Menu

Co je nového?

Krátkodobá a dlouhodobá půjčka: Čím vším se od sebe liší?

Sdílení
Foto: Pixabay

Do finančních potíží se občas dostane každý z nás, a pokud zvažujete půjčku, rozhodně se za to nemusíte stydět. Naopak, nebojte se a zjistěte si maximum informací, které jsou na internetu dostupné – jedině tak dokážete vybrat tu nejvýhodnější. Existují 2 základní typy úvěrů: krátkodobý a dlouhodobý. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak půjčku získat?

reklama

Pokud se chystáte o půjčku požádat, musíte jako žadatel obvykle splnit několik základních podmínek. Ty se mohou u jednotlivých finančních institucí individuálně lišit, obvykle ale zahrnují:


  •       Dospělost – věk minimálně 18 let
  •       Čisté záznamy v registrech dlužníků
  •       Doložený pracovní poměr nebo pravidelný příjem

Během schvalování žádosti o půjčku obvykle finanční společnost jako první prověří vaši totožnost a základní identifikační údaje. Poté posuzuje tzv. bonitu, tedy vaši schopnost zapůjčené prostředky splatit. Kontroluje přitom registry dlužníků a to, zda nemáte jiné (nesplácené) závazky, a nejspíše bude také vyžadovat doložení vašich měsíčních příjmů – ať už ve formě výplaty, mateřské, alimentů, důchodu nebo jiných pravidelných plateb. Nejde ale o nijak složitý nebo zdlouhavý proces, naopak. Nebankovní společnosti dokáží díky přístupům do online databází každou žádost vyhodnotit v řádu několika minut, a v případě schválení poslat peníze okamžitě.

reklama


Jaké jsou rozdíly mezi krátkodobou a dlouhodobou půjčkou?

Největším rozdílem je samozřejmě, jak už nám napoví název, délka lhůty, v níž je nutné vypůjčené prostředky splatit. Oba druhy půjček se ale také liší částkou, kterou je možné si zapůjčit, a výškou obvyklých úroků. Dlouhodobé úvěry se často pohybují ve vyšších částkách a dlužník je postupně splácí po mnoho měsíců nebo let, mívají nízké úroky a přísnější podmínky pro schválení žádostí. Příkladem dlouhodobé půjčky může být např. hypotéka.


Krátkodobé úvěry se naopak nejčastěji sjednávají v nízkých částkách v řádech tisíců korun. Lhůta pro splacení se může pohybovat od 5 až do 90 dní, tyto podmínky se samozřejmě u jednotlivých poskytovatelů individuálně liší.

Krátkodobé půjčky bývají poskytovány bez ručení a jako neúčelové, nemusíte tedy nijak zdůvodňovat, co s vypůjčenými penězi zamýšlíte. Mívají o něco vyšší úrok, jejich výhodou je ale flexibilita, rychlost a možnost vyřídit vše online v soukromí a pohodlí svého domova.

Nejčastějším důvodem pro sjednání krátkodobé půjčky jsou nečekané finanční výdaje – například porucha některého z domácích spotřebičů, závada automobilu, nebo výpadek příjmů v důsledku zdravotních potíží. V posledních letech jsou trendem také rychlé půjčky, poskytované při včasném splacení zdarma. Tyto produkty využívá čím dál větší procento spotřebitelů např. k výhodnému financování větších nákupů v období slevových nabídek.

reklama

Kolik si mohu půjčit?

Na výši částky, kterou vám finanční společnost nabídne k vypůjčení, má vliv vaše platební morálka i výše vašeho platu. Chcete-li si tedy vzít vyšší úvěr, než na který aktuálně dosáhnete, můžete zkusit navýšit své příjmy např. pomocí druhého, částečného pracovního úvazku. Vaše důvěryhodnost v očích úvěrové společnosti může být ovlivněna také předchozí zkušeností – pokud jste si u stejné firmy peníze půjčovali již v minulosti a vše jste řádně a v termínu splatili, poskytovatel vám pravděpodobně zvýší úvěrový limit nebo nabídne výhodnější podmínky.


Který sportovec je nejbohatší na světě? Žebříček mluví jasně, Ronaldo může závidět


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru