Menu

Co je nového?

Nohy jako v bavlnce: Zatočte s pocením nohou jednou provždy

Sdílení
Foto: Pexels, Pixabay

To, že se nohy potí, je normální. Na chodidlech se nachází přibližně 250 tisíc potních žlázek, které za den mohou vyloučit až půl litru potu. Problém však nastává, když vás pocení začne omezovat v běžném životě – v sandálech vám noha klouže, v kozačkách se zase zapařuje a 8 hodin v pracovní obuvi je hotovým peklem na zemi. Jak si s takovým pocením nohou poradit?


Pokud vás trápí pocení nohou, smiřte se s tím, že neexistuje žádný zázračný způsob, jak se ho úplně zbavit. Jsou sice různé možnosti, jak ho omezit, třeba aplikace botoxu nebo iontoforéza, ani ty však nefungují trvale a musí být aplikovány dlouhodobě. Přijměte proto pocení nohou jako svou součást a naučte se s ním fungovat tak, aby vás v běžném životě neomezovalo. Máme pro vás několik zásad, které vám pomohou nepříjemnosti spojené s pocením nohou jednou provždy vyřešit.


Pocení nohou ovlivňuje výběr správné obuvi

Při boji s pocením je naprosto klíčový výběr správné obuvi. Kdykoliv je to možné, sáhněte po botách, které jsou co nejvíce prodyšné a otevřené, aby vaše nohy mohly dýchat. Tím ale rozhodně nechceme říct, že máte v zimě chodit v sandálech. I polobotky mohou zajistit potřebný komfort, musíte však vsadit na ty, které jsou kvalitně zpracované. Zaměřte se na to, zda mají větrací plochy, a vybírejte prodyšné materiály, jako je plátno nebo kůže.

reklama

Zkuste se vyhnout syntetice. Ta většinou pot špatně zpracovává a v botách se následně může šířit nejen zápach, ale i mikrobi.

Podobná pravidla platí také při výběru bot do práce. Aby dlouhé směny v uzavřených bezpečnostních botách byly snesitelnější, vsaďte na prodyšnou lehkou pracovní obuv. Moderní technologie dnes už umožňují vybrat takovou, která bude voděodolná, ale zároveň umožní vaší pokožce dýchat – příkladem jsou třeba pracovní boty s technologií GORE-TEX.


Outdoorové boty

Vzhledem k tomu, že pocení nohou je problém častější, než byste možná čekali, prodejci osobních ochranných prostředků vám nabídnou hned několik variant obuvi, která je pro potivou nohu vhodná. Při nákupu se proto neostýchejte a nechte si doporučit boty, ve kterých se budete cítit dobře.


Extra tip: Pokud boty zrovna nenosíte, vložte do nich speciální osvěžovač. Pomůže odstranit pachy a pohltit vlhkost. Tento trik je perfektní především do práce, kdy po nošení většinou nemáte možnost nechat boty důkladně vyschnout na čerstvém vzduchu.


Roli hrají také ponožky

Vhodné boty už máte? Doplňte je správnými ponožkami. Sáhněte buď po bavlněných, které dobře absorbují pot, nebo vsaďte na funkční materiály, jako je třeba Merino vlna. Dobrou volbou jsou také ponožky se stříbrem, které zabraňují vzniku bakterií, hub a plísní. Právě tyto malé potvůrky totiž stojí za nepříjemným zápachem. Jakmile na ně pot narazí, bakterie ho začnou rozkládat a problém je na světě.


Ponožky

Další možností, jak se poprat se zápachem nohou, jsou také speciální vložky do bot. Hledejte především ty s označením DEO. Pokud je však chcete použít do pracovní obuvi, vyberte si produkt od stejné značky jako boty. Jen tak zajistíte 100% ochrannou funkci.


Kosmetické produkty jsou spíše doplňkem pro péči o nohy

S pocením nohou vám mohou pomoci také různé kosmetické produkty, rozhodně však neočekávejte instantní zázrak v lahvičce za pár stokorun. Různé antiperspiranty a deodoranty na nohy fungují, pokud chcete udržet chodidla déle svěží. Když vám však vadí primárně vlhkost, nebudou pro vás řešením. Zkuste raději blokátory pocení, které jsou silnější a nechávají se působit po celou noc. Počítejte však s tím, že na extra silné pocení nemusí zabrat ani ty.

Pokud jde o zápach, ten mohou pomoci eliminovat také zásadité koupele nohou. Vytváří totiž nepříznivé podmínky pro některé druhy bakterií. Neměly by však být příliš teplé a nesmí trvat déle než 5 minut. Nepostradatelným pomocníkem jsou i spreje do bot s obsahem stříbra.

Boj s pocením nohou tedy začíná od výběru té správné obuvi. Vsaďte na kvalitní materiály a vyberte si vhodné vložky do bot a ponožky. Pak tuto kombinaci doplňte správnou péčí o nohy – vyzkoušejte koupele, nohy vždy dobře osušte a udržujte krátké nehty. Dbejte také na pravidelné odstraňování mrtvé kůže a uvidíte, že nepříjemné dopady pocení nohou se vám podaří výrazně omezit.

reklama

Napište váš názor

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Využíváme Akismet k redukci spamu. Zjistěte více.

Přidat na Seznam.cz
Nahoru