Menu

Co je nového?

Nejen ženy jsou v přechodu. Mužům začíná už ve věku 35 let!

Sdílení
Foto: Pixabay, Pexels

Na rozdíl od žen se o mužském přechodu příliš nemluví, přesto existuje a vědci už ho popsali v roce 1944. Svým způsobem je takzvaná andropauza u mužů stále tak trochu tabu. Ačkoliv jejími nepříjemnými příznaky trpí více než třetina mužů.

reklama

Přechod u mužů nastává velmi pozvolna. U mužů může začít už po oslavení 35. narozenin a trvá plynule, ale velmi dlouho. Mnozí muži si tak ani neuvědomují, že tímto procesem procházejí. Berou to jako normální stárnutí.

Příznaky mužského přechodu se týkají tří kategorií – psychiky, tělesné schránky a sexuální oblasti.

Muž procházející andropauzou může pociťovat poruchy spánku, úzkost, podrážděnost, nervozitu i depresivní nálady. Mužské tělo pak ztrácí svalovou hmotu a patrný je i celkový úbytek energie, píše německý web Fokus.de.

reklama


V sexuální oblasti takový muž cítí snížení schopnosti erekce, pokles četnosti ranní erekce a méně chuti na sex. Každý z těchto příznaků by měl být vyšetřen lékařem, pokud trvá déle než šest až osm týdnů. Návštěva lékaře je důležitá, aby bylo možné jednoznačně zjistit příčinu. Stejné symptomy totiž může mít i muž s dysfunkcí štítné žlázy. 

Nedostatek testosteronu související s věkem by mohl být kompenzován hormonální substituční terapií. Hladinu testosteronu však zvyšuje i pravidelné sportování.

Takže správný životní styl je pro většinu lidí téměř stejně dobrý jako terapie testosteronem. Sport je také považován za optimální preventivní opatření proti demenci i Alzheimerově chorobě.


I muži trpí poporodní depresí! Víme, co za to může


Hladinu testosteronu ovlivňují také vitamíny a speciální rostlinné látky. Například vitamín D může u mužů zlepšit hormonální situaci. Mírně mohou zvýšit úroveň biologického testosteronu i ovesné vločky.

reklama

V neposlední řadě by muži, kteří mají velké břicho, měli zhubnout. Protože břišní tuk přeměňuje mužský hormon testosteron na ženský protějšek estradiol. Muži se štíhlejším pasem proto mají v průměru vyšší hladiny testosteronu než ti s „výrazným záchranným kruhem.“

Snížení hladiny testosteronu má negativní a pozitivní stránky. Nastává mírné snížení libida a agresivity. To lze považovat za výhodu. Muži se pak mohou více soustředit na jiná témata a více se věnovat třeba rodině.


One comment

  • Radim

    29. 4. 2021 - 16:41

    Hezký den, bohužel o tomhle tématu se hodně mužů bojí mluvit ale existují na to různé doplnky stravy pro muže. Bylo mi doporučeno vyzkoušet přípravky značky Amarex (https://www.pixolive.cz/recenze/amarex-zkusenosti/), při dlouhodobém užívání přírodních doplňků se vše vrací do normálu 🙂

    Odpovědět

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru