Menu

Co je nového?

Jak si udržet duševní pohodu a žít bez stresu? Dodržuje těchto 6 pravidel

Sdílení

Život nám někdy dává, jen co je pravda. Pokud zrovna nebydlíte na opuštěném ostrově daleko od uspěchané civilizace, pravděpodobně se také čas od času doslova potácíte z jednoho stresu do dalšího. Negativní myšlenka střídá druhou a světlo na konci tunelu není vidět. Jako kdybyste se dívali do zrcadla? Pak máte nejvyšší čas to změnit. I vy můžete zklidnit svou mysl a nastolit ve svém bytí tolik potřebnou rovnováhu.


Dejte stopku negativnímu myšlení

Jasně, člověk nemůže nepřetržitě létat s hlavou v oblacích. Někdy je důležité sundat růžové brýle a podívat se na věci tak, jak jsou. Což ovšem vůbec neznamená setrvávat v bludném kruhu chmurných myšlenek. Když se objeví, aktivně je nahraďte pozitivnějšími. Možná to nepůjde hned, ale průběžný trénink udělá mistra z každého. Cílem je umět včas vyskočit z negativního vlaku plného strachů, úzkostí a pesimistického vidění světa.


Přítomnost je tady a teď

Většina lidí pomalu zapomíná, jak to venku vypadá. Jsme ponoření ve virtuálním světě, a když už se do displeje nekoukáme, hlavou nám sviští myšlenky na budoucnost. V praxi to znamená, že se nikdy zcela nezastavíme a nepřijmeme přítomný okamžik. A právě to je jeden z hlavních klíčů k udržení psychické pohody. Co s tím?

reklama

Vyzkoušejte techniku mindfulness nebo meditaci. Obojí vede ke snížení úzkosti a prohloubení celkového pocitu pohody.

Meditace

Dbejte na kvalitu spánku

Kvalitní spánek je dalším základním stavebním kamenem trvalé duševní pohody. Snažte se proto dodržovat pravidelný spánkový režim včetně určité „předspánkové rutiny“. Především se bezprostředně před spánkem nevystavujte modrému světlu z obrazovek elektronických zařízení – vědecké studie prokázaly, že citelně narušuje spánkový cyklus.


Budujte a udržujte sociální kontakty

Člověk je přirozeně společenský tvor. A právě pravidelná sociální interakce hraje významnou roli při udržování psychické pohody. Navazujte proto nová přátelství, udržujte spojení s rodinou a přáteli – a při každé příležitosti se snažte zapojit do společenských aktivit.


Snažte se žít zdravě

Důraz na zdravější životní styl je v posledních letech znát snad ve všech oblastech každodenního života. Alfou a omegou je vyvážený jídelníček a následuje pravidelná fyzická aktivita. Obojí má přímý vliv na psychické zdraví.

Pamatujte, že jablko je pro tělo lepší než hamburger, a že i krátká procházka může pozitivně ovlivnit náladu.

Běh

Dělejte i něco pro sebe

Možná máte tendenci investovat všechnu energii do práce či rodiny – určitou část byste však měli věnovat sami sobě. Tedy svým zájmům a koníčkům. Nejde o sobecký krok. Když si dopřejete čas pro sebe, vyčistíte si hlavu a budete mnohem lépe fungovat v ostatních oblastech života.


A když vaše snaha o udržení psychické pohody selže, nevyčítejte si to. Žijeme v náročné době plné stresu – úzkosti a deprese se bohužel vyskytují stále častěji. Ale nikdy není pozdě kontaktovat odborníky. Například ty z kliniky Adicare – psychoterapie Brno.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru