Menu

Co je nového?

Jak bezpečně nakupovat online a nespálit se? RADY A TIPY

Sdílení
Foto: Pixabay, Pexels

Online nákupy na různých e-shopech se staly běžnou součástí našich životů. Počet internetových obchodů stále narůstá. Podívejte se, jak poznat důvěryhodného prodejce, bezpečně u něj nakoupit a nespálit se. Nakupujte na internetu bez obav!

reklama

Název e-shopu mnohé napoví

Název e-shopu by měl odpovídat tomu, jaké zboží internetový obchod nabízí. Různí podvodníci totiž často skupují staré, již nefunkční weby.


Prověření prodejci

Zjistěte si, jak dlouho je e-shop na trhu. Nakupujte raději u dlouhodobě fungujících obchodníků. Podvodné e-shopy jsou často využívány k získání údajů o vaší kartě.

reklama

Zaměřte se na text a informace

Varováním jsou i nesrozumitelné texty s nesprávným slovosledem a gramatikou. Nedůvěryhodné weby obsahují nepřeložený nebo strojově přeložený text.


Pročtěte si recenze, zkušenosti a hodnocení

Projděte si recenze a podívejte se, zda jsou lidé s kvalitou zboží i jeho doručením spokojení a zda prodejce se zákazníky komunikuje. Projděte si obchodní podmínky, pročtěte informace o způsobu vrácení zboží a průběhu reklamační řízení.


Srovnejte si podobné produkty

Před zakoupením si vždy srovnejte více produktů na jiných webech. Se srovnáním a výběrem nejlepších produktů na internetu vám pomůže např. web Komparito.


Online nákupy

Pozor na ceny

Pokud má e-shop oproti konkurenci výrazně nižší ceny, může se jednat o nekvalitní a neoriginální zboží. Dávejte si pozor, v jaké měně je cena uvedena. Cena udaná v Kč i s haléři prozrazuje automatický převod do zahraniční měny.


Hledejte zabezpečený web

V řádku adresy prohlížeče musí být před názvem webu „https“ a ikona zámečku. U nezabezpečených webů se někdy objeví „not secure“. Seznam rizikových e-shopů vede Česká obchodní inspekce a najdete je i na webu dTestu. Pro vaši bezpečnost lze internetové platby zapnout vždy pro provedení nákupu a potom je zase vypnout.


Nakupujte u českých prodejců

Nakupujte u českých obchodníků. Stránky v češtině jsou přehlednější, informace o tuzemských obchodnících dohledáte snáz a bude levnější i doprava. Kromě zboží můžete online nakupovat a porovnávat různé druhy služeb, včetně pojištění, povinného ručení nebo sjednávat půjčky. Využijte průvodce pro spotřebitele.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru