Menu

Co je nového?

Blog: Nejen COVID zabíjí. Tenhle boj prohráváme na více frontách

Sdílení
Text: Jakub Deml, Foto: Shutterstock

Noviny, televizní zpravodajství i sociální sítě už rok v kuse plní boj s covidem. Denně nás zaplavují statistiky nakažených, očkovaných i mrtvých. To je ale jen jedna fronta, na které se bojuje. Ty další jsou bohužel často přehlíženy.

reklama

Hned na začátku musím uvést, že Covid-19 nijak nezlehčuji. Uvědomuji si jeho nebezpečnost a vážím si práce zdravotníků i všech ostatních v tzv. první linii. Přesto mi to nedá a musím se na situaci podívat z širšího hlediska.

Kromě lidí, kteří umírají na jednotkách intenzivní péče na covid či s covidem, ohrožuje tato nemoc, respektive na ni navázaná protiepidemická opatření, další miliony Čechů. Možná je nevidíme umírat teď hned a přímo, ale umírají.

Vysvětlím jak. Nutná protiepidemická opatření, která v Česku platí již dlouhé měsíce, si totiž vybírají svou daň. Na titulních stránkách novin tyhle příběhy sice nenajdete, ale to neznamená, že neexistují. Roste počet sebevražd, konzumace antidepresiv, ale i alkoholu v domácím prostředí. Dlouho plánované zdravotnické úkony se odkládají nehledě na jejich závažnost a lidé zavření doma pomalu ale jistě tloustnou.

reklama

Covid lidi izoluje

Dětem a dospívajícím chybí socializace, často jsou již apatičtí, nevycházejí ven a uzavírají se do ulity. Do školy už dlouho nechodí a ztratili většinu studijních návyků. Senioři nejen v domovech důchodců poznávají, co je to opravdová samota. Vnoučata často neviděli už rok a na sklonku života upadají do depresí.


Podnikatelé v gastronomii, cestovním ruchu, ale i majitelé obchodů už narazili na své dno. Už nemají kde brát, a tím nemyslím jen finančně. Končí v dluzích, exekucích, ukončují živnosti a často se jejich problémy promítají i do rodinného života. Jiní přišli o práci a už nemají ani na jídlo. Pomoc téměř žádná. Smutek a beznaděj.


Ruku na srdce, z tohohle se budeme vyhrabávat ještě hodně dlouho. Možná to ještě není tolik vidět, ale důsledky všeho výše popsaného jsou a budou dalekosáhlé.

reklama

Dvacet tisíc mrtvých na koronavirus je strašné číslo, kdo ale spočítá ten zbytek? Ty, kteří si sáhnou na život sami, ale i ty, kterým se „jen” natolik zhorší kvalita života, že se zkrátka jejich život vlivem toho zkrátí?

Nechci malovat čerta na zeď, ale lidí, kteří na tom nejsou dobře, je spousta. Psychologové a psychiatři by mohli vyprávět. Nenabízím žádné instantní řešení, jen poukazuji na problém, který tu je, ale kvůli covidu se o něm příliš nemluví. „Oběti” totiž budeme počítat ještě dlouho…


One comment

  • Rouška

    5. 4. 2021 - 13:17

    Od té doby, co nesleduju zprávy a nečtu noviny, tak mám čistou hlavu. Doporučuju všem, už je tho všude moc.

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru