Menu

Co je nového?

Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen jsou po Středoevropské rallye znovu mistři světa

Sdílení

Třiadvacetiletý Kalle Rovanperä, jenž si v roce 2022 vysloužil uznání coby historicky nejmladší držitel mistrovského titulu ve WRC, se nyní s vozem GR Yaris Rally1 Hybrid stal teprve šestým jezdcem v historii WRC, který se dokázal stát mistrem světa dva roky po sobě.

reklama

Tým TGR-WRT současně již popáté v řadě slaví zisk mistrovských titulů v kategorii závodních jezdců a navigátorů. Dalším úspěchem je hattrick v soutěži značek – titul v tomto šampionátu si již potřetí za sebou Toyota pojistila během posledního rallye v Chile.

Do premiérové Středoevropské rallye napříč třemi státy tým nastupoval s vědomím, že letošní titul mistra světa v kategorii závodních jezdců může získat již jen Rovanperä, nebo jeho stájový kolega Elfyn Evans. Vzhledem k 31bodovému náskoku si Rovanperä musel pouze pohlídat, aby jej v předposledním kole sezóny Evans nepřekonal.

Do prvního celého závodního dne tohoto podniku se proto Rovanperä vrhl s maximální vervou. Na náročných asfaltových cestách v Česku vyhrál hned čtyři ze šesti rychlostních zkoušek, a v závěru dne tak evidoval náskok plných 36,4 sekundy.

reklama

Středoevropská rallye

Náročné podmínky jezdce doprovázely i po sobotním přesunu rallye do Rakouska, kde Rovanperä s vozem dostal smyk, což snížilo jeho náskok, ale mohl bezpečně pokračovat dál.

Evans na celkovém třetím místě takové štěstí neměl, během zkoušky SS11 opustil trať a kvůli poškození vozu nemohl společně s navigátorem Scottem Martinem v jízdě pokračovat.

Evans se v neděli do závodu vrátil s možností získat body v závěrečné Power Stage, nicméně Rovanperovi v této chvíli k zisku titulu stačilo dojet do cíle se standardním bodovým přídělem. Vzhledem k situaci a zrádným podmínkám se Fin po rychlostní zkoušce SS11 rozhodl pro opatrnější jízdu, a tak pozici na čele rallye postoupil Thierrymu Neuvillovi (Hyundai) a dále se stabilně držel na pohodlném druhém místě, a to až do samotného závěru závodu. Kalle Rovanperä tak ve výsledku vybojoval sedmé pódiové umístění v rámci sezóny, v níž zatím třikrát zvítězil, ale především ve všech 12 dosavadních podnicích – s jednou výjimkou – vždy dojel mezi čtyřmi nejlepšími.


Středoevropská rallye

Sébastien Ogier dorazil do cíle celkově čtvrtý, neboť se po pátečním úvodním neúspěchu dokázal vrátit do boje se čtyřmi etapovými vítězstvími. Elfyn Evans si tento víkend po jízdě na plný plyn v závěrečné Power Stage připsal na konto celkem čtyři vítězné rychlostní zkoušky.

reklama

Konečné výsledky Středoevropské rallye:

1. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) 2 hod 52 min 39,9 s
2. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +57,6 s
3. Ott Tänak/Martin Järveoja (Ford Puma Rally1 HYBRID) +1 min 52,8 s
4. Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +2 min 8,6 s
5. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +2 min 48,3 s
6. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +3 min 6,3 s
7. Grégoire Munster/Louis Louka (Ford Puma Rally1 HYBRID) +4 min 22,3 s
8. Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Fiesta Rally2) +11 min 35,8 s
9. Nicolas Ciamin/Yannick Roche (Škoda Fabia RS Rally2) +11 min 53,1 s
10. Pierre-Louis Loubet/Benjamin Veillas (Ford Puma Rally1 HYBRID) +12 min 4,3 s
11. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +39 min 58,2 s


Co bude následovat?

Sezónu 2023 zakončí 16.–19. listopadu Rallye Japonsko, podnik pořádaný na domácí půdě týmu TGR. Rallye Japonsko, která se do závodního kalendáře WRC vrátila v loňském roce, se pořádá na náročných cestách s asfaltovým povrchem v kopcích prefektur Aiči a Gifu.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru