Menu

Co je nového?

5 tipů na příjemné klima v interiéru

Sdílení
Foto: Shutterstock, NEVA

V létě doma padáte horkem a v zimě stále zvyšujete teplotu na termostatu? Ani jedna varianta příliš nesvědčí vašemu zdraví a oběma extrémům se dá efektivně bránit/předcházet. Stačí k tomu poměrně málo.

reklama

I když se ideální teplota v jednotlivých obytných místnostech liší v závislosti na jejich využití, obecně lze říci, že by se měla pohybovat mezi 18-21 °C. „Teplotu si přizpůsobte tak, aby vám byla příjemná. Pokud byste však udržovali chladnější teplotu v celém interiéru, dejte pozor na vlhkost. Pamatujte i na to, že teplota rodinného domu by neměla klesnout pod 15 °C,“ doporučuje Jan Gajdoš, produktový specialista stínící techniky NEVA.


1. Pořízení klimatizace

Především v souvislosti s letními horky vás asi první napadne pořízení klimatizace. Je to logická úvaha, instalace některých typů není náročná a v zimě s ní lze případně i přitápět. Na druhou stranu je třeba počítat s náklady na provoz a určitými zdravotními riziky, pokud to přeženete s pobytem v extrémně klimatizovaném prostředí. Rozhodnete-li se pro klimatizaci, ideální je ta s venkovní jednotkou. Cenově dostupnou variantou může být ventilátor, který pobyt v přehřáté místnosti rovněž trochu zpříjemní.

reklama

Klimatizace

2. Větrejte efektivně

Zní to sice jako banalita, ale také způsob, jakým doma větráte, se odráží na komfortu vnitřního prostředí. Obecně platí, že v opravdu teplých dnech je ideální nechat přes den okna zavřená a případně i zatemněná, aby se dovnitř nedostal teplý vzduch. Větrat začněte až večer a přes noc, kdy teploty klesnou.


3. Kvalitní zastínění oken

Říkáte si, jaký asi může mít vliv zatemnění oken na klima v bytě či kanceláři? Značný. “I plocha okna je zahřívána slunečními paprsky, a to se tak stává zdrojem tepla, neboť sklo může být sluncem rozpáleno až na více než 40 °C. Přibližně polovina slunečního záření pak projde do interiéru, kde se ihned mění na teplo,” vysvětluje Jan Gajdoš. A co k zastínění oken použít? Možností je hned několik: 

  • Zatemňovací závěsy – nejlevnější a nejrychlejší varianta zatemnění oken, co se však týče efektivity, tak ta valná příliš není. Závěsy pohltí spíše světlo, ale teplo i tak ve značné míře pronikne dovnitř. 
  • Rolety a vnitřní žaluzie – trochu nákladnější a efektivnější možnost, jak vylepšit klima v interiéru, avšak i toto řešení je jen částečné. Vnitřní žaluzie totiž nezabrání rozpálení okenního skla, takže podobně jako závěsy především prostor zatemní, ale neochladí. Navíc vydrží jen pár let, neboť plastové komponenty sluncem velmi trpí a musíte je tedy častěji obnovovat. 
  • Venkovní zastínění – nákladnější, ale nejúčinnější varianta zastínění, neboť teplo odrazíte ještě předtím, než se dotkne okna, a to tak nemá příležitost se rozpálit. Tímto způsobem dosáhnete snížení teploty v bytě až o 10 °C. „I přes zatažené vnitřní žaluzie projde do místnosti 36 % sluneční energie. Oproti tomu venkovní žaluzie zachycují sluneční paprsky ještě venku, a i když se lamely také zahřívají a vyzařují teplo k oknu, vzduch má prostor cirkulovat a teplo se odvětrává. Zatažené venkovní žaluzie světlé barvy pustí tedy do interiéru jen 3,7 % sluneční energie,“ upřesňuje Jan Gajdoš. Výhody venkovního zastínění oceníte také v zimě, kdy stažené brání úniku tepla a v místnosti pak získáte o příjemných 1,5 °C víc. Výčet plusů tohoto druhu zastínění tím ovšem nekončí. Využití venkovních žaluzií ochrání okna a prodlouží jejich životnost, slouží zároveň jako bezpečnostní prvek (rodinné domy, kancelářské prostory a výjimkou nejsou ani paneláky) a v neposlední řadě se dají použít i na atypická okna. Chytré technologie navíc umožňují ovládání na dálku a ochranu před nepřízní počasí. Vezmeme-li tedy poměr cena a kvalita, vyplatí se investovat do venkovních žaluzií. Takováto investice se vám postupně vrátí nejen v energetických úsporách.

Venkovní zastínění

4. Dobře svůj dům či byt izolujte

Kvalitní izolace střechy, skvěle izolující okna a zateplení fasády určitě výrazně zvyšují komfort bydlení, musíme však počítat s tím, že i tato opatření fungují v létě a v zimě odlišně.

reklama

Skrze střechu, fasádu i okna do domu vniká sluneční záření, které dovede rozpálit některé části domu až na 80 °C, a stavba se pak tepla jen velmi obtížně zbavuje. 

5. Světlé barvy a vegetace

V ideálním případě by měl být dům obklopený vegetací, protože ta brání slunci proniknout do interiéru, zahřívat fasády a střechy. Rostliny navíc díky odparu udržují mnohem nižší teplotu i v okolí staveb. Efektivní jsou v tomto směru rovněž zelené střechy, které ochlazují střechu a v konečné důsledku také interiér. Kromě zeleně si dále můžete vypomoci tím, že svému domu pořídíte světlý kabátek. Fasády i střechy ve světlých tónech zamezují zahřívání, a naopak v zimě díky nízké sálavosti chrání před promrzáním.


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru