Menu

Co je nového?

Nejhorší existující věznice. Šest míst, kde smrt je vysvobozením!

Sdílení
Zdroj: pixabay.com

Před několika lety byl v magazínu Foreign Policy zveřejněn žebříček pěti nejhorších a nejkrutějších vězení světa. Mnohé možná překvapí, že se neumístila světoznámá americká věznice Guantanamo nalézající se na Kubě. Toto nápravné zařízení specializující se na internaci lidí podezřelých z teroristických útoků. Proslavila se především únikem nahrávky dokazující tamější trýznění vězňů. Ovšem guantanámské prostředí a praktiky zdaleka nejsou to nejhorší, co se dá ve věznici zažít. Které tedy jsou ty nejhorší?

reklama

1. Francouzská věznice „La Santé“

Toto vězení bylo vybudováno v roce 1867 na pařížském předměstí a už od počátku do něj byli posíláni vězni odsouzeni na smrt. Utrpení vězňů zde chodili přihlížet lidé z celé Paříže a okolí. Až do roku 1979 se zde běžně k exekucím používala gilotina. V La Santé panují příšerné podmínky. Vězně sužují kvůli nedostatečné hygieně kožní choroby a strava obsahuje nahnilé jídlo. V celách pobíhají potkani přenášející blechy. Ve velkém zde bují korupce a kuplířství. Nejtěžší to mají noví vězni, kteří jsou nabízeni ostříleným mazákům jako sexuální otroci. Podle knihy lékařky Veronique Vasseurové, která v La Santé sloužila, jsou dozorci úplatní a kšeftují s drogami a nedostatkovým zbožím. Není divu, že v roce 1999 zde spáchalo sebevraždu 124 vězňů.

2. Věznice „Trisam“ v Číně

Toto nápravné zařízení se rozkládá necelých 20 km od města Lhasa a už z dálky budí respekt. Odsouzení zločinci pracují na zeleninových plantážích nebo na staveništích, kde opracovávají kamenné bloky, které pak nosí na stavbu. Pracovat musí osm hodin denně a jednou za čtrnáct dní mají den volno. Namáhavá práce tyto lidi vysiluje a často na pracovišti omdlévají. Uvnitř tohoto zařízení najdeme kromě dospělých lidí také děti. Je jich zde víc než padesát. Hlídači nerozlišují děti od dospělých, protože pro ně jsou všichni havětí, která je nepřítelem republiky. Zabíjení je tam na denním pořádku. Místní specialitou jsou elektrošoky, které ordinují zejména ženám. Dráty s elektrickým napětím nejraději přikládají na jejich intimní parte. Vězně týrají například rušením z nočního spánku, vyhazováním ven do zimy na několik hodin. Ženy nutí dělat sex s prasaty a psy. Hodně vězňů zde proto umírá na následky bití a týrání.

reklama

3. Carandiru – Brazílie

Tato věznice fungovala v letech 1956 až 2002. Její kapacita zahrnovala až 8000 vězňů a zdejší podmínky byly naprosto nelidské. Největší hrozbou byl pro vězně virus HIV. Když byla věznice v roce 2003 zavírána, zjistilo se, že je nakažena téměř polovina z celkového počtu vězňů. Přitom při nástupu byli všichni zdraví! V roce 1992 zde proběhla rozsáhlá vzpoura vězňů. Zpacifikovala ji vojenská policie, která se s vězni vůbec nemazlila. Asi 111 vězňů bylo na místě postříleno. Humanitní organizace takovýto útok odmítly a velitel vojenského útoku byl odsouzen na 620 let. K trestu ale nenastoupil, protože byl zavražděn.

4. Centrální věznice ve Vladimiru (Rusko)

Tato věznice byla založená již Kateřinou Velikou a byl v ní mimo jiné vězněn i Stalinův syn Vasilij. Dnes se v tomto zařízení nachází 10 000 trestanců, kteří se mačkají v cele pro dvě osoby po dvanácti. V celé věznici je cítit zatuchlina, pot nemytých vězňů a splašky. Odsouzení nesmějí mluvit se stráží a ani mezi sebou. Jejich cimry vypadají jako kajuty ponorky – každý kousek je zacpaný lůžky a všude visí schnoucí prádlo. Okno je zakryté kovovými mřížemi, které sice umožňují přístup světlu, ale blokují pohled na vnější svět. Umývat se vězni mohou jen jednou týdně. K jídlu tu dostanete vodovou ovesnou kaši, kapustové listy, rybí polévku a chléb. V zimě vězně sužuje chlad, který jim dost často způsobuje omrzliny. Léto je ještě horší! Věznice je postavená blízko bažin, takže vzduch je v letním období plný vlhkosti a komárů. Hojně jsou zde rozšířené drogy. Jehly se vyrábí z těch nejobyčejnějších věcí, jako jsou třeba propisky. Tyto pomůcky kolují po věznici a není proto divu, že se zde rozšířily choroby jako je virus HIV a žloutenka. Mnozí vězni dostanou ponorkovou nemoc a pokusí se o sebevraždu. Nejčastěji si podřezávají zápěstí.Příčinou těchto zoufalých pokusů jsou nejen nelidské podmínky ve vězení, ale i odloučení od rodiny.

5. Bang Kwang – Thajsko

Pokud se ocitnete v této věznici, je jasné, že si zde odkroutíte minimálně 25 let. Jsou zde zadržováni především překupníci drog, kterým jsou v Thajsku udělovány drastické tresty. Samotný nástup do této věznice je šokující – vězni musí strávit první tři měsíce s ocelovými obručemi na nohou a to zdaleka není všechno. Hygienické podmínky jsou zde otřesné to zejména kvůli přeplněnosti. V současnosti je kapacita věznice dvakrát překročená! Očista navíc probíhá tak, že jsou vězni přímo v celách postříkáni hadicí s vodou s místní řeky, která je zároveň odpadní stokou. Běžné se zde vyskytují všechny druhy nebezpečných nakažlivých nemocí – od žloutenky přes HIV až po tuberkulózu a malárii. Příšerná je také strava. Denně se počítá s kouskem ryby a malou miskou rýže na jednoho vězně. Jisté vysvobození zde ale existuje. Pokud vězeň zaplatí tučnou částku, může si značně ulehčit.

reklama

6. The United States Penitentiary Administrative Maximum ve Florence – USA

Toto vězení je známější spíše pod zkratkou ADX a mělo nahradit legendární Alcatraz. Umísťují se do něj ti nejhorší zločinci ze Spojených států. Naprostá většina vězňů je zde na doživotí. Žije zde 490 vězňů, spousta z nich jsou celebrity mezi kriminálníky – například Theodore Kaczynski známý jako Unabomber nebo Bary Mills, vůdce Árijského bratrstva.Návštěvy jsou zakázané, i se strážci mohou vězni komunikovat jen jednou nebo dvakrát za den. Z cely se dostanou jen jednou denně na krátkou hodinovou procházku, jinak svůj život musí trávit v celách o rozměrech 2 x 3,5 metru. Všechny místnosti jsou jen betonové, z tohoto chladného materiálu jsou vyrobená dokonce i lůžka. Zvukotěsné cely jsou temné a vězni tak trpí nejen nedostatkem sociálních vazeb, ale i světla. Vězni jsou zde udržováni doslova na pokraji šílenství.

Podobných míst hrůzy je spousta a tamější podmínky se příliš neliší od výše popsaného. Všechna tato místa jsou bez nadsázky synonymem pekla.

Zdroje informací: Toptenz.net, Magazín Historie a Military.

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru