Menu

Co je nového?

Jedni ho milovali, druzí nesnášeli. Jaký byl Karl Lagerfeld?

Sdílení
Foto: Shutterstock

Blíží se výročí úmrtí módního velikána, jehož jméno znají i za hranicemi světa haute couture. Karl Lagerfeld byl ikonou, revolucionářem a módním inovátorem. Jeho troufalost a umění vdechnout klasice nový život ho katapultovala do pozice kreativního ředitele světově známého módního domu Chanel. Nejvíce ve svém životě hýčkal svou kočku, propojil svět high-fashion s módními řetězci a byl známý svými kontroverzními výroky.

reklama

Tuhý bílý límec, tmavé sluneční brýle, kožené rukavice a bílý culík. Ikona, kterou milovníci módy jistě znají. Sám Karl zůstával nápadně nezměněn navzdory tomu, s jakou vizí přistupoval k módní tvorbě. Byl totiž známý svým impozantním pracovním nasazením i nedostatkem sentimentality, se kterou přistupoval ke svým vlastním návrhům. Inspiroval odhodláním přinášet stále něco nového.

Myšlenka, že bude celý život přepracovávat jednu věc, byla jeho noční můrou a často se proto zbavoval umění, předmětů, návrhů a nápadů, které ho dříve inspirovaly. 

Svou kariéru nastartoval úspěchem v mezinárodní soutěži, kde získal cenu za nejlepší vlněný kabát. Poté byl najat jako pomocný asistent a učeň v domu Pierra Balmaina a jeho dalším krokem už byla rovnou pozice designéra. Svazující pravidla haute couture a formální oblečení pro bohaté ho ale nebavila, a tak se rozhodl odejít a stát se návrhářem konfekce na volné noze. Bylo to odvážné? Ano, téměř až bláznivé. Karl byl však toho názoru, že móda, která se nedostane na ulici, není módou.

reklama

Karl Lagerfeld byl ikonou

Jako nezávislý tvůrce pak začal postupně pracovat pro značku Chloé, Fendi či Chanel, kde byl kreativním ředitelem až do své smrti. Na začátku této spolupráce čelil kritice. Lidé nevěřili, že by známý odpůrce haute couture zvládl práci s touto až národní památkou. Lagerfed jim ale svými kreativními nápady dokázal opak a oživil oblečení, aniž by narušil ducha značky.


Mimo jiné se proslavil také svými přehlídkami a touhou reflektovat dění ve společnosti. Přehlídkou pro Fendi v roce 1993, do které obsadil striptérky a známou hvězdu filmů pro dospělé, například zvedl ze židle ředitelku amerického Vogue, která okamžitě přehlídku opustila.


Karl se jednoduše nebál říci nahlas to, co si myslel a jeho kariéru provází spoustu provokativních momentů. Po tom, co sám zhubl 42 kg za 13 měsíců, se nebál veřejně kritizovat vzhled mediálně známých osobností. O sestře britské vévodkyně veřejně prohlásil, že není hezká a měla by se ukazovat pouze zády.

reklama

O princezně Dianě řekl, že je krásná a milá, ale hloupá. Obdivoval božský hlas zpěvačky Adele, a přesto ji označil za moc tlustou.

Kromě vzhledu a volby oblečení se nebál ani vyjádřit svůj názor na politická rozhodnutí.


Karl Lagerfeld

Navzdory jeho kritice a upřímnosti však prokázal světu módy neuvěřitelnou službu. Byl jediným designérem, který v Paříži předváděl každý rok dvě kolekce haute couture a současně pracoval pro největší módní giganty. Pomohl vybudovat luxusní impéria a v 90. letech založil i svou vlastní stejnojmennou moderní značku, která má stovky kamenných obchodů po celém světě, jedním z nich je například ten v pražské Fashion Areně. I zde narazíte na typické kolekce inspirované jeho milovanou kočkou Choupette. Zvíře, kterému po své smrti odkázal část svého majetku a kterou nikdy nenechával bez dozoru. Možná bláznivý, ale svůj a geniální. Takový byl Karl Lagerfeld.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru