Menu

Co je nového?

Graffiti z pražského Výstaviště se vydražily za více než 350 000 korun

Sdílení
Foto: Výstaviště Praha

Jste zastánci toho, že graffiti je jen vandalismus a nikoli umění? Pak vás tahle zpráva přesvědčí o opaku! Veřejná aukce deseti vybraných panelů z velkoformátového graffiti s názvem Jiskra, které autoři Michal Škapa a Ondřej Vyhnánek vytvořili na pražském Výstavišti, vynesla totiž 353 000 Kč.

reklama

Dražilo se deset panelů, které byly součástí jednoho velkého díla vytvořeného na stěně Křižíkova pavilonu na Výstavišti Praha. Vyvolávací cena jednotlivých panelů byla 10 000 Kč u osmi panelů na sololitu a 50 000 Kč u dvou panelů z dvojitého skla.

Vydražené panely budou brzy to jediné, co z celkového graffiti zůstane. Na začátek příštího roku je plánována rekonstrukce Křižíkových pavilonů, během níž zbytek muralu zmizí.

„Rád bych poděkoval všem, kteří se na této akci podíleli, jak po stránce výtvarné, tak po stránce logistické. Investice hlavního města se vrátila v podobě podpory neziskových organizaci, které umožní znevýhodněným rodinám vážnou nemocí dítěte či matkám samoživitelkám překonat toto nelehké období,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Chabr.

reklama

Graffiti na pražském Výstavišti

Vydražené prostředky poputují nadačnímu fondu Pink Bubble podporujícímu onkologicky nemocné náctileté a mladé dospělé a Klubu svobodných matek pomáhajícímu matkám a otcům, kteří jsou na děti sami. Obě organizace plánují peníze využít zejména k podpoře klientů zasažených aktuální pandemickou situací.


„Jsem velmi rád, že se aukce vydařila a získali jsme výrazně více prostředků, než kolik byla vyvolávací cena jednotlivých děl. Děkujeme všem dražitelům za to, že podpořili dobrou věc. Jako bonus získali jedinečná díla s vysokou uměleckou hodnotou a se silným příběhem,“ řekl Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.


Unikátní graffiti o velikosti 450 mvzniklo ve spolupráci autorů, Výstaviště Praha a za podpory Magistrátu hlavního města Prahy na jedné ze stěn Křižíkova pavilonu během několik málo dní. Panely se už připravují na cestu k novým majitelům, zatímco zbytek muralu bude na Výstavišti k vidění až do plánované rekonstrukce pavilonu.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru