411 žen. Japonští vědci během jednoho desetiletí analyzovali data z jejich zdravotních prohlídek, při kterých participanti rovněž vyplňovali dotazníky zaměřené na sexuální život.

reklama

Muž v depresi

Muži ohroženější než ženy

Mezi výsledky je hned na úvod velmi zajímavé, že analýza dat ohledně chuti na sex odhalila více než dvakrát častější snížení libida u žen než u mužů. Ale jen u mužů se sníženým sexuálním apetitem vědci viděli výraznou provázanost s vysokým výskytem rizikových faktorů pro předčasné úmrtí. Asi nepřekvapí, že čím vyšší věková kategorie respondentů, tím měla vyšší výskyt sníženého zájmu o sex (všem participantům bylo nejméně 40 a více let).

Osoby uvádějící nízké libido zároveň vykazovaly vyšší konzumaci alkoholu, cukrovku, nějakou formu psychických problémů či stresu, nižší úroveň vzdělání a navíc – méně častý smích! 

„Přetrvávající nedostatek sexuálního zájmu může být důsledkem špatných návyků, jako je kouření, zvýšená konzumace alkoholu nebo přejídání. Jsou to faktory, které zároveň zvyšují riziko chronických onemocnění. Muži s nižší sexuální touhou také častěji uváděli, že jim chybí ikigai, což je japonský výraz pro radost ze života. Na základě těchto výsledků můžeme mluvit o tom, že udržení sexuálního zájmu může souviset s pozitivní psychickou pohodou zejména u mužů,“ napsali vědci.


Osamocený muž

Na libido přes psychiku

Přitom možností jak libido povzbudit existuje celá řada a mnohé z nich je relativně snadné zařadit do každodenního života. Prokazatelně se na sexuálním apetitu projevuje stresová zátěž, proto mezi klíčové strategie k nabuzení libida patří právě zvyšování duševní pohody. To je možné pomocí nepřeberného množství relaxačních technik nebo tréninku hlubokého bráničního dechu, ale také za pomoci vhodných potravinových doplňků.

reklama

„K tomu, abychom se cítili uvolněně, napomáhá čas strávený venku na čerstvém vzduchu a slunci, ideálně v pohybu. Stimuluje totiž produkci hormonu serotoninu – důležitého neurotransmiteru, který umožňuje prožívat příjemné pocity a vzrušení. Jeho sekreci mohou pozitivně ovlivnit i některé běžné potraviny, jako hořká čokoláda. Obsahuje tryptofan, který pomáhá tělu produkovat serotonin, a fenyletylamin – sexuální stimulant. Při výběru afrodiziakálních přípravků užívaných vnitřně jednoznačně doporučuji se zaměřit na ty založené na přírodních extraktech, jako je například ašvaganda neboli indický ženšen či vitánie,“ vysvětluje Michal Večeřa, specialista e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru