Menu

Co je nového?

Nejlepší naživo hrající kapela světa? Muse si do Prahy přivezli exoskelety, roboty a velkou show

Sdílení
Foto: Oficiální zdroj, Instagram

Máte rádi film Tron? Milujete představu budoucnosti z osmdesátých let? Pak vzniklo turné k desce Simulation Theory právě pro vás! Muse museli opět vymyslet něco nového a speciálního, ono se to jejich předchozí turné s drony jen velmi těžko vylepšuje. A tak přišli s osmdesátkovým Tron futurismem, velkou robotickou loutkou, Jedi tanečníky, blikajícími brýlemi a prostě hodně kvalitní koncertní rockovou show.

reklama

Britští Muse jsou opakovaně označováni za nejlepší koncertní kapelu současnosti a opakovaně potvrzují, že na tom bude hodně pravdy. Stejně se tak stalo v neděli večer na Letišti Letňany v Praze, kde trio představilo svou aktuální desku Simulation Theory.


Jediné, co trochu shazovalo slibnou show, byl začátek za světla nutný hlavně z toho důvodu, že i na poli v Letňanech se musí dodržovat policejní hodina, a tak koncert s pozdějším startem by se prostě nestihl. Naštěstí Muse si svou pověst vybudovali hlavně tím, jak svá vystoupení odehrávají. Takže i před setměním bylo o co stát.

reklama


Trojici ve složení kytarista a zpěvák Matt Bellamy, bubeník Dominic Howard a baskytarista Chris Wolstenholme tradičně doplňoval ještě koncertní klávesák a tanečníci, kteří podle všeho sloužili alespoň někdy jako vokalisté.

“Jsme chyceni v simulacích,” hlásala první slova na obrovitánské projekční ploše. Slunce zrovna zapadalo a formace po téměř půlhodinovém zpoždění zahájila svůj koncert skladbou “Algorithm”, během níž na pódium nastoupil nejen Matt Bellamy (s rukavicí připomínající tu Thanosovu) & spol., ale i něco přes deset tanečníků, kteří s displeji přes většinu hlavy hráli na pozouny.

Publikum už tou dobou bylo dávno na značkách, a i když to vzhledem k velké mediální kampani a desítkám rozdaných vstupenek v soutěžích vypadalo, že bude snad i poloprázdno, nakonec fanoušci zaplnili prostranství po celé ploše a dvou tribunách velmi zodpovědně.


Manic Street Preachers přijedou letos kázat na Rock for People


Při každém z šestadvaceti songů, které během dvou hodin zahráli, se muselo dít něco speciálního. Ačkoli koncert začínal v Letňanech ještě za světla, což trochu ubíralo na atmosféře, robotičtí tanečníci s trumpetami a různými blikajícími a kouř vypouštějícími proprietami se snažili seč mohli, aby nevypadala kapela v podstatě čítající pouhé tři členy osaměle.Jenže na Muse se stejně tak chodí kvůli show. Oproti minulému turné k desce Drones před třemi lety, kdy měl v hale kapelu skoro každý na dlani, byl tento venkovní koncert lehce odcizený. Ale o to větší prostor byl pro bombastickou výpravu. Ta se samozřejmě dostala ke slovu až po deváté, když se sešeřilo. Do té doby poutala nejvíc pozornosti skupina tanečníků, kteří běhali po pódiu s pozouny nebo byli ve skafandrech zavěšeni nad projekční plochou.


Teprve po západu slunce se to rozjelo naplno. Rozblikala se mohutná světla nad pódiem (asi jen shodou okolností ve tvaru hokejek), světla na věžích nad druhou sadou reproduktorů i nad tribunami.

 Ty pak začaly z jedné strany na druhou metat barevné provazy jako na nějakém festivalu videomappingu. Bylo to neskutečně působivé. Snad nebyl v publiku žádný epileptik.

Věci se však děly i na scéně. Nejdřív to vypadalo, že hlavním trumfem budou roboti vysocí jako dva chlapi, ale potom se za kapelou objevil ještě skutečně obří kostlivec. To už publikum vyjeklo nadšením a možná i úděsem. A jako každý s příšerou za zády, kapela do toho hrála jako o život.U diváků měly samozřejmě největší úspěch staré klasiky jako Uprising, Starlight, Madness, Time is Running Out a poprvé na této tour zahráli v pražských Letňanech také Undisclosed Desires.

reklama

Překvapivě skvěle fungovaly živě i nové písničky jako Propaganda nebo The Dark Side. Senzační byla Dig Down v klidnější, gospelové verzi.

Jenom to byl ale další důkaz, že Muse nepotřebují velkolepou show, aby dokázali odehrát skvělý koncert. U Dig Down bohatě stačil hlas Matthewa Bellamyho a piano. Méně je někdy více.


Skillet dorazí na podzim do Prahy, Brna a Bratislavy i s novým albem Victorious


Muse tak dovezli nejen smršť hitů, riffů a kytarových efektů, ale i ucelený koncept vynikající show s myšlenkou, kterou dotáhli. A hlavně opět dokázali, že ať na ně jdete kdykoliv, nikdy nedostanete dvakrát to samé. S každým dalším turné se stále posouvají, obměňují repertoár, pódiovou výbavu a rekvizity a snaží se prostě dělat všechno pro to, aby i nadále byli jednou z nejlepších koncertních kapel současnosti. A ještě pořád se jim to náramně daří.

reklama

Simulation Theory World Tour

Autor: Muse

Místo konání: Letiště Letňany, Praha

Datum konání: 26. května 2019

Hodnocení: 95 %


Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru