Menu

Co je nového?

Jsou známy výsledky ankety Auto roku! Jaký vůz zvítězil?

Sdílení
Foto: Ford

Dnes byly zveřejněny výsledky ankety Auto roku 2019. Ve finále bylo hned 23 vozů. A jaké auto se stalo nakonec absolutním vítězem?

reklama

V tradiční novinářské anketě Auto roku 2019 v České republice zvítězil nový Ford Focus! Tím se Focus stal vůbec nejúspěšnějším modelem v historii ankety, v níž získal už celkem čtyři tituly.


Anketu Auto roku 2019 v ČR vyhlašuje Svaz dovozců automobilů ve spolupráci s Klubem motoristických novinářů a Klubem motoristických publicistů. Oba kluby se také postaraly o personální zajištění odborné poroty, složené z 35 aktivních profesionálních novinářů, zabývajících se automobilovou tematikou.

reklama

Z celkem 23 nominovaných vozů porotci nejdříve prostým hlasováním vybrali pět finalistů. Těmi se staly (v abecedním pořadí) BMW X5, Ford Focus, Kia Ceed, Peugeot 508 a Subaru XV.

Ve finálovém kole pak už porotci museli jednotlivým vozům přidělovat body podle pevně stanoveného klíče, který určuje důležitost jednotlivých parametrů vozu. Vítězný Ford Focus získal celkem 1162 bodů a na pomyslé stupně vítězů ho doprovodily ještě a Peugeot 508 (1059 bodů) a BMW X5 (1038 bodů).


Kromě hlavní kategorie se vyhlašovalo například i Ekologické auto roku, kterým se stal elektrický Jaguar I-Pace. Technologickou inovací roku je pak bezpečnostně-asistenční systém EyeSight od Subaru. V dalších kategoriích hlasovala široká veřejnost.


Ford Focus čtvrté generace se na českých silnicích objevil před několika měsíci a hned zaujal české motoristy skvělými jízdními vlastnostmi, spoustou progresivních technologií a také prostorným interiérem i zavazadlovým prostorem. Ten má u verze kombi základní objem 635 litrů, což český zákazník velmi ocení.

Důvody vítězství nového Fordu Focus zhodnotil stručně i předseda poroty, známý motoristický publicista Tom Hyan: „Focus má vynikající a vyvážené jízdní vlastnosti už od první generace – ta poslední, čtvrtá, se také vrací k elegantnímu designu, který vůz sice opticky zmenšuje, ale díky velmi dobrému využití obestavěného prostoru nabízí i nebývale prostorný interiér. Oceňuji také nové zážehové motory, zejména 1.5 EcoBoost s deaktivací jednoho válce, pokud není potřeba plný a velmi vysoký výkon.“

Pro Ford Focus je letošní triumf dovršením neuvěřitelné vítezné série. Stal se totiž českým Autem roku pokaždé, když byl nominován, tedy v letech 1999, 2006, 2012 – a nyní i v roce 2019.

„Nemohli jsme si přát lepší start do nového roku, než je vítezství v této anketě,“ řekl k tomu generální ředitel českého Fordu Attila Szabo. „Kromě velké radosti z vítězství Focusu, který bezesporu znamená absolutní špičku (nejen) ve svém segmentu, je to pro mě i další důkaz o kompetentnosti a objektivitě českých motoristických novinářů. Tento další triumf Fordu Focus skvěle doplňuje celou řadu titulů, který vůz již získal po celém světě,“ dodal Attila Szabo.


Co říkáte na vítěze ankety vy? Souhlasíte, nebo byste zvolili jiný vůz? Podělte se o svůj názor v diskuzi!


Kupujete nové auto? Tahle jsou nejspolehlivější!


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru