Menu

Co je nového?

Líbání vás nebere? Má přitom celou řadu benefitů!

Sdílení
Foto: Pexels

Vášnivé polibky skutečně nejsou jen pro puberťáky. Nejste-li jejich fanda, možná vás zlomí následující argumenty, proč se líbat.

reklama

Dokáže nastartovat imunitní systém

Ano, při líbání se nevyhnete tomu, že si se svým protějškem vyměníte trochu slin a obyvatel vaší ústní dutiny. Možná právě to vás nejvíc odrazuje, přitom to má ale veliký benefit. Při líbání si s partnerkou vyměníte v jediném okamžiku klidně desítky milionů mikroorganismů, včetně virů a bakterií. Naprostá většina z nich bude ovšem totožná s těmi, které již osídlily vaše tělo. Ale asi dvacet procent je pro váš organismus nových a neznámých, a to pro jistotu nastartuje obranný imunitní systém. Tělo si tak s každým polibkem vytváří nové bojovníky do své armády protilátek, takže vám pomůže odolat i v chřipkové epidemii.


Chrání zuby před kazem

Sliny mimochodem umí ještě víc. Tím, že se líbáte, stimulujete jejich produkci, a omýváte tak pěkně intenzivně svou ústní dutinu zevnitř. Tak nemá šanci nepříjemný plak a nebezpečné bakterie, které by se jinak usadily na zubech a začaly je pěkně nahlodávat. Sliny také v ústech neutralizují kyselé prostředí vznikající z jídla (ale i pití, alkoholu a kouření) a zlepšují dech.

reklama


Poradí si se stresem

Stres, frustrace a deprese nemají šanci, pokud si naordinujete pořádnou líbačku klidně několikrát denně. Nejde přitom jen o vědomý blažený pocit, že se konečně vášnivě líbáte s holkou, kterou se snažíte už dlouhé týdny sbalit.

Při polibku se totiž v těle uvolňuje celý koktejl hormonů, na čele s oxytocinem, dopaminem, serotoninem a endorfinem. Vědci tvrdí, že jejich vliv je v případě asi půlminutového polibku srovnatelný s dávkou morfia nebo praktikováním meditace!

Na chorobné stavy úzkosti pak prý platí zejména francouzské polibky.


Z hysterky udělá beránka

Vědci opakovaně potvrdili, že polibky pomáhají vyrovnávat hormony zejména ženám. Když tu svou budete pravidelně zahrnovat polibky, nehrozí jí díky serotoninu tak častá podrážděnost, změny nálad či neodůvodněná plačtivost. Testosteron jí navíc pomůže k vyššímu sexuálnímu apetitu a malá dávka adrenalinu, který se vyplaví do krve, v kombinaci s rozšířenými cévami zažene bolest hlavy i jiné pocity napětí.

reklama


Zlepšuje paměť

Při líbání se v hlavě aktivuje místečko zvané hipokampus, které je zodpovědné za krátkodobou paměť. Pokud ho budete pravidelně stimulovat, půjde vám to nejen lépe v práci či ve škole, ale také se chráníte před degenerativními onemocněními mozku, jako je třeba obávaný alzheimer.


Při líbání se hubne

Obyčejný polibek vám pomůže spálit asi dvacet kalorií, vášnivý francouzák klidně až sedmdesát kalorií. A pokud se v baru vykousnete s holkou, která to moc nečeká, a poblíž dokonce stojí její kluk, spálíte při úprku ještě mnohem víc.


Dokáže snížit krevní tlak

Ochromuje vás vysoký tlak? Zkuste jako lék nasadit dlouhý polibek. Při něm se stimulují rty a četné cévky, které jsou v nich ukryté, se při tom rozšiřují. Tím odvádí krev ze středu těla, což vám může bleskově ulevit od potíží.Pomohou vám najít tu pravou

Příroda to kdysi vymyslela moc chytře: pokud vám partnerka nevoní, nebude to ta pravá. Nevýhodou je, že vlivem civilizace naše čichové schopnosti dost výrazně zakrněly, očichávání rovněž moc neodpovídá společenským konvencím.

reklama

Polibek je taková šikovná náhražka, při které se k vyvolené ženě dostanete intimně blízko a budete si ji moci nejen očuchat, ale i ochutnat.


Udržují ve vztahu lásku

Ze zmíněných hormonů je z pohledu citů nejdůležitější oxytocin. Ne nadarmo se mu přezdívá hormon lásky. Je to šikovný přírodní „oblbovák“, který ve vztahu pomáhá vzbuzovat pocit vzájemnosti, důvěry, blízkosti. Také dopamin vzbuzuje ony pocity libosti, zamilovanosti a romantiky.


Zaručí vám úspěch a peníze

Jedna studie přišla se zajímavými závěry, že muži, které ráno vyprovází z domu vášnivý polibek, se cítí sebevědoměji, věří si a v práci dosahují lepších výsledků. Domácí pohoda a neutuchající vášeň tak nepřímo přitahuje i úspěch a lepší plat.

reklama

8 nejlepších věcí na objetí. Jak často se objímáte vy?


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru