Menu

Co je nového?

Wellness pro váš automobil: Víme, jak umýt auto jako profesionál!

Sdílení
Foto: Škoda Auto

K nejbližší pumpě do kartáčové myčky, lepší program s voskem a za pár minut hotovo? Proč alespoň jednou nezkusit umýt auto jako profesionál? Jak na poctivé ruční mytí jsme se zeptali odborníka na takzvaný detailing.

reklama

Většina z nás se asi nikdy nebude svému vozu věnovat doslova centimetr za centimetrem, na rozdíl od profesionálního detailera Jaromíra Drahokoupila. Můžeme si přesto z jeho zkušeností a odbornosti odnést něco do běžného života?

„Jistě, i při běžném mytí je snadné udržet automobil v dobré kondici. Když dodržíte několik základních věcí, je velká pravděpodobnost, že váš vůz zůstane dlouho krásný. Jde především o použité příslušenství,“ vysvětluje Drahokoupil.

Když se rozhodnete dopřát svému plechovému miláčkovi pořádnou ruční lázeň, nejspíš sáhnete po dvojici houba + kyblík s vodou a šamponem, který najdete v garáži. „To je první chyba, jakákoli houba je nepřijatelná, laku vozu rozhodně nesvědčí. A klasické staré šampony už také nedávají to, co moderní laky potřebují. Dnes se kosmetika vyrábí s neutrálním pH a například šampony v sobě mají složky, které látce pomáhají klouzat po povrchu laku a nepoškodí ho,“ odkrývá první z řady tajemství moderních přípravků Drahokoupil.

reklama

Mytí auta není žádná věda

Jaromír Drahokoupil se pod značkou JD Detailing tímto oborem, tedy individuální „hodinářskou“ péčí o automobily náročných klientů, díky které lze zastavit stárnutí vozu a ochránit ho coby investici, zabývá od roku 2013. Jeho pečlivým ručním hýčkáním procházejí drahé limuzíny i ikonické veterány, například kabriolet Škoda Felicia z videa pod tímto odstavcem. Připravuje auta do provozu, ještě než vyjedou na silnici, stará se o interiéry, karoserie pokrývá keramickou ochranou. Prací na jednom vozu stráví minimálně týden a říká, že po jeho péči je vůz lepší než nový.



Při mytí se používá metoda dvou věder. Ideální je pořídit si taková, která mají dvojité dno se speciálním sítkem, díky nimž případné nečistoty zůstanou u dna a nevracejí se zpátky na mycí rukavici.

Ano, čtete správně – zapomeňte na hadry a houby. Karoserie se myjí rukavicí.

Dalším nešvarem je podle Drahokoupila mýt auto bez úvodního opláchnutí. Vůz je nejdříve nutné odmočit pěnou a vodou a tlakem vody stáhnout hrubé nečistoty od spodku po horní část karoserie. Díky tomuto postupu zůstane pěna nanesená na karoserii déle a voda, kterou oplachujeme, pak krásně smývá zbytky nečistot – a navíc člověk dobře vidí, kde už myl a kde ještě ne. Kdybychom oplachovali shora, hned zkraje smyjeme pěnu z celého vozu a neuvidíme, kterým místům jsme se už věnovali.

reklama

Mytí auta není žádná věda

Potřebné „nádobíčko“ vám účet nevysaje 

Říkáte si po přečtení všech těch rad a tipů, že kromě času na potřebné sofistikované vybavení nemáte ani finance? Omyl, navíc se jedná o dlouhodobou investici, která se rozhodně vrátí. Pro představu: speciální mycí rukavice přijde na tři stovky, kbelík s vložkou na 500 Kč, sušicí ručník pořídíte za 600 Kč, za šampon dáte 300, za vosk 600 a za čistič kol Iron 300 korun. A pokud se vám zdá, že pryž obutí vašeho vozu není dost černá, je tu ještě bonus v podobě černidla na pneumatiky. Za dvě stě.


Alchymie a hodinářská ruční práce v jednom

Jaromír Drahokoupil jde v péči o automobily svých klientů hodně za hranice toho, co většina z nás považuje za normální a potřebné. Leští i tlumiče výfuku nebo spodní stranu kapoty, keramickou ochranu aplikuje na podběhy kol, výfuky či brzdové třmeny. A jeho zákazníci to oceňují. Jsou to lidé, pro něž jsou automobily vášní. Lhostejno, zda jim v garáži stojí supersport, běžná limuzína nebo veterán.

Lidé poslední dobou zjišťují výhody konzervace automobilu hned po koupi, ještě než s ním začnou jezdit. Zhruba tři čtvrtiny práce Jaromíra Drahokoupila představují právě takové zakázky, zbytek tvoří renovace laku starších aut a veterány.

Mytí auta není žádná věda

A jak taková práce, na níž stráví s jedním vozem přinejmenším týden, probíhá? „Začíná se například takzvanou dekontaminací laku, tedy vyčištěním povrchu od polétavé rzi. Následuje vyčištění clayem neboli speciální plastelínou pro mechanické čištění. Pak přijde na řadu zalepení plastových a pryžových dílů – a leští se a leští. Je to nutné, protože i zbrusu nový automobil má na sobě šrámy z převozu či od kartáčových myček autosalonů.


Jak na úspornou jízdu? Tipy, které potěší přírodu i vaši peněženku


Po leštění se povrch několikrát odmastí a ve dvou vrstvách se nanese keramická ochrana, která se vypaluje speciální lampou. Mezitím se sundají kola, vyčistí se, odmastí a rovněž ošetří keramikou – totéž čeká i brzdové třmeny, plastové podběhy, hrubé plasty, výfuk(y), světlomety či okna. V poslední době je hodně moderní ochranná hybridní polyuretanová fólie, která se lepí ponejvíce na přední část vozu, kterou chrání před odlétávajícími kamínky od ostatního provozu,“ popisuje Drahokoupil.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru